ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խումբը գրեթե երկու տարվա ընթացքում մեծ քրտնաջան աշխատանք է կատարել։ Բանակցությունների արդյունքում կողմերը ունեն երթուղիների տեսլական, որոնց իրականացումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Российская газета» օրաթերթին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Սակայն, ըստ Օվերչուկի, ճանապարհներ բացել կամ կառուցել կարելի է միայն այն բանից հետո, երբ կողմերը հստակ կորոշեն երկրների միջև սահմանի հատման իրավական ռեժիմը, ինչպես նաև այդ ճանապարհներով երթևեկության կարգը։
«Կարեւոր է, որ բանակցությունների ընթացքում մշակվել է մի սկզբունք, որը հիմք է հանդիսացել այդ ռեժիմի սահմանման մոտեցումների համար։ Սկզբունքն այսպես է հնչում. «ճանապարհի նկատմամբ ինքնիշխանությունն իրականացվում է այն երկրի կողմից, որի տարածքով այդ ճանապարհը անցնում է» ։ Դա նշանակում է, որ եթե ճանապարհն անցնում է հայկական տարածքով, ապա դա հայկական ճանապարհ է, եթե ադրբեջանական ճանապարհով ՝ ադրբեջանական։ Ռուսաստանը միշտ պաշտպանել է կողմերի ինքնիշխանության սկզբունքը եւ հստակ հետևում է երեք երկրների ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների դիրքորոշումներին։
Դա նշանակում է, որ փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի բանակցություններում ոչ մի «արտատարածքային միջանցքի» մասին, որը որևէ կերպ կխախտի կողմերից որևէ մեկի ինքնիշխանությունը, խոսք չկա և չի կարող լինել»,- ընդգծել է Օվերչուկը։
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետի խոսքով՝ գործնականում այդ սկզբունքի իրագործումը նշանակում է, որ ապաշրջափակված կամ նոր կառուցված ճանապարհներով Հայաստան մուտք գործելու համար կիրականացվեն սահմանային և անձնագրային հսկողության այնպիսի միջոցներ, ինչպիսին, ասենք, Իրանից Հայաստան մուտք գործելիս։ Նույն կերպ անձնագրային հսկողությունը կլինի նաև Հայաստանից Ադրբեջան մուտք գործելիս։
«Բացի այդ, քննարկվում են կողմերի ազգային օրենսդրություններին համապատասխան ճանապարհների օգտագործման վճարունակության, ինչպես նաև մեկ երկրի տարածքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգության ապահովման հարցերը:
Թվում է, թե բոլոր կողմերն այսօր ունեն այդ հարցերի գործնական իրականացման հնարավորության ըմբռնումն առանց որևէ կողմի ինքնիշխանության ոտնահարման։ Սակայն բանակցությունները կավարտվեն միայն այն ժամանակ, երբ լիակատար վստահություն առաջանա, որ բոլոր իրավական ասպեկտները հաշվի են առնված, ոչինչ բաց չի թողնվել, և ոչ ոք ձեռք բերված արդյունքը չի մեկնաբանելու որպես հաղթանակ հակառակ կողմի նկատմամբ։ Բանակցությունների հաջող ավարտը կլինի բոլոր կողմերի ընդհանուր հաղթանակը»,- նշել է Օվերչուկը։
Հարցին, թե եռակողմ աշխատանքային խումբն աշխատում է, որպեսզի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի հատման ռեժիմը լինի այնպիսի՞ն, ինչպիսին բոլորը սովոր են սովորաբար տեսնել նորմալ հարաբերություններ ունեցող երկրների միջև, Օվերչուկը պատասխանեց․

There is no talk of any “extraterritorial corridor” in negotiations of trilateral working group and cannot be - Overchuk
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. The trilateral working group chaired by the deputy prime ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan has carried out a major work within almost two years. As a result of negotiations, the sides have a vision of the routes, the implementation of which could lead to the regional unblocking, Deputy Prime Minister of Russia Alexei Overchuk said in an interview to Rossiyskaya Gazeta daily.
However, Overchuk notes that roads could be opened or built only after the sides clearly determine the legal regime for border crossing between the two countries, as well as the traffic order on that roads.
“It’s important that a principle has been developed during the talks which served as a base for approaches on determining that regime. The principle is the following: “the sovereignty over the road is exercised by the country through which territory it passes”. It means that if the road passes through Armenia’s territory, it is an Armenian road, and if through Azerbaijani territory it is an Azerbaijani road. Russia has always supported the principle of the sovereignty of the sides and clearly follows the positions of the 2020 November 9 and 2021 January 11 statements of the leaders of the three countries.
This means that there is no talk of any “extraterritorial corridor” in the negotiations of the deputy prime ministerial working group, that could in any way violate the sovereignty of any of the parties, and there cannot be such a talk”, the Russian Deputy PM said.
He said that the implementation of this principle in practice means that border and passport measures will be implemented in order to enter Armenia via the unblocked or newly-built roads, such as say, when entering from Iran to Armenia. The same passport control will be applied also while entering Azerbaijan from Armenia.
“In addition, issues relating to paying for the use of roads in accordance with the national legislations of the sides, and ensuring the safety of citizens, vehicles and cargo traffic through the territory of one country are being discussed.
It seems, all sides today have the understanding of the possibility of practical implementation of these issues without violation of the sovereignty of any side. However, the negotiations will end only when there will be a full confidence that all legal aspects have been taken into account, nothing has been left open and no one will interpret the result reached as a victory against the other side. The successful end of talks will be the common victory of all sides”, Overchuk said.
When asked whether the trilateral task force is working in order to make the border crossing regime between Armenia and Azerbaijan the same as everyone is used to seeing between the countries having normal relations, the Russian Deputy PM said: “You are absolutely right. We are going for it”, he said.