Ադրբեջանական ԶՈՒ-ին Վարդենիսի ուղղությամբ հաջողվել է գրավել մի քանի մարտական դիրք. ԳՇ պետի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է Վարդենիսի ուղղությամբ գրավել մի քանի մարտական դիրք, որոնք կարևոր չեն մարտավարական տեսանկյունից, սակայն կարևոր են ռազմավարական տեսանկյունից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանն այս մասին Վարդենիսում հայտնեց օտարերկրյա դիվանագետներին՝ անդրադառնալով հարցին, թե այդ հատվածում ի՞նչ կորուստներ են եղել:
Մարտիկյանը նշեց, որ ամենամեծ տարածքային կորուստները եղել են Ջերմուկի հատվածում:
«Չենք կարող ասել, թե այստեղ տարածքային լուրջ առաջխաղացում են ունեցել, իրենց հաջողվել է մի քանի մարտական դիրք գրավել: Բայց այդ մարտական դիրքերը մարտավարական տեսանկյունից այդքան կարևոր չեն, ռազմավարական տեսանկյունից դրանք կարևոր են, քանի որ անմիջականորեն կախված են մեր բնակավայրերի վրա, կարողանում են որոշակի հսկողություն սահմանել մեր ճանապարհների, երթուղիների վրա: Եվ ամենակարևորը՝ իրենց ներկայությամբ հոգեպես և բարոյապես ճնշում են մոտակա գյուղերի բնակիչներին»,-ասաց ԳՇ պետի տեղակալը:

Azerbaijan captured several military outposts in direction of Vardenis
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Azerbaijan captured several military positions of Armenia in the direction of Vardenis, Major-General Arakel Martikyan, the Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces told foreign ambassadors in Vardenis when asked about the territorial losses during the September 13-14 Azeri attacks.
Major-General Martikyan said the positions which Azerbaijan captured are unimportant from a tactical perspective but important from a strategic perspective.
“We can’t say that they’ve had serious territorial advances here, they succeeded in capturing a few military outposts. But these positions aren’t that important from a tactical point of view, but they are important from a strategic point of view because they are directly above our settlements, they are able to observe our roads and routes to some extent. And most importantly, they are mentally and morally harassing residents of nearby villages with their presence,” the major-general said.