Արցախում նախատեսում են բռնազավթված տարածքներից տեղահանվածների ընտրական իրավունքի իրացումն ապահովող օրենսդրական փոփոխություններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի ԱԺ-ից, օրակարգում ««Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Օրինագիծը ներկայացրել է Արցախի արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Նախագծով նախատեսվում է բռնազավթված տարածքների Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունները կատարել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծի անհրաժեշտությունը առաջացել է բռնազավթված տարածքներից տեղահանված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցության համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու համար ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով ։
Պատգամավորների հարցերին նախարարը տվել է պարզաբանումներ։ Օրինագծի վերաբերյալ առաջարկությունները քննարկման կդրվեն։

Artsakh envisages legislative amendments to ensure exercise of electoral right of displaced persons
STEPANAKERT, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Artsakh’s parliamentary standing committee on state-legal affairs has convened a session led by chairman Sevak Aghajanyan, the Parliament’s press service said.
The debate of the bill on making a change to the Law on Occupied Territories of the Republic of Artsakh was on agenda.
Justice Minister Zhirayr Mirzoyan presented the bill.
The bill envisages making legislative amendments before February 1, 2023, that will ensure the exercise of the electoral right of the citizens of Artsakh of the occupied territories.
The Minister of Justice said that the necessity of the bill came for conducting deeper and comprehensive studies to develop effective and practical mechanisms for the participation of displaced citizens of Artsakh to elections and referendums.
The proposals over the bill will be discussed.
The bill, approved with 3 votes in favor, will be included in the agenda of the session of the Parliament.