Արցախում նախատեսում են բռնազավթված տարածքներից տեղահանվածների ընտրական իրավունքի իրացումն ապահովող օրենսդրական փոփոխություններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի ԱԺ-ից, օրակարգում ««Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Օրինագիծը ներկայացրել է Արցախի արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Նախագծով նախատեսվում է բռնազավթված տարածքների Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունները կատարել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծի անհրաժեշտությունը առաջացել է բռնազավթված տարածքներից տեղահանված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցության համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու համար ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով ։
Պատգամավորների հարցերին նախարարը տվել է պարզաբանումներ։ Օրինագծի վերաբերյալ առաջարկությունները քննարկման կդրվեն։

В Арцахе вносятся изменения по реализации избирательного права лиц, перемещенных с оккупированных территорий
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам Национального собрания Республики Арцах провела заседание под председательством председателя комиссии Севака Агаджаняна.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании Арцаха, на повестке дня было обсуждение законопроекта О внесении изменений в «Закон об оккупированных территориях Республики Арцах».
Законопроект представил министр юстиции Арцаха Жирайр Мирзоян.
Проект предусматривает внесение до 1 февраля 2023 года законодательных изменений, обеспечивающих реализацию избирательного права граждан Республики Арцах, перемещенных с оккупированных территорий.
По словам министра, необходимость в законопроекте возникла в связи с проведением более глубоких и разносторонних исследований для разработки эффективных и действенных механизмов участия в выборах и референдумах граждан Республики Арцах, перемещенных с оккупированных территорий.
Министр ответил на вопросы депутатов. Предложения по законопроекту будут обсуждены.
С 3 голосами «за» законопроект с положительным заключением был включен в повестку дня очередной сессии НС.