Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության կոթողների միտումնավոր ոչնչացումը մարտահրավեր է ողջ մարդկության համար․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը։ Ինչպես «Արմենպրես»‎-ին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանըհանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
«Մեծարգո ներկաներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը, որի նպատակն է իրացնել մեր նախնիների մշակութային ներուժն ի պաշտպանություն մշակութային բազմազանությանը և խաղաղությանը:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Իրաքի Հանրապետությանն այս հանդիպումն անցկացնելու համար։
Հայաստանն այս Ֆորումը դիտարկում է որպես մշակութային երկխոսության և համագործակցության հարթակ, որը կարող է էական դեր ունենալ այսօրվա գլոբալացված աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելու գործում։ Մենք հանձնառու ենք ակտիվորեն աջակցել և նպաստել միջմշակութային երկխոսության, փոխադարձ ըմբռնման և փոխհամաձայնության ամրապնդմանն ուղղված համատեղ ջանքերին:
Համոզված ենք, որ բարելավված բազմամշակութային համագործակցությունը, գիտելիքի փոխանակումը և մշակութային ներառական դինամիկայի, նորարարության, համերաշխության ու կայունության խթանմանն ուղղված քաղաքականություններն ի զորու են ամրապնդել հանդուրժողականությունը, հարգանքն առ բազմազանություն և խաղաղություն:
Հենց այս պահին, 2020 թվականի պատերազմից հետո ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներում Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգությունը: Ադրբեջանը, ինչպես խաղաղ ժամանակ, այնպես էլ վերջին պատերազմի ընթացքում, իրականացնելով տարածաշրջանում հայկական մշակույթի ոչնչացման ու վերացման իր քաղաքականությունը` ցանկանում է ժխտել հայկական ժառանգության գոյությունն անգամ։
Ավելի քան հրատապ է միջազգային հանրության գործուն և հաստատակամ արձագանքը՝ կանխելու այս բարբարոսական գործողությունները, որոնք վտանգում են խաղաղությանն ուղղված ջանքերը և տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության հաստատումը։ Ադրբեջանի կողմից մշակութային ժառանգության կոթողների միտումնավոր ոչնչացումը մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ ողջ մարդկության համար, և այն պետք է խստորեն դատապարտվի և հասցեագրվի: Այս առումով մենք բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղ անկախ փորձագիտական առաքելություն ուղարկելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջարկը, որի իրականացմանը մինչ այժմ խոչընդոտում է Ադրբեջանը։
Հայաստանը բազմիցս հայտնել է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցելու իր պատրաստակամությունը՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ուղղված միջոցների բարեխիղճ իրականացումն ապահովելու և միջմշակութային երկխոսության ու մշակութային բազմազանության խթանմանն ուղղված գլոբալ ջանքերին իր ներդրումն ունենալու նպատակով:
Հուսով ենք, որ մեր համատեղ ջանքերն ու նվիրվածությունը թույլ կտան մեզ հետամուտ լինել մեր պարտավորություններին և էլ ավելի ամրապնդել մեր կապերն ու համագործակցությունը:

Intentional destruction of cultural heritage sites by Azerbaijan is challenge to whole mankind – FM Mirzoyan
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. On September 22, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the Ministerial meeting of the Ancient Civilizations Forum in New York and delivered remarks, which read as follows:
“Excellences,
It is a great honour to attend this Ministerial Meeting of the Ancient Civilizations Forum, which aims to put the potential of our ancestral cultures for the advocacy of cultural diversity and peace.
I would like to thank the Republic of Iraq for conveying this meeting.
Armenia considers this Forum as a platform for cultural dialogue and cooperation that can play a significant role in meeting the challenges that today’s globalized world is facing. We are committed to actively supporting and contributing to joint efforts on strengthening intercultural dialogue, mutual understanding and acceptance.
We are convinced that optimized multicultural collaboration, knowledge exchange, and policies focused on fostering culturally inclusive dynamics, innovation, solidarity and sustainability can consolidate unfailing tolerance, respect for difference and peace.
As we speak, Armenian cultural heritage is being destroyed by Azerbaijan in the territories of Nagorno-Karabakh that came under their control after the 2020 war. By pursuing its policy of destruction and eradication of the Armenian culture in the region both in peacetime and during the recent war, Azerbaijan wants to deny the very essence of this heritage. It is more than urgent for the international community to act and provide firm responses to prevent these barbaric acts that jeopardize peace efforts and the establishment of stability and security in the region. The intentional destruction of cultural heritage sites by Azerbaijan is a challenge not only to Armenia but to the whole of mankind, and it must be strongly condemned and dealt with. In this regard, we highly value UNESCO’s proposition to dispatch an independent expert mission to Nagorno-Karabakh, which so far has been and is still being blocked by Azerbaijan.
Armenia has repeatedly expressed its readiness to collaborate with international partners to achieve fair implementation of measures aiming to protect cultural heritage and invest in global efforts to enhance intercultural dialogue and cultural diversity.
We hope that our joint efforts and dedication will allow us to pursue our commitments and further strengthen our ties and collaboration.