Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մի մաս. Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ իշխանություններն Արցախի իշխանություններին քանիցս հավաստիացրել են, որ առանց Արցախի հետ քննարկելու և Արցախի ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու՝ Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 19-ի ուղերձում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց, որ հակամարտության կարգավորման ու անկախության միջազգային ճանաչման համար անհրաժեշտ են մի շարք պայմաններ՝ աշխարհաքաղաքական բարենպաստ վիճակ, անվտանգային գործուն երաշխիքներ, Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության ու ախորժակի զսպման միջազգային կամք ու վարք: Դրանք, ըստ Արցախի նախագահի, այն նվազագույն պայմաններն են, որոնց ապահովման ուղղությամբ չպետք է ջանք ու եռանդ խնայենլ, իսկ դրա համար կրկին պետք է համախմբվել՝ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք եռամիասնությամբ:
«Պետք է զինվենք համբերությամբ ու ռազմավարական պայքարով շարունակենք մեր ընտրած ճանապարհը՝ հստակ պահելով կարմիր գծերը: Համոզված եմ, որ խելամիտ, հետևողական ու ռազմավարական ջանքերի շնորհիվ մեր արդար նպատակն իրագործվելու է: Այդ կարմիր գծերի պահպանման համատեքստում են մեր այն հայտարարությունները, որ մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մի մաս: Այդ առումով մենք պարբերաբար քաղաքական խորհրդակցություններ ենք անցկացնում ՀՀ իշխանությունների հետ, որոնց ընթացքում ներկայացրել ու ներկայացնում ենք մեր դիրքորոշումները Արցախի ապագայի, հատկապես՝ անվտանգության ու կարգավիճակի հետ կապված: ՀՀ իշխանությունները քանիցս հավաստիացրել են, որ առանց մեզ հետ քննարկելու և Արցախի ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու՝ Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: Կրկին անգամ հավաստիացնում եմ, որ մենք չենք ընդունելու Արցախի ժողովրդի շահերին հակասող որևէ փաստաթուղթ և այդ մասին հայտարարում եմ նաև հիմա՝ ի լուր աշխարհի»,- հավելեց նա:
Հարությունյանը ահմոզված է՝ ԼՂ հակամարտությունն պետք է կարգավորվի առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների լրիվ ու անսակարկելի ճանաչման հիման վրա: Ինքնորոշման իրավունքը Արցախի ժողովրդին տրված է ոչ միայն միջազգային իրավունքի հանրահայտ փաստաթղթերով, այլև՝ հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ փաստաթղթերով: Ավելին, ըստ Արցախի նախագահի, 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անհիմն ու ժամանակավրեպ են դարձել հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած երեք սկզբունքներից երկուսը՝ տարածքային ամբողջականությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները անառարկելիորեն ամրապնդել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի լրիվ ճանաչման ու պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ որպես և՛ միջազգային հանրության կողմից չիրականացված սկզբունք ու պարտավորություն, և՛ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության երաշխիք:
«Հետևաբար, առիթն օգտագործելով՝ կուզեի հերթական անգամ հորդորել միջազգային հանրության դերակատարներին կատարել իրենց պարտավորությունները և ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու Արցախի Հանրապետության անկախությունը: Անընդունելի ու անհիմն են փորձերը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջոցով ստվեր գցելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վրա, քանի որ իրավունքը մշտապես գերակա է սկզբունքի հանդեպ: Տվյալ պարագայում, ինքնորոշման իրավունքի միակ սուբյեկտը Արցախի ժողովուրդն է, որը չի դադարեցնելու իր պայքարը սեփական հայրենիքում սեփական ճակատագիրը որոշելու և լիիրավ կերպով տնօրինելու համար, և վստահ եմ, որ այդ պայքարը շարունակվելու է ողջ հայ ազգի ու մեր արժեքահեն բարեկամների անվերապահ աջակցությամբ: Ինքնորոշման իրավունքի և մեր ազգային շահերի հիման վրա՝ մենք շարունակում ենք ձգտել Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչմանը, որը մեր ընտրած ուղին է 1991 թվականից ի վեր, որը, մյուս կողմից, չպետք է հարվածի տակ դնի Մայր Հայաստանի հետ ինտեգրման բարձր մակարդակը»,- հավելեց նա:

Any document considering Artsakh as part of Azerbaijan is unacceptable – President of Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The Government of Armenia has numerously assured the Government of Artsakh that they won’t sign any document relating to Artsakh without discussing it with Artsakh and taking into account the people’s opinion, President of Artsakh Arayik Harutyunyan said in an address to the nation.
He said that the conflict resolution and international recognition of independence requires several conditions: favorable geopolitical situation, functioning security guarantees, international will and action to suppress Azerbaijan’s aggressive policy and appetite.
“We must be patient and continue our path with strategic struggle, clearly maintaining the red lines. I am convinced that our just goal will be realized through reasonable, consistent and strategic efforts. Our statements that any document which could consider Artsakh as part of Azerbaijan being unacceptable for us are in context of keeping these red lines. In this regard we hold regular political consultations with the government of Armenia, during which we presented and present our positions regarding the future of Artsakh, especially its security and status. The government of Armenia has numerously assured that no document relating to Artsakh will be signed without discussing with us and taking into consideration the opinion of the people of Artsakh. I once again assure you that we will not accept any document contradicting the interests of the people of Artsakh, and I am announcing this now for the entire world,” he said.
The president added that the NK conflict must be resolved primarily based on the right to self determination of the people of Artsakh and the full recognition of the results of the exercise of that right. He said that the right to self-determination is given to the people of Artsakh not only with international law documents, but also OSCE documents, which has the international mandate for the conflict resolution.
According to the president, as a result of the 2020 war two of the three principles in the basis of the conflict resolution have become ungrounded and overdue – territorial integrity, the inadmissibility of the use of force or the threat of force, while the Azeri aggression and crimes against humanity have undeniably strengthened the need for a full recognition and protection of Artsakh’s right to self determination, both as an outstanding principle and obligation by the international community and a guarantee of the physical existence of the people of Artsakh.
“Therefore, I would like to take this opportunity to once again call on the actors in the international community to fulfill their obligations and recognize the right to self-determination of the people of Artsakh and the independence of the Republic of Artsakh. The attempts to overshadow the right to self-determination of the people of Artsakh through the principle of Azerbaijan’s territorial integrity are unacceptable and ungrounded because right is always superior to principle,” the President of Artsakh said, adding that they will continue to seek international recognition of the independence of Artsakh, “a path we chose in 1991, which, on the other hand, must not harm the high level of integration with Mother Armenia.”