Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մի մաս. Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ իշխանություններն Արցախի իշխանություններին քանիցս հավաստիացրել են, որ առանց Արցախի հետ քննարկելու և Արցախի ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու՝ Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 19-ի ուղերձում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց, որ հակամարտության կարգավորման ու անկախության միջազգային ճանաչման համար անհրաժեշտ են մի շարք պայմաններ՝ աշխարհաքաղաքական բարենպաստ վիճակ, անվտանգային գործուն երաշխիքներ, Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության ու ախորժակի զսպման միջազգային կամք ու վարք: Դրանք, ըստ Արցախի նախագահի, այն նվազագույն պայմաններն են, որոնց ապահովման ուղղությամբ չպետք է ջանք ու եռանդ խնայենլ, իսկ դրա համար կրկին պետք է համախմբվել՝ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք եռամիասնությամբ:
«Պետք է զինվենք համբերությամբ ու ռազմավարական պայքարով շարունակենք մեր ընտրած ճանապարհը՝ հստակ պահելով կարմիր գծերը: Համոզված եմ, որ խելամիտ, հետևողական ու ռազմավարական ջանքերի շնորհիվ մեր արդար նպատակն իրագործվելու է: Այդ կարմիր գծերի պահպանման համատեքստում են մեր այն հայտարարությունները, որ մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մի մաս: Այդ առումով մենք պարբերաբար քաղաքական խորհրդակցություններ ենք անցկացնում ՀՀ իշխանությունների հետ, որոնց ընթացքում ներկայացրել ու ներկայացնում ենք մեր դիրքորոշումները Արցախի ապագայի, հատկապես՝ անվտանգության ու կարգավիճակի հետ կապված: ՀՀ իշխանությունները քանիցս հավաստիացրել են, որ առանց մեզ հետ քննարկելու և Արցախի ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու՝ Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: Կրկին անգամ հավաստիացնում եմ, որ մենք չենք ընդունելու Արցախի ժողովրդի շահերին հակասող որևէ փաստաթուղթ և այդ մասին հայտարարում եմ նաև հիմա՝ ի լուր աշխարհի»,- հավելեց նա:
Հարությունյանը ահմոզված է՝ ԼՂ հակամարտությունն պետք է կարգավորվի առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների լրիվ ու անսակարկելի ճանաչման հիման վրա: Ինքնորոշման իրավունքը Արցախի ժողովրդին տրված է ոչ միայն միջազգային իրավունքի հանրահայտ փաստաթղթերով, այլև՝ հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ փաստաթղթերով: Ավելին, ըստ Արցախի նախագահի, 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անհիմն ու ժամանակավրեպ են դարձել հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած երեք սկզբունքներից երկուսը՝ տարածքային ամբողջականությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները անառարկելիորեն ամրապնդել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի լրիվ ճանաչման ու պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ որպես և՛ միջազգային հանրության կողմից չիրականացված սկզբունք ու պարտավորություն, և՛ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության երաշխիք:
«Հետևաբար, առիթն օգտագործելով՝ կուզեի հերթական անգամ հորդորել միջազգային հանրության դերակատարներին կատարել իրենց պարտավորությունները և ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու Արցախի Հանրապետության անկախությունը: Անընդունելի ու անհիմն են փորձերը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջոցով ստվեր գցելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վրա, քանի որ իրավունքը մշտապես գերակա է սկզբունքի հանդեպ: Տվյալ պարագայում, ինքնորոշման իրավունքի միակ սուբյեկտը Արցախի ժողովուրդն է, որը չի դադարեցնելու իր պայքարը սեփական հայրենիքում սեփական ճակատագիրը որոշելու և լիիրավ կերպով տնօրինելու համար, և վստահ եմ, որ այդ պայքարը շարունակվելու է ողջ հայ ազգի ու մեր արժեքահեն բարեկամների անվերապահ աջակցությամբ: Ինքնորոշման իրավունքի և մեր ազգային շահերի հիման վրա՝ մենք շարունակում ենք ձգտել Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչմանը, որը մեր ընտրած ուղին է 1991 թվականից ի վեր, որը, մյուս կողմից, չպետք է հարվածի տակ դնի Մայր Հայաստանի հետ ինտեգրման բարձր մակարդակը»,- հավելեց նա:

Для нас неприемлем любой документ, который может рассматривать Арцах как часть Азербайджана: президент Арцаха
Власти Армении неоднократно заверяли власти Арцаха, что без обсуждения с Арцахом и без учета мнения народа Арцаха ни один документ, связанный с Арцахом, подписан не будет. Как сообщает Арменпресс, об этом президент Республики Арцах Араик Арутюнян сказал 19 сентября в ходе своего видеообращения.
Он подчеркнул, что для урегулирования конфликта и международного признания независимости Арцаха необходим ряд условий: благоприятная геополитическая ситуация, эффективные гарантии безопасности, международная воля и поведение по обузданию агрессивной политики и аппетита Азербайджана. По словам президента Арцаха, это минимальные условия, и для их обеспечения не нужно жалеть усилий, а для этого нам необходимо еще раз объединиться в рамках триединства Арцах-Армения-Диаспора.
«Мы должны запастись терпением и продолжать выбранный нами путь стратегической борьбой, сохраняя неприкосновенность красных линий. Уверен, что благодаря разумным, последовательным и стратегическим усилиям наша справедливая цель будет достигнута. В контексте сохранения этих красных линий наши заявления о том, что любой документ, который может рассматривать Арцах как часть Азербайджана, для нас неприемлем.
В связи с этим мы регулярно проводим политические консультации с властями Армении, в ходе которых представляли и представляем наши позиции относительно будущего Арцаха, особенно относительно его безопасности и статуса. Власти Армении неоднократно заверяли, что без обсуждения с нами и без учета мнения народа Арцаха ни один документ, связанный с Арцахом, подписан не будет. Еще раз заверяю, что мы не примем ни один документ, противоречащий интересам народа Арцаха, и заявляю об этом сейчас всему миру», - добавил он.
Арутюнян убежден, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован в первую очередь на основе полного и неоспоримого признания права народа Арцаха на самоопределение. Право на самоопределение дано народу Арцаха не только известными документами международного права, но и документами ОБСЕ, которое имеет международный мандат на урегулирование конфликта.
Более того, по словам президента Арцаха, в результате 44-дневной войны устаревшими стали два из трех принципов, лежащих в основе урегулирования конфликта: территориальная целостность, недопустимость применения силы или угрозы силой, а азербайджанская агрессия и преступления против человечности, несомненно, укрепили необходимость полного признания права Арцаха на самоопределение как принципа и обязательства, не реализованного международным сообществом, так и гарантии физического существования народа Арцаха.
«Поэтому, пользуясь случаем, еще раз призываю акторов международного сообщества выполнить взятые на себя обязательства и признать право народа Арцаха на самоопределение и независимость Республики Арцах. Попытки бросать тень на право народа Арцаха на самоопределение принципом территориальной целостности Азербайджана неприемлемы и беспочвенны, ибо право всегда выше принципа.
В данном случае единственным субъектом права на самоопределение является народ Арцаха, который не остановит свою борьбу за определение своей судьбы на своей Родине и полноценное управление ею, и я уверен, что эта борьба продолжится при безоговорочной поддержке всего армянского народа и наших дорогих друзей.
Основываясь на праве на самоопределение и наших национальных интересах, мы продолжаем стремиться к международному признанию независимости Республики Арцах, что является путем, который мы избрали с 1991 года, который, с другой стороны, не должен ставить под удар высокий уровень интеграции с Матерью Арменией», - добавил он.