Հայ սպաները Առաջին համաշխարհային պատերազմի օրերին. Լույս է տեսել հանրագիտարանային արժեք ներկայացնող աշխատություն
ԵՐԵՎԱՆ,20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին թեեւ հայ ժողովուրդը մարդկային, նյութական, մշակութային ծանր կորուստներ է կրել, սակայն հայ զինվորն ու սպան կերտել են հերոսական էջեր։ Օրեր առաջ «Թեքեյան» մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ «Առաջին համաշխարհային պատերազմի հայ սպաներ. Հայաստանի Հանրապետության բանակի սպաներ 1914-1920 թթ.» գրքի շնորհանդեսը։ Հանրագիտարանային արժեք ներկայացնող հսկայական աշխատությունը (1390 էջ ծավալով) տեղեկություններ է պարունակում 1914-1918 թթ. Առաջին համաշխարհային պատերազմին մասնակցած ավելի քան յոթ հազար հայերի, ինչպես նաեւ 1918-1920 թթ. Հայաստանի Հանրապետության բանակում ծառայած հայ սպաների եւ այլ ազգերի ներկայացուցիչների մասին։
Գրքի հեղինակներն են պատմական գիտությունների դոկտոր Ամատունի Վիրաբյանը եւ պատմական գիտությունների թեկնածու Սոնյա Միրզոյանը։ Հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանի ազգային արխիվի, ռուսական արխիվների եւ պատմական տարբեր աղբյուրների հիման վրա։ Ամատունի Վիրաբյանի խոսքով, իրենց նպատակն է եղել ոչ միայն կենսագրական տեղեկություններ հաղորդել հայ սպաների եւ նրանց անձնուրաց գործունեության մասին, այլեւ հերքել այն թյուր կարծիքը, թե հայերը միայն արհեստավորներ կամ վաճառականներ են եղել եւ Ռուսական կայսրությունում ապրել են միայն հարստանալու համար։ Մինչդեռ ռուսական բանակում ծառայում էին մեծ թվով հայ սպաներ եւ զինվորներ։ «Այս գործը սկիզբ ունի, բայց վերջ չունի, քանի որ գործը շարունակվում է այսօր։ Այս աշխատանքով մոռացությունից փրկեցինք յոթ հազար սպաների անուններ, ներկայացրինք լուսանկարներ, որոնք երբեք չեն հրապարակվել։ Բացի այդ, փորձել ենք ցույց տալ, թե ինչպիսի հայ սպաներ ենք ունեցել, որոնց հաղթական գործը պետք է շարունակվի այսօր»,- նշում է հեղինակը՝ հավելելով, որ գիրքը արխիվային մասնագետների մի քանի տասնամյակների քրտնաջան աշխատանքի արդյունք է։
Հայաստանի «Թեքեյան» մշակութային միության նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը գրքի հրատարակումը կարեւորեց պատմական տեսանկյունից. այն հնարավորություն կտա հանրության լայն շրջանակներին տեղեկանալու Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ռուսական կայսրության զորքերում հայերի ունեցած եզակի դերի ու նշանակության մասին։ «Յոթ հազար սպա, վաթսուն գեներալ, որոնց մեծ մասն արժանացել է կայսրության բարձրագույն զինվորական կոչումների եւ պատվի: Ռուսական պետության ավելի մեծաթիվ ազգերը չեն ունեցել այդքան արդյունավետ, լուրջ եւ պատմականորեն նշանակալի դեր։ Մյուս կողմից, երբեւէ որեւէ պետության բանակում այսքան մեծ թվով հայ սպաներ չեն եղել»,- ասաց Ռուբեն Միրզախանյանը։
«Մենք միշտ հպարտանում ենք մեր ձեռագրերով։ Այսօր ունենք զինվորական ցուցակ, որի յուրաքանչյուր զինվոր իր դերն է ունեցել մեր կյանքում, եւ այդ դերը չի ավարտվում նրա կյանքի ավարտով»,- նշեց Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ շնորհանդեսի մասնակիցներին փոխանցելով Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հայրապետական օրհնությունը։ Սրբազանի խոսքով, հատորի հրատարակությունը խորհրդանշական ու դաստիարակչական դեր ունի հատկապես մեր օրերում, երբ բոլորս գիտակցում ենք հզոր ու մարտունակ բանակի կարեւորությունը։
Նշենք, որ պատմական եւ կենսագրական աշխատության երկրորդ հրատարակության լույս ընծայումը ֆինանսավորել է բարերար Հրաչյա Պողոսյանը։ Վերջինս բազմաթիվ բարեգործական նախաձեռնությունների շարքում հատուկ ուշադրություն է դարձնում նաեւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքում գտնվող հայոց կաթողիկոսների շիրիմներին։

Армянские офицеры в дни Первой мировой войны: вышел в свет труд, представляющий энциклопедическую ценность
В годы Первой мировой войны, несмотря на то, что армянский народ понес большие человеческие, материальные и культурные потери, армянские солдаты и офицеры вписали в историю поистине героические страницы. В культурном центре «Текеян» состоялась презентация книги «Армянские офицеры Первой мировой войны. Офицеры Армии Республики Армения в 1914-1920 гг. ». Огромный труд, представляющий энциклопедическую ценность (листаж: 1390 страниц) содержит сведения о более семи тысячах армян, участвовавших в Первой мировой войне в 1914-1918 гг., об армянских офицерах и представителях других народов, служивших в Армии Республики Армения в 1918-1920 гг.
Авторы книги - доктор исторических наук Аматуни Вирабян и кандидат исторических наук Соня Мирзоян. Исследование проводилось на основе данных Национального архива Армении, российских архивов и различных исторических источников. По словам Аматуни Вирабяна, их целью было не только предоставить биографические сведения об армянских офицерах и их самоотверженной деятельности, но и опровергнуть заблуждение, что армяне были только ремесленниками или купцами, и жили в Российской империи только для того, чтобы разбогатеть. Между тем в Русской армии служило большое количество армянских офицеров и солдат. «Это дело имеет начало, но не имеет конца, потому что оно продолжается и сегодня. Этой работой мы спасли от забвения имена семи тысяч офицеров, представили фотографии, которые никогда не публиковались. Кроме того, мы постарались показать, какими были армянские офицеры, чей победоносный труд должен продолжается и сегодня», - отметил автор, добавив, что книга является результатом нескольких десятилетий кропотливой работы специалистов-архивистов
Рубен Мирзаханян, президент Культурного союза «Текеян», доктор исторических наук, сделал акцент на издании книги с исторической точки зрения. Она даст возможность широким кругам общественности узнать об уникальной роли и значении армян в войсках Российской империи в годы Первой мировой войны. «Семь тысяч офицеров, шестьдесят генералов, большинство из которых были удостоены высших воинских званий и наград империи. Столь действенной, серьезной и исторически значимой роли не было и у более крупных народов Российского государства. С другой стороны, никогда не было такого количества армянских офицеров в армии какого-либо государства», - сказал Рубен Мирзаханян.
«Мы всегда гордимся нашими рукописями. Сегодня у нас есть военный список, каждый воин которого сыграл свою роль в нашей жизни, и эта роль не закончилась с его жизнью», - отметил архиепископ Натан Ованнисян, передав Патриаршее благословение Католикоса Всех Армян Гарегина II участникам презентации. По словам преподобного, издание книги имеет символическую и просветительскую роль, особенно в наше время, когда все мы осознаем значение сильной и боеспособной армии.
Следует отметить, что второе издание историко-биографического труда спонсировал меценат Грачья Погосян. Он, среди многих благотворительных инициатив, особое внимание уделяет и надгробиям армянских Католикосов на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина.