Վնասված տներ, արտեր, գազի խողովակներ. ԱԻ նախարարը ներկայացրեց Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը ներկայացրեց Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով տուժած քաղաքացիական օբյեկտների և ենթակառուցվածքների թիվը:
«Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Վայոց ձորում տուժել են հյուրատներ, առողջարան, Կեչուտի ջրամբարի վրա է երկու արկ ընկել, վնասվել են Ջերմուկի ճոպանուղին, փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի շենքը և անձնական օգտագործման մեքենաներ ու այլ գույքեր: Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքում ունենք էլեկտրամատակարարման գծերի հետ կապված խափանում: Ադրբեջանի ռմբակոծության հետևանքով վնասվել են շտապօգնության մեքենաներ: Գեղարքունիքի մարզում հիմնականում վնասվել են մարդկանց տները, հեկտարներով ցորենի և գարու արտեր: Սոթքում 55-60 տուն է վնասվել, անասնագոմեր, գազամատակարարման բազմաթիվ խողովակներ են վնասվել և մի շարք մասնավոր մեքենաներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Փամբուխչյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բոլոր վնասները մանրամասն կգույքագրվեն, որի նպատակն է Կառավարության կողմից միջոցների տրամադրումը լիարժեք վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար:
«Կարևոր է նաև փաստագրել այս և այլ հանգամանքները իրավական առումով»,- հավելեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ Ադրբեջանի ագրեսոր ուժերի կողմից արձանագրվել են ռազմական հանցագործությունների դեպքեր, և այդ դեպքերը մանրամասն պետք է փաստագրվեն և հետագայում դրանց ընթացք տրվի միջազգային իրավական գործընթացների շրջանակներում:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Minister of Emergency Situations of Armenia Armen Pambukhchyan presented today the number of civilian facilities and infrastructure damaged as a result of the Azerbaijani aggression.
“Guest houses, a health spa have been affected in Vayots Dzor from the Azerbaijani aggression, two shells fell on the Kechut reservoir, the ropeway of Jermuk, the building of the firefighting-rescue squad of the rescue service, private vehicles and other property have been damaged. We have disruptions in power supply lines in Sisian community of Syunik province. Ambulances were damaged from the Azerbaijani bombardment. In Gegharkunik province, people’s houses, hectares of wheat and barley fields were mostly damaged. In Sotk, 55-60 houses, livestock barns, multiple gas supply pipelines and a number of private cars were damaged”, the minister said at the Cabinet meeting.
Prime Minister Nikol Pashinyan said that all the damages will be inventoried in detail, the purpose of which is for the assistance to be provided by the government for their complete restoration.
“It’s also important to document these and other circumstances from a legal point of view”, he said.
The PM said that cases of military crimes by the aggressive forces of Azerbaijan were registered, adding that all these cases should be documented in details and further processed within the framework of international legal processes.