Սա Ադրբեջանի կողմից հստակ հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ սուվերեն երկրի վրա. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի հարցազրույցն Al Jazeera-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը Al Jazeera English հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի վերաբերյալ հստակ շեշտել է, որ դա հարձակում է սուվերեն երկրի վրա, հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ երկրի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցազրույցում Գևորգյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ այսօր կեսգիշերին, Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ ռազմական հարձակում է, որը նախաձեռնել է Հայաստանի սահմանին, նաև Հայաստանի տարածքում։ Ադրբեջանը հրադադարը խախտում է ոչ միայն սահմանի երկայնքով, այլ նաև թիրախավորում է հայկական դիրքերը, նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Հայաստանի ներսում: Սա հստակ հարձակում է սուվերեն երկրի վրա, հստակ հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ երկրի վրա»:
Փոխնախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ շահագրգռված է եղել Ադրբեջանի հետ սահմանին անվտանգության ապահովմամբ, մի քանի անգամ առաջարկել է աշխատել միասին, դեէսկալացնել իրավիճակը, անվտանգության և վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել, որոնք թույլ չեն տա խախտել հրադադարը: Բայց այն, ինչ Ադրբեջանն անում է, միանագամայն հակառակն է:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը, Ռուսաստանը և Ադրբեջանն ավելի վաղ` 2021-ի նոյեմբերին համաձայնության էին եկել՝ սահմանին անվտանգության ապահովման առումով: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվում է ձեռնարկել այդ անվտանգության ապահովման միջոցառումները:
«Նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունը հստակ ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է կառուցեն անվտանգություն, քայլեր ձեռնարկեն՝ նվազեցնելու լարվածությունը սահմանին: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվում է իրագործել այդ եռակողմ հայտարարությունը»,-նշել է Գևորգյանը:

It’s a clear attack by Azerbaijan on sovereign country, on UN member state’ - Armenian deputy FM tells Al Jazeera
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. In an interview to Al Jazeera English, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahe Gevorgyan called the latest aggression of Azerbaijan a clear attack on a sovereign country, on a member state of the United Nations.
“What happened at midnight today is a large-scale military offensive by Azerbaijan initiated on the border of Armenia, but also inside of the territory of Armenia. Armenian military installation and also civilian infrastructure were targeted by Azerbaijan. I heard from the previous Speaker that Azerbaijan is not interested in blame game. However, facts suggest different reality. Armenia has always been interested in building security across border with Azerbaijan, and on a number of occasions Armenia has proposed to work together to de-escalate the situation and to undertake security and confidence-building measures which will not allow to violate the ceasefire and then initiate the blame game. And what Azerbaijan is doing is exactly the opposite”, the deputy FM said.
He reminded that on November 26, 2021, Armenia, Azerbaijan and Russia agreed on building security on the border, but it’s Azerbaijan who is refusing to undertake those security-building measures.
“It’s a clear attack on a sovereign country, it’s a clear attack on a UN member state”, the deputy FM said over the latest Azerbaijani actions.