Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները՝ զերծ մնալով անհասցե կոչերից. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ գործողությունները, Հայաստանի սուվերեն տարածքի ռմբակոծությունները և ուժի կիրառումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, մասնավորապես նշված է, որ այս գործողությունները հանդիսանում են հայատյացության և ցեղասպան քաղաքականության վառ դրսևորում, միջազգային իրավունքի և նորմերի կոպտագույն խախտում։
«Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները՝ զերծ մնալով ամորֆ և անհասցե կոչերից ու գնահատականներից, կիրառել համապատասխան քայլեր ագրեսորի նկատմամբ։
Ցավակցում ենք բոլոր զոհերի հարազատներին, վիրավորներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Призываем международное сообщество осудить действия Азербайджана и воздержаться от безадресных призывов: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах решительно осуждает агрессивные действия, развязанные Азербайджаном против Республики Армения 13 сентября, бомбардировку суверенной территории Армении и применение силы.
Как передает «Арменпресс», в заявлении МИД Арцаха особо отмечается, что эти действия являются явным проявлением армянофобии и политики геноцида, грубым нарушением международного права и норм.
«Призываем международное сообщество решительно осудить агрессивные действия Азербайджана, воздерживаясь от аморфных и безадресных призывов и оценок, принять соответствующие меры против агрессора.
Приносим соболезнования родным всех погибших, желаем раненым скорейшего выздоровления», - говорится в заявлении МИД Арцаха.