ՀՀ վարչապետն ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Աննա Բյերդենին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ-ՀԲ գործընկերությունը, որի 30-ամյակը լրանում է այս տարի սեպտեմբերին, և որի շրջանակում մեր երկրում իրագործվում են տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր՝ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածներում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունների թվում են կրթության, ենթակառուցվածքների, կառավարման, թվայնացման ոլորտների բարեփոխումները, և դրանց հաջող իրականացման գործում Համաշխարհային բանկը Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է:
Համաշխարհային բանկի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և շնորհավորել փոխշահավետ գործընկերության 30-ամյակի առթիվ: Աննա Բյերդեն անդրադարձել է համատեղ ծրագրերին՝ արդյունավետ գնահատելով դրանց ընթացքը և մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին բերած նպաստը: Նա նշել է, որ ՀԲ-ն պատրաստակամ է շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը՝ գործունեության ծրագրով նախանշված առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ գործընկերության շրջանակում առ այսօր կատարված աշխատանքներից և մտքեր փոխանակել դրա զարգացման հեռանկարների շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է կրթության, ենթակառուցվածքների, դատաիրավական, թվայնացման, առողջապահության, հանրային կառավարման և այլ ուղղություններով փոխգործակցությունը: Նշվել է ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման և մարդկային կապիտալի զարգացման ծրագրերի անհրաժեշտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է կրթության ոլորտի բարեփոխման առաջնահերթությունը, քանի որ մարդկային կապիտալը կարևորագույն ռեսուրսն է, և կրթությունն է ցանկացած ռեֆորմի հաջողության հիմքը: Վարչապետի խոսքով՝ հենց այս տեսլականն է դրված Կառավարության ծրագրի հիմքում, որի իրականացման ուղղությամբ էլ գործադիրը հետևողականորեն առաջ է շարժվում: Ռեֆորմները հաջողելու համատեքստում Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը միտված ծրագրերը՝ դատական ոլորտից մինչև հանրային կառավարում:
Վարչապետ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել Համաշխարհային բանկին, ՀԲ հայաստանյան գրասենյակին արդյունավետ գործընկերության համար և վերահաստատել Կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու ու հարստացնելու այն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախաձեռնություններով:

Премьер-министр Армении принял регионального вице-президента Всемирного банка
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анну Бьёрде и возглавляемую ею делегацию.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения правительства РА, Никол Пашинян отметил важность партнерства РА - ВБ, 30-летие которого исполняется в сентябре этого года, и в рамках которого в нашей стране реализуются программы, направленные на развитие экономики как в государственном, так и в частном секторах. Никол Пашинян отметил, что реформы в сфере образования, инфраструктуры, управления и цифровизации являются одними из приоритетов правительства РА, и Всемирный банк является одним из важных партнеров Армении в их успешной реализации.
Вице-президент Всемирного банка поблагодарила премьер-министра РА за высокую оценку и поздравила его с 30-летием взаимовыгодного партнерства. Анна Бьёрде коснулась совместных программ, оценив их ход и вклад, который они внесли в экономический прогресс нашей страны. Она отметила, что ВБ готов и впредь оказывать помощь правительству РА в реализации приоритетов, изложенных в плане действий.
Собеседники выразили удовлетворение работой, проделанной в рамках двустороннего партнерства, и обменялись мнениями о перспективах его развития. С обеих сторон был сделан акцент на сотрудничестве в сфере образования, инфраструктуры, судебной системы, цифровизации, здравоохранения, государственного управления и других направлениях. Была отмечена необходимость в программах наращивания институционального потенциала и развития человеческого капитала.
Никол Пашинян подчеркнул приоритетность реформирования сферы образования, поскольку человеческий капитал является важнейшим ресурсом, а образование является основой успеха любой реформы. По словам премьер-министра, это видение является основой плана правительства, в направлении которого исполнительная власть последовательно движется вперед. В контексте успешных реформ глава правительства подчеркнул и программы, направленные на укрепление институционального потенциала, от судебной системы до государственного управления.
Премьер-министр выразил благодарность Всемирному банку и представительству ВБ в Армении за эффективное партнерство и подтвердил готовность правительства развивать и обогащать его инициативами, представляющими взаимный интерес.