ՀՀ Նախագահն Օհան Դուրյանի այրուն է վերադարձրել մաեստրոյին շնորհված շքանշանը և մեդալը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը սեպտեմբերի 8-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ներկա է գտնվել ականավոր երաժիշտ և դիրիժոր Օհան Դուրյանի 100-ամյակին նվիրված համերգին, որը տեղի է ունեցել Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ Երևանյան 14-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի պաշտոնական կայքում տեղ գտած հաղորդագրությունից, համերգային ծրագրի ավարտին Վահագն Խաչատուրյանն Օհան Դուրայնի այրուն է հանձնել մաեստրոյին շնորհված Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանը և Մովսես Խորենացու մեդալը, որոնք վերադարձրել էր պետությանը:
«Այսօր մաեստրո Օհան Դուրյանի հանդեպ մի վերջին պարտականություններից մեկը պետք է կատարեմ: Խնդիրը կայանում է նրանում, որ իրեն զրկեցին իր նվագախումբը ղեկավարելուց, և այդ ժամանակաշրջանում՝ 2001 թվականին, նա որպես բողոքի նշան իր ըմբոստ պահվածքով որոշեց վերադարձնել պետությանն այն պարգևները, որ նրան շնորհվել էին 1996-1997 թթ: Երկու բարձր պարգևներ՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանը և Մովսես Խորենացու մեդալը նա վերադարձրեց պետությանը»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը և նշել, որ որպես պետական պաշտոնյա ներկա է եղել այն արարողությանը, երբ տրվում էին այդ պարգևները:
«Այսօր ինձ համար մեծ պատիվ է, որ ես հնարավորություն ունեմ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ վերադարձնել այդ պարգևները տիկին Ալիսին: Համոզված եմ, որ այս պարգևներն իրենց տեղը կգտնեն Օհան Դուրյանի տուն թանգարանում կամ այն վայրում, որտեղ որոշվել է դրանք պահել»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. President Vahagn Khachaturyan attended the concert dedicated to the 100th anniversary of birth of the late composer Ohan Duryan.
The concert was conducted by Eduard Topchyan at the Aram Khachaturyan concert hall on September 8 as part of Yerevan 14th International Music Festival.
In a touching tribute, President Khachaturyan bestowed Duryan’s Order of Mesrop Mashtots and the Movses Khorenatsi Medal – which the composer had renounced in protest of the then-authorities – to his widow.
“Today I must fulfill my last duty to maestro Ohan Duryan. He had been wrongfully deprived of leading his orchestra, and in those days, in 2001, he rebelliously protested and renounced his awards which he had received in 1996-1997. Two high awards – the Saint Mesrop Mashtots Order and the Movses Khorenatsi Medal,” the president said, adding that back then he was in attendance of the awarding ceremony as a public official.
“It is a great honor for me today to have the chance to return these awards as President of Armenia to Mrs. Alice,” the president said.