ՀՀ վարչապետը Վլադիվոստոկի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման և Ադրբեջանի հետ սահմանազատման հնարավորություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վլադիվոստոկի Սուրբ Գևորգ Հայ Առաքելական եկեղեցի, որտեղ հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, Կառավարության ղեկավարին դիմավորել են Տեր Սարգիս Քահանա Փարախչյանը և Վլադիվոստոկի հայ համայնքի ղեկավար Հարություն Ավեդյանը: Վարչապետը նախ կատարել է մոմավառություն, այնուհետև ծաղիկներ խոնարհել եկեղեցու բակում կանգնեցված Հայոց ցեղասպանության զոհերի և Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակին նվիրված խաչքարերի մոտ:
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների մի շարք հարցերի: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Վլադիվոստոկ կատարած աշխատանքային այցին, ՌԴ նախագահի հետ հանդիպմանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Ադրբեջանի հետ սահմանազատման հնարավորություններին:
Վարչապետն ի պատասխան ներկաների հարցերի` խոսել է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, մեր երկրում բիզնեսի համար ստեղծվող պայմանների, կառավարության առաջնահերթությունների, բանակի և այլ թեմաների շուրջ:

Никол Пашинян встретился с представителями армянской общины Владивостока
Премьер-министр Армении Никол Пашинян во Владивостоке посетил Армянскую церковь Святого Георгия, где встретился с представителями местной армянской общины.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра, главу правительства встретили отец Саркис Парахчян и глава армянской общины Владивостока Арутюн Аведян. Премьер-министр возложил цветы к хачкарам, посвященным памяти жертв Геноцида армян и армян, погибших в Великой Отечественной войне.
Затем премьер-министр ответил на вопросы представителей армянской общины. Никол Пашинян представил свой визит во Владивосток, встречу с президентом Российской Федерации, а также возможности урегулирования нагорно-карабахской проблемы, разблокирования региональных инфраструктур и демаркации границы с Азербайджаном.
Отвечая на вопросы собравшихся, премьер-министр представил внешнюю политику Армении, условия, созданные для бизнеса в нашей стране, приоритеты правительства, вопросы армии и другие.