Կոնգրեսականները պահանջել են ԱՄՆ-ից մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը և Նևադայի կոնգրեսական Դինա Տիտուսը միացել են Կոնգրեսի ավելի քան 45 անդամներից բաղկացած երկկուսակցական խմբին՝ կոչ անելով պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանտա Փաուերին՝ Արցախի` վտանգի տակ գտնվող հայ բնակչությանն աջակցելու նպատակով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ զգալի ռեսուրսներ հատկացնելով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից՝ կոնգրեսականները նամակն ուղղել են Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 31-ամյակի առիթով:
Նամակն ուղղած կոնգրեսականների թվում են Նանետ Բարագանը, Թոնի Կարդենասը, Անդրե Կարսոնը, Ջուդի Չուն, Քեթրին Քլարկը, Ջիմ Կոստան, Ջեյսոն Քրոուն և մի խումբ այլ կոնգրեսականներ:
«Արցախի ժողովուրդը շարունակում է դիմակայել ծանր դժվարություններին, որոնք առաջացել են 2020 թվականին ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի, նաև անմեղ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ագրեսիայի պատճառով։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը հաստատել է, որ Հայաստան տեղափոխված ավելի քան 90 000 փախստականներ, որոնց մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ են, տառապում են հումանիտար սուր ճգնաժամից»,-իրենց նամակն այսպես են սկսել կոնգրեսականները:
Ապա նրանք ընդգծել են, որր 2021 թվականի ֆինանսական տարում 5 000 000 ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորումը, որը ստանձնել էր ԱՄՆ ՄԶԳ-ն, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Հայաստանի միջգերատեսչական արձագանքման ծրագրի միջոցով հատկացված օգնությունը անբավարար են եղել այդ ճգնաժամը լուծելու համար: «Բազմաթիվ ընտանիքներ խիզախորեն վերադարձել են Արցախ՝ իրենց տները՝ չնայած ադրբեջանական զորքերի կողմից բռնության շարունակական սպառնալիքին և չնայած նրան, որ բախվում են սննդի, կացարանի խնդրին: Մենք նաև խիստ մտահոգված ենք, որ Արցախում մնացած անձինք չեն ստացել ԱՄՆ-ի նախկինում հատկացված օգնություններից որևէ մեկը»,-նշել են կոնգրեսականները:
Նրանք ընդգծել են ԱՄՆ օգնության անհրաժեշտությունը՝ հայերի համար Բերձորի միջանցքի փակման, շատ հայ ընտանիքների տարհանման, իրենց տները լքելու համատեքստում:
«Մենք կոչ ենք անում պետքարտուղարությանը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ին՝ էապես ավելացնել ֆինանսավորումը, որն ուղղակիորեն կօգնի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, այդ թվում՝ բնակարանային, սննդի, ջրի, առողջապահության, ականազերծման և այլ խնդիրների լուծման հարցում: Մենք նաև հորդորում ենք ձեզ ձեռնարկել հնարավոր բոլոր գործողությունները՝ պաշտպանելու Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային վայրերը, որոնք ներկայում վտանգի տակ են՝ ըստ բամազաթիվ հաղորդագրությունների»,-շեշտել են կոնգրեսականները:
Նրանք նաև նամակում խնդրել են թարմացնել այն կոնկրետ գործողությունները, որոնք Բայդենի վարչակազմը ձեռնարկել է Լեռնային Ղարաբաղում վտանգի տակ գտնվող հայերին օգնելու համար, նաև՝ ծրագրերի, գործընկերների, բյուջեների և արդյունքների մասին տեղեկատվությունը: Կոնգրեսականները նկատել են, որ 2021 թվականի փետրվարին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հրապարակված վերջին զեկույցը հնացած է և չի տալիս տվյալներ, որոնք անհրաժեշտ են առողջ քաղաքական որոշումներ կայացնելու համար: «Մենք խստորեն հորդորում ենք ձեզ կատարել հումանիտար ճգնաժամի թարմացած կարիքների գնահատում և որքան հնարավոր է շուտ օգնություն տրամադրել շահագրգիռ կողմերին»,-եզրափակել են կոնգրեսականները:

Конгрессмены потребовали от США предоставить гуманитарную помощь Арцаху
Сопредседатель комиссииКонгрессаСША поармянскимвопросамФрэнкПаллоун и конгрессмен от Невады Дина Титус присоединились к группе представителей обеих партий — более 45 членов Конгресса, призвав госсекретаря Энтони Блинкена и главу USAID Саманту Пауэр принять немедленные меры для поддержки подвергающегося риску армянского населения Арцаха путем предоставления значительных ресурсов.
Как передает Арменпресс, Комитет Ай Дата США сообщает, конгрессмены направили письмо по случаю 31-й годовщины провозглашения независимости Республики Арцах.
Среди конгрессменов, отправивших письмо - Нанетт Барраган, Тони Карденас, Андре Карсон, Джуди Чу, Кэтрин Кларк, Джим Коста, Джейсон Кроу и многие другие.
«Народ Арцаха продолжает противостоять серьезным трудностям, вызванным 44-дневной войной, развязанной азербайджанскими войсками в 2020 году, а также продолжающейся агрессией против ни в чем не повинного мирного населения.Агентство США по международному развитию подтвердило, что более 90 тысяч переселенных в Армению беженцев, большинство из которых составляют женщины, дети и пожилые люди, страдают от острого гуманитарного кризиса», - так начали свое письмо конгрессмены.
Они также подчеркнули, что 5 000 000 долларов США в 2021 финансовом году, выделенное USAID, а также помощь, предоставленная в рамках Межведомственной программы реагирования ООН в Армении, недостаточны для преодоления кризиса.
«Многие семьи смело вернулись в свои дома в Арцахе, несмотря на постоянную угрозу насилия со стороны азербайджанских сил и несмотря на проблемы с продовольствием и жильем.Мы также чрезвычайно обеспокоены тем, что люди, оставшиеся в Арцахе, не получили никакой помощи, ранее выделенной США», - отметили конгрессмены.
Они подчеркнули необходимость помощи США в контексте закрытия Бердзорского коридора для армян, эвакуации многих армянских семей, покидающих свои дома.
«Мы призываем Госдеп и USAID значительно увеличить финансирование, которое будет напрямую помогать армянскому населению Нагорного Карабаха, в том числе в решении вопросов жилья, продовольствия, воды, здравоохранения, разминирования и др.Мы также призываем вас предпринять все возможные действия для защиты армянских историко-культурных памятников на территориях, контролируемых Азербайджаном, которые, по многочисленным сообщениям, в настоящее время находятся под угрозой», - подчеркнули конгрессмены.
В письме они также запросили обновленную информацию о конкретных действиях, предпринятых администрацией Байдена для помощи армянам, подвергающимся риску в Нагорном Карабахе, а также информацию о программах, партнерах, бюджетах и результатах.Конгрессмены отметили, что последний отчет USAID по Нагорному Карабаху, опубликованный в феврале 2021 года, устарел и не содержит данных, необходимых для принятия обоснованных политических решений.
«Мы настоятельно призываем вас провести обновленную оценку потребностей гуманитарного кризиса и как можно скорее оказать помощь пострадавшим сторонам», — заключили конгрессмены.