Կոնգրեսականները պահանջել են ԱՄՆ-ից մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը և Նևադայի կոնգրեսական Դինա Տիտուսը միացել են Կոնգրեսի ավելի քան 45 անդամներից բաղկացած երկկուսակցական խմբին՝ կոչ անելով պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանտա Փաուերին՝ Արցախի` վտանգի տակ գտնվող հայ բնակչությանն աջակցելու նպատակով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ զգալի ռեսուրսներ հատկացնելով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից՝ կոնգրեսականները նամակն ուղղել են Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 31-ամյակի առիթով:
Նամակն ուղղած կոնգրեսականների թվում են Նանետ Բարագանը, Թոնի Կարդենասը, Անդրե Կարսոնը, Ջուդի Չուն, Քեթրին Քլարկը, Ջիմ Կոստան, Ջեյսոն Քրոուն և մի խումբ այլ կոնգրեսականներ:
«Արցախի ժողովուրդը շարունակում է դիմակայել ծանր դժվարություններին, որոնք առաջացել են 2020 թվականին ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի, նաև անմեղ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ագրեսիայի պատճառով։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը հաստատել է, որ Հայաստան տեղափոխված ավելի քան 90 000 փախստականներ, որոնց մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ են, տառապում են հումանիտար սուր ճգնաժամից»,-իրենց նամակն այսպես են սկսել կոնգրեսականները:
Ապա նրանք ընդգծել են, որր 2021 թվականի ֆինանսական տարում 5 000 000 ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորումը, որը ստանձնել էր ԱՄՆ ՄԶԳ-ն, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Հայաստանի միջգերատեսչական արձագանքման ծրագրի միջոցով հատկացված օգնությունը անբավարար են եղել այդ ճգնաժամը լուծելու համար: «Բազմաթիվ ընտանիքներ խիզախորեն վերադարձել են Արցախ՝ իրենց տները՝ չնայած ադրբեջանական զորքերի կողմից բռնության շարունակական սպառնալիքին և չնայած նրան, որ բախվում են սննդի, կացարանի խնդրին: Մենք նաև խիստ մտահոգված ենք, որ Արցախում մնացած անձինք չեն ստացել ԱՄՆ-ի նախկինում հատկացված օգնություններից որևէ մեկը»,-նշել են կոնգրեսականները:
Նրանք ընդգծել են ԱՄՆ օգնության անհրաժեշտությունը՝ հայերի համար Բերձորի միջանցքի փակման, շատ հայ ընտանիքների տարհանման, իրենց տները լքելու համատեքստում:
«Մենք կոչ ենք անում պետքարտուղարությանը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ին՝ էապես ավելացնել ֆինանսավորումը, որն ուղղակիորեն կօգնի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, այդ թվում՝ բնակարանային, սննդի, ջրի, առողջապահության, ականազերծման և այլ խնդիրների լուծման հարցում: Մենք նաև հորդորում ենք ձեզ ձեռնարկել հնարավոր բոլոր գործողությունները՝ պաշտպանելու Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային վայրերը, որոնք ներկայում վտանգի տակ են՝ ըստ բամազաթիվ հաղորդագրությունների»,-շեշտել են կոնգրեսականները:
Նրանք նաև նամակում խնդրել են թարմացնել այն կոնկրետ գործողությունները, որոնք Բայդենի վարչակազմը ձեռնարկել է Լեռնային Ղարաբաղում վտանգի տակ գտնվող հայերին օգնելու համար, նաև՝ ծրագրերի, գործընկերների, բյուջեների և արդյունքների մասին տեղեկատվությունը: Կոնգրեսականները նկատել են, որ 2021 թվականի փետրվարին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հրապարակված վերջին զեկույցը հնացած է և չի տալիս տվյալներ, որոնք անհրաժեշտ են առողջ քաղաքական որոշումներ կայացնելու համար: «Մենք խստորեն հորդորում ենք ձեզ կատարել հումանիտար ճգնաժամի թարմացած կարիքների գնահատում և որքան հնարավոր է շուտ օգնություն տրամադրել շահագրգիռ կողմերին»,-եզրափակել են կոնգրեսականները:

YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. United States Congressional Armenian Caucus Co-Chair Frank Pallone (D-NJ) and Nevada Congresswoman Dina Titus (D-NV) were joined by a bi-partisan group of over 45 Members of Congress in calling on Secretary of State Antony Blinken and U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power to “take immediate steps dedicating significant resources” to support the at-risk Armenian population of Artsakh, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Our American blockade on U.S. humanitarian aid to Artsakh – as a practical matter – effectively abets Azerbaijan’s attempts to strangle Artsakh’s population, ethnically cleansing the indigenous population of a region at the very core of the ancient Armenian homeland,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “It’s wrong. Our government knows it’s wrong. It has to stop – and, with sufficient Congressional leadership, it will.”
The Congressional letter, sent on the thirty-first anniversary of the Republic of Artsakh’s declaration of independence, notes that, “the people of Artsakh continue to face severe hardships caused both by the deadly 44-day war that Azerbaijani forces provoked in 2020 and the ongoing aggressions committed against innocent civilians.” The letter specifically calls on the State Department and USAID to “to significantly increase funding that will directly assist the Armenian population in Nagorno-Karabakh, including assistance for housing, food security, water and sanitation, health care, rehabilitation, and demining and UXO clearance services they need to safely rebuild their lives, homes, and communities. We also urge you to take every action possible to protect the historic and cultural Armenian sites in territory held by Azerbaijan, which many reports indicate are currently under threat.”
Members of Congress also asked for an update on Biden Administration efforts to assist the people of Artsakh and to conduct an updated needs assessment on the humanitarian crisis there, to be shared with Congress to best determine Fiscal Year 2023 U.S. assistance levels.
Joining Representatives Pallone and Titus in cosigning the Congressional letter on Artsakh assistance are Representatives: Nanette Barragan (D-CA), Earl Blumenauer (D-OR), Tony Cardenas (D-CA), Andre Carson (D-IN), Judy Chu (D-CA), David Cicilline (D-RI), Katherine Clark (D-MA), Lou Correa (D-CA), Jim Costa (D-CA), Jason Crow (D-CO), Lloyd Doggett (D-TX), Anna Eshoo (D-CA), Adriano Espaillat (D-NY), Josh Gottheimer (D-NJ), Jim Himes (D-CT), William Keating (D-MA), Ro Khanna (D-CA), Andy Kim (D-NJ), Raja Krishnamoorthi (D-IL), James Langevin (D-RI), John Larson (D-CT), Rick Larsen (D-WA), Brenda Lawrence (D-MI), Susie Lee (D-NV), Mike Levin (D-CA), Ted Lieu (D-CA), Zoe Lofgren (D-CA), Alan Lowenthal (D-CA), Tom Malinowski (D-NJ), Carolyn Maloney (D-NY), James McGovern (D-MA), Grace Meng (D-NY), Joseph Morelle (D-NY), Grace Napolitano (D-CA), Donald Norcross (D-NJ), Chris Pappas (D-NH), Scott Peters (D-CA), Chellie Pingree (D-ME), Katie Porter (D-CA), John Sarbanes (D-MD), Janice Schakowsky (D-IL), Adam Schiff (D-CA), Brad Sherman (D-CA), Albio Sires (D-NJ), Jackie Speier (D-CA), David Trone (D-MD), and David Valadao (R-CA).
On August 22nd, ANCA Chairman Raffi Hamparian, in letters sent to Congressional leadership and rank and file U.S. Senate and House members, called for Congressional inquiries into the Biden administration’s effective blockade on humanitarian aid to Armenian families of Artsakh. “America must not be complicit in the ethnic-cleansing of Artsakh by Azerbaijan,” stressed Hamparian.