ԼՂ կարգավիճակի հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո է, մյուս բոլոր քննարկումներն իրականության հետ կապ չունեն. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 31-ամյակի առթիվ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
Արցախահայության լինելիության եւ իրավունքների պաշտպանության երաշխիքը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակագրի ընդունումն էր: Դրան հաջորդած երեք տասնամյակի ընթացքում արցախահայությանը պատուհասած սպառնալիքներն ու անվտանգության հարցերը, ցավոք, չեն դադարել: Երեք պատերազմների միջով անցած մեր հայրենակիցներն այսօր էլ բազում մարտահրավերների են բախվում: Վտանգներից կոփված կամքի, հայրենասիրության եւ իրենց հողում պատվախնդրորեն ապրելու շնորհիվ մեր եղբայրներն ու քույրերը յուրաքանչյուր պահի աշխարհին հիշեցնում են իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքի, անվտանգ միջավայրում երեխաներ մեծացնելու, խաղաղ ծերություն ունենալու մասին:
Ներքին եւ արտաքին հարթակներում քննարկվող Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո է, մյուս բոլոր քննարկումներն իրականության հետ կապ չունեն:
Միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում բարձրացրել ու շարունակելու ենք հիշեցնել, որ լուծված չեն 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, ոչնչացման եզրին է հսկայական մշակութային ժառանգություն եւ օրախնդիր է գերության ու պատանդության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների տունդարձը:
Հավերժ փառք Արցախյան բոլոր պատերազմներում անձնազոհաբար նահատակված մեր հարազատներին եւ խոնարհում բոլոր նրանց, ովքեր վերապրել են պատերազմները:
Մեր պատգամն է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հասնել երկարատեւ խաղաղության՝ հանուն արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության»:

Председатель НС Армении направил послание по случаю 31-й годовщины провозглашения Республики Арцах
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю 31-й годовщины провозглашения Республики Арцах. Как передает «Арменпресс», в послании, в частности, говорится:
Гарантией существования и защиты прав арцахских армян стало принятие Декларации о независимости Нагорного Карабаха. В последующие три десятилетия угрозы и проблемы безопасности, преследующие арцахских армян, к сожалению, не прекращались. Наши соотечественники, прошедшие три войны, и сегодня сталкиваются со многими проблемами. Благодаря закаленной опасностями воле, патриотизму и желанию достойно жить на своей земле, наши братья и сестры ежеминутно напоминают миру о праве жить на своей Родине, воспитывать детей в безопасной среде, иметь спокойную старость.
Вопрос статуса Нагорного Карабаха, обсуждаемый на внутренней и внешней площадках, находится в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, все остальные обсуждения не имеют ничего общего с реальностью.
На встречах с международными партнерами мы поднимали, и будем напоминать о том, что гуманитарные проблемы, вызванные 44-дневной войной, не решены, огромное культурное наследие находится на грани уничтожения, и что возвращение наших соотечественников, находящихся в плену и заложников является вопросом дня.