Հնդկաստանը դրական դերակատարություն կարող է ունենալ աշխարհի և մեր տարածաշրջանների առջև ծառացած բազմաթիվ խնդիրների արդար լուծման գործում. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ մեր բարեկամ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ մեր ժողովուրդների միջև հազարամյա պատմություն ունեցող կապերը նոր լիցք են ստացել հատկապես վերջին տարիներին: Դրա լավագույն վկայությունն է օրեցօր աճող և զարգացող փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում: Ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, արդյունավետ գործում է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովը, սերտ համագործակցություն է ձևավորվել կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, պաշտպանության, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի, հայոց պատմական սրբավայրերի և հայկական ժառանգության հանդեպ։
Հուսով եմ, որ երկուստեք ջանքերի շնորհիվ մենք նորանոր հաջողություններ կգրանցենք՝ ի բարօրություն մեր բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Ձերդ գերազանցություն,
Հայաստանում չափազանց կարևորում են բարեկամ Հնդկաստանի՝ տարեցտարի աճող հեղինակությունն այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհակարգում, քանի որ խաղաղասեր և ժողովրդավարական Հնդկաստանը դրական դերակատարություն կարող է ունենալ աշխարհի և մեր տարածաշրջանների առջև ծառացած բազմաթիվ խնդիրների արդար լուծման գործում:
Հայաստանը, ինչպես և նախկինում, պատրաստ է օժանդակել բարեկամ Հնդկաստանին տարբեր միջազգային հարթակներում:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն»:

India could play positive role in fair solution of problems facing the world and our regions – Armenian PM
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan addressed a congratulatory message to India’s Prime Minister Narendra Modion the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and India, the PM’s Office said.
I cordially congratulate you on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our friendly countries.
I should praise the fact that the ties between our nations having millennia-old history have got a new impetus especially in recent years. The best evidence of it is the mutually beneficial cooperation that is growing and developing in various areas day by day. The political dialogue has activated, the Armenian-Indian inter-governmental commission is effectively operating, there is a close cooperation in education, culture, IT, defense, trade-economic and other sectors.
Armenia highly appreciates the caring attitude of Indian authorities towards the Armenian community, Armenian historical sites and heritage.
I hope with bilateral efforts we will register new achievements for the welfare of our friendly countries and peoples.
Your Excellency,
Armenia highly values the reputation of friendly India that is growing year by year in today’s rapidly changing world order because peace-loving and democratic India could play a positive role in the fair solution of numerous problems facing the world and our regions.
Armenia, like in the past, is ready to support friendly India in different international platforms.
I wish you good health and success, and to the friendly people of India – lasting peace and welfare”.