Ռուս խաղաղապահներն արդեն տեղակայվել են նոր երթուղու համապատասխան հատվածում. Արցախի ՏԿԵՆ մամուլի խոսնակ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս խաղաղապահներն արդեն տեղակայվել են Ստեփանակերտ-Գորիս նոր երթուղու 4,7 կիլոմետրանոց հատվածում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի մամուլի խոսնակ Վիկտորյա Պետրոսյանը։ «Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղու ժամանակավոր այդ հատվածն ամբողջությամբ ասֆալտապատված է։ Այն գործելու է նույն տրամաբանությամբ, ինչ Ստեփանակերտ-Գորիս-Բերձոր ճանապարհը։ Նոր երթուղին արդեն գործում է, մինչև Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքի հիմնական ճանապարհահատվածի կառուցման ավարտը: Ներկայում ռուս խաղաղապահները տեղակայված են այնտեղ ու վերահսկողություն են իրականացնում»,– ասել է Վ. Պետրոսյանը։
Նրա հավաստմամբ` ճանապարհն ամբողջ տարվա ընթացքում սպասարկվելու է համապատասխան մասնագետների կողմից և, անկախ եղանակային պայմաններից, երթևեկության հետ խնդիր չի առաջանալու։
Օգոստոսի 29-ին Արցախի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որօգոստոսի 30-ին ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ կապը կիրականացվի նոր երթուղով` Բերդաձորի ենթաշրջանի Հին շեն-Մեծ շեն գյուղերի տարածքով։ ՆԳՆ-ի հաղորդագրությանը նախորդել էր Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նիստը, որի ժամանակ նշվել էր, որ 2020 թ. -ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս- Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող մոտ 4,7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են: Շահագրգիռ քննարկման արդյունքում Անվտանգության խորհուրդը որոշում էր կայացրել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ հաղորդակցությունն իրականացնել նոր երթուղով՝ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով:

Russian peacekeepers already deployed on respective section of new route, says Artsakh
STEPANAKERT, AUGUST 30, ARMENPRESS. Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh have already been deployed on the 4.7 km road section of the new Stepanakert-Goris route, Spokesperson to the minister of territorial administration and infrastructure of Artsakh Viktoria Petrosyan told Armenpress.
“That temporary section of the new route connecting Artsakh to Armenia is completely asphalted. It will work with the same logic as the Stepanakert-Goris-Berdzor road. The new route is already operating and it will operate until the construction of the main section of the corridor connecting Artsakh to Armenia. Currently, Russian peacekeepers are deployed there and carry out control”, she said.
The spokesperson added that the road will be serviced throughout the year by respective specialists and assured that there won’t be any problem with traffic regardless of weather conditions.
On August 29, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan chaired a regular sitting of the Security Council. It was noted that, according to point 6 of the Statement signed by the leaders of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation on November 9, 2020, the new route will retain the status of the corridor. Asphalting works on the 4.7 km road section temporarily connecting the route to the Goris-Stepanakert highway have been completed. As a result of the discussions, the Security Council made a decision that starting 8 PM, August 30 the communication with the Republic of Armenia will be carried out along a new route, via the territory of Berdadzor sub-region of the Shushi region.