Հավաքական ջանքով պետք է պատրաստ լինենք հաղթահարել մեր հայրենիքի առջև ծառացած փորձությունները. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՀՀ Անկախության հռչակագրի ընդունման տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման օրը։
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը՝ «արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը», ինչպես նշված է հռչակագրի հենց առաջին տողում, և առաջին քայլն արեց անկախ պետականության կերտման ճանապարհին: Անկախության հռչակագրով սահմանվեցին մեր պետականության ուղենիշային նպատակները՝ ունենալ ինքնիշխան պետություն, ապահովել երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությունը, սահմանել ժողովրդավարական ազատություններ և երաշխավորել Հայաստանի քաղաքացիների՝ աշխատելու, արարելու, սեփական բարեկեցիկ ապագան կերտելու անքակտելի իրավունքների իրականացումը:
Անկախության հռչակագրի այս բովանդակությունը մշտապես արդիական է, քանի որ արտահայտում է մեր՝ որպես պետականության և որպես հանրության հավաքական նպատակներն ու իղձերը:
Եվ այսօր, ինչպես և երեք տասնամյակ առաջ, մենք հավաքական ջանքով պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավել ու հաղթահարել մեր հայրենիքի առջև ծառացած բոլոր փորձությունները՝ որպես ուղեցույց և հավատամք ունենալով Անկախության հռչակագիրն ու Անկախության գաղափարը:

President Khachaturyan addresses congratulatory message on 32nd anniversary of Declaration of Independence
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan addressed a congratulatory message on the 32nd anniversary of the adoption of the Declaration of Independence, the Presidential Office said.
Today we mark the day of the adoption of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia.
On August 23, 1990, the Armenian Soviet Socialist Republic Supreme Council adopted the Declaration of Independence, “expressing the united will of the people of Armenia”, as stated in the very first line of the Declaration, and made the first step on the path to creating an independent statehood. The Declaration of Independence outlined the landmark goals of our statehood to have a sovereign state, ensure the country’s internal and external security, set democratic freedoms and guarantee the fulfillment of the inalienable rights of the citizens of Armenia to work, create and build their own prosperous future.
This content of the Declaration of Independence is always relevant because it expresses our collective goals and dreams as a statement and a society.
And today, like three decades before, we must be ready to resist and overcome all the trials facing our homeland with joint efforts, having the Declaration of Independence and the idea of Independence as a guideline and belief.