Գյուղատնտեսական հողերի միավորման աջակցության ծրագրից օգտվել ցանկացողները կարող են դիմել սեպտեմբերի 15-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի միավորման աջակցության 2023-2025 թվականների պետական ծրագրին մասնակցել ցանկացողները սեպտեմբերի 15-ից արդեն կարող են դիմել: Ծրագրից օգտվել ցանկացողների առաջին կանգառը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը նշեց, որ նախ ծրագրից օգտվել ցանկացողները ներկայացնում են համապատասխան դիմում: Այն հաստատվելուց հետո կնքվում է պայմանագիր, որից հետո մեկնարկում են հողերի կոնսոլդիացիայի աշխատանքները: Բոլոր փաստաթղթերը հավաքագրելուց, կոնսոլիդացիայի գործընթացն իրականացնելուց հետո արդյունքները ներկայացվում են նախարարությանը: Համապատասխան մոնիթորինգից, համապատասխանելիությունը հաստատվելուց հետո, սկսվում են հողային բարելավման աշխատանքները: Այնուհետև ամբողջացնում են ծախսը հիմնավորող փաստաթղթերը, ներկայացնում են նախարարություն և համապատասխան մոնիթորինգից հետո կատարվում է փոխհատուցում:
Առկա իրավիճակը
Հայաստանում այսօր վարելահողերի շուրջ 50 տոկոսը չի օգտագործվում: Ուսումնասիրելով տարբեր երկրների փորձը, քննարկումներ ունենալով տեղի մասնագետների հետ՝ ՀՀ կառավարությունը դիտարկել է մի քանի մոտեցում: Սահմանվել է նպատակ՝ ստեղծել այն միջավայրը, որտեղ վարելահողերի օտարման գործընթացը հեշտությամբ կկատարվի, կբարձրացվի արտադրողականությունը:
«Այսօր հողի սեփականատերերի շուրջ 80 տոկոսը մինչև 2 հա սեփականություն ունի: Նրանց 40 տոկոսն ունի 3 միավոր հողակտոր, 25 տոկոսը՝ 5 և ավելի միավոր: Միջին հողակտորը շուրջ 1,4 հա է: Այսօր խնդիր է դրվել բարձրացնել գյուղատնտեսական նշանակության հողերի արտադրողականությունը: Մասնատված, փոքր հողակտորները խնդիր են թե լոգիստիկ, թե ծախսերի, թե ոռոգման առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառման առումով: Մի բան է դու մեկ հողակտորի վրա ես իրականացնում ծախսեր, մեկ այլ բան է դա իրականացնել մի քանի հողակտորի վրա: Ստիպված ես լինում ծախսերը կրկնակի կատարել»,-ասաց Արման Խոջոյանը:
Հողերը չմշակման պատճառներից են փաստաթղթերը, սեփականության իրավունքի հարցերը, հողերի մելորատիվ վիճակը, ջրի պակասը: ՀՀ կառավարության համար այս խնդիրները ուղղորդիչ դեր են ունեցել հողային բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքներում: Կառավարության կողմից հաստատված «Գյուղատնտեսական նշանակության հողերի միավորման աջակցության 2023-2025 թվականների պետական ծրագրում» տեղ են գտել վերը նշված խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերը:
Ծրագրով նախատեսված աջակցությունն ու պարտադիր պայմանները
Ծրագիրը հետևյալի մասին է: Նախատեսվում է 30 հա և ավելի մակերեսով հողերի միավորման և ծրագրով նախատեսված աշխատանքների (հողերի մելիորացման և ջրավազանի կառուցման) կատարման համար այդ ծախսերը փոխհատուցել 50 տոկոսի չափով: Նախարարության կողմից գնահատված ցուցանիշների համաձայն՝ նշված աշխատանքների համատեքստում 1 հա-ի ծախսը 2 մլն 760 հազար դրամ է:
«Ծրագրով սահմանվել են չափանիշներ, որ սահմանված աջակցությունը նպատակային ուղղվի: Օրինակ, եթե ֆերմերի կամ անհատի կողմից կա հողերի կոնսոլիդացիա իրականացնելու ցանկություն, ապա պարտադիր պայման է այն, որ իր մասնաբաժինը չպետք է գերազանցի ընդհանուրի 20 տոկոսը: Չի կարող այնպես լինել, որ մեկն ունի 29 հա հողատարածք, գնի 1 հա ու մասնակցի ծրագրին: Մեր խնդիրն այն է, որ հնարավորինս փոքր հողակտորները միավորվեն»,-ասաց Արման Խոջոյանը:
Առանձին գույքային միավոր հանդիսացող հողամասերի միավորների քանակը պետք է լինի 30-100 հա-ի միավորման պարագայում առնվազն 10 միավոր, 100-200 հա միավորված հողամասի դեպքում՝ առնվազն 20 միավոր:
Եվ որպեսզի այնպես չլինի, որ հողերի արհեստական մասնատում տեղի ունենա, ծրագրով դրվել է ևս մեկ սահամանփակում: Ումից, որ ձեռք է բերվում հողը, տվյալ անձը պետք է լինի դրա սեփականատերը վերջին 2 տարվա ընթացքում:
Փաստաթղթավորման հարցերի կարգավորման աջակցություն
Փորձը ցույց է տալիս, որ հողերի սեփականության փաստաթղթերի հետ կապված այնքան խնդիրներ կան, որ խոչընդոտ են դառնում դրանց վաճառքի, ներդրումների հարցում: Արման Խոջոյանի խոսքով՝ փոքր հողակտորի կոնսոլիդացման պարագայում ներդրողն առնչվում է քաշքշուկների, տեխնիկական խնդիրների:
«Եվ երբ ներդրողի կողմից չի լինում համբերատարություն, նվիրում, ի վերջո, չի ունենում ժամանակ, այդ վաճառքն ու ներդրումները չեն կատարվում: Հողային բարեփոխումների շրջանակում նախատեսում ենք ստեղծել միջավայր, որ նման գործարքները երկուստեք ցանկության դեպքում հեշտ տեղի ունենան: Կառավարությունը նախատեսում է սրան զուգահեռ մեկ այլ պիլոտային ծրագիր իրականացնել: Պետությունը պատրաստակամություն է հայտնում աջակցել փաստաթղերի հարցերի կարգավորման գործընթացում, և այդ մշակվող հողատարածքներն առաջարկել պոտենցիալ ներդրողին: Մի կողմից բիզնեսը շահագրգռված կլինի ներդրումների հարցում, մյուս կողմից էլ փորձելու ենք փաստաթղթային խնդիրները լուծել: Եթե կան մարդիկ, որոնք չեն ցանկանում իրենց հողը մշակել, չեն պլանավորում ու տեղադիրքի անհրապույր լինելու պատճառով գնորդներին չեն կարողանում առաջարկել, ապա ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է օգնել փաստաթղթերի, հողի գրավչությունը բարձրացնելու հարցում»,-ասաց Արման Խոջոյանը:
Ակնկալվող արդյունք
Կանխատեսվում է, որ 2023 թվականին կլինի շուրջ 1000 հա հողերի կոնսոլիդացում, մինչև 2025 թվականը՝ 4500 հա: Նախարարի տեղակալը նշեց, որ այս ծրագրի համար հիմք են հանդիսացել հողային բարեփոխումների շրջանակում տարբեր ֆերմերային, բիզնես խմբերի, անհատների հետ քննարկումները:
«Մենք ունենք ծրագրի համար կանխատեսված բյուջե, որը ելակետային է, սակայն ինչպես ինտենսիվ այգիների, գյուղտեխնիկայի լիզինգի և այլ ծրագրերը ցույց տվեցին, երբևէ չենք սահմանափակվել մեր առջև դրված խնդիրն իրականացնելու հարցում: Որքան պահանջարկ եղել է, պետությունն արձագանքել է: Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ ևս չենք սահմանափակվի»,-հավելեց Արման Խոջոյանը:
Ծրագիրը շահառուների առումով սահմանափակում չունի, կարող են օգտվել և՛ անհատները, և՛ իրավաբանական անձինք: Կոոպերատիվները ևս կարող է հանդիսանալ որպես իրավաբանական անձ:

Желающие воспользоваться программой содействия объединению сельскохозяйственных земель могут обращаться с 15 сентября
Желающие воспользоваться программой государственного содействия объединению земель сельскохозяйственного назначения на 2023-2025 годы могут подать заявку уже с 15 сентября. Первый пункт назначения для желающих воспользоваться программой - Министерство экономики РА. В беседе с «Арменпресс» заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян отметил, что желающие воспользоваться программой предварительно подают соответствующее заявление. После его утверждения подписывается договор, затем начинаются работы по закреплению земель. После сбора всех документов и проведения процесса консолидации результаты представляются в министерство. После соответствующей проверки и подтверждения соблюдения всех мер приступают к мелиоративным работам. Затем оформляются документы, обосновывающие расходы, и их представляют в министерство, и после соответствующего мониторинга производится компенсация.
Ситуация на данный момент
Около 50 % пахотных земель Армении сегодня не используются. Изучая опыт разных стран, обсуждая с местными экспертами, правительство РА рассмотрело несколько подходов. Поставлена цель создать условия, при которых процесс отчуждения пахотных земель будет осуществляться легче, и повысится урожайность.
«Сегодня около 80 % владельцев земли имеют около 2 га земли. 40 % из них имеют 3 га земли, 25 % - 5 и более га. Средний участок составляет около 1,4 га. Стоит задача повышения продуктивности сельскохозяйственных угодий. Фрагментированные небольшие участки земли представляют собой проблему как с точки зрения логистики, затрат, так и с точки зрения применения передовых технологий орошения. Одно дело тратить на одном участке земли, другое дело сделать это на нескольких участках. Вам приходится удвоить свои расходы», - объяснил Арман Ходжоян.
Среди причин не возделывания земли и документация, проблемы с правом собственности, мелиоративное состояние земли, нехватка воды. Для правительства РА эти вопросы играли руководящую роль в работах по земельной реформе. Меры, направленные на решение вышеуказанных проблем, включены в утвержденную правительством «Государственную программу содействия объединения земель сельскохозяйственного назначения на 2023-2025 годы».
Содействие в рамках программы и условия
Планируется компенсировать 50 % затрат на объединение земель площадью в 30 га и более, на выполнение запланированных работ (рекультивация земель и строительство водохранилища). Согласно показателям, рассчитанным министерством, стоимость 1 га в рамках указанных работ составляет 2 млн 760 000 драмов.
«В программе установлены критерии адресной поддержки. Например, если фермер или физическое лицо хочет консолидировать землю, обязательным условием является то, что его доля не должна превышать 20 % от общей суммы. Невозможно, чтобы кто-то владеющий 29 га земли, прикупил бы еще 1 га и участвовал в программе. Наша задача - объединение маленьких участков земли», - сказал Арман Ходжоян.
Количество единиц земельных участков, составляющих отдельную имущественную единицу, должно быть не менее 10 единиц при объединении 30-100 га и не менее 20 единиц при объединении участка 100-200 га.
А чтобы не допустить искусственного раздела земли, в программе установлено другое размежевание. Лицо, у которого приобретается земля, должно быть ее владельцем в течение последних 2 лет.
Помощь при решении вопросов документации
Опыт показывает, что проблем с документами на право собственности на землю так много, что они становятся препятствием для их продажи и инвестирования. По словам Армана Ходжояна, в случае закрепления небольшого земельного участка инвестор сталкивается с многими трудностями и техническими проблемами.
«И если у инвестора нет терпения, преданности делу, времени, в итоге, этих продаж и инвестиций не происходит. В рамках земельной реформы мы планируем создать такие условия, чтобы такие сделки при желании обеих сторон проходили бы легко. Правительство, параллельно с этой, планирует реализовать еще одну пилотную программу. Государство готово помочь в решении вопросов с документами и предложить эти обрабатываемые земли потенциальному инвестору. С одной стороны, бизнес будет заинтересован в инвестициях, с другой стороны, мы постараемся решить проблемы с документами. Если есть люди, которые не хотят возделывать свою землю, не планируют и не могут предложить ее покупателям из-за непривлекательности места, правительство РА готово помочь с документами и повысить привлекательность земли», - сказал Арман Ходжоян.
Ожидаемые результаты
Прогнозируется, что в 2023 году произойдет консолидация около 1 000 га земель, к 2025 году - 4 500 га. Замминистра отметил, что основой для этой программы стали обсуждения с различными фермерами, бизнес-группами и с отдельными лицами.
«У нас есть прогнозируемый бюджет проекта, который является отправной точкой, но, как показали интенсивные сады, лизинг сельхозтехники и другие программы, мы никогда не были ограничены в выполнении поставленной перед нами задачи. Каким был спрос, государство так и откликалось. Думаю, что и в этом направлении мы не ограничимся», - добавил Арман Ходжоян.
Программа не имеет ограничений по бенефициарам, ею могут воспользоваться как физические, так и юридические лица. Кооперативы также могут быть зарегистрированы как юридические лица.