Չինաստանը ներսից. Տերակոտե բանակը
ՍԻԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի այցեքարտերից մեկը Շանսի նահանգի մայրաքաղաք Սիան քաղաքից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Տերակոտե բանակն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Տերակոտե բանակը չինական ռազմիկների և նրանց ձիերի ավելի քան 8000 ամբողջական տերակոտե արձանիկների համախմբի ընդունված անվանումն է:
Արձանիկները թաղվել են Ցին դինաստիայի առաջին կայսր Ցինի հետ:Ավանդության համաձայն՝արձանները թաղելու նպատակն այն է եղել, որ դրանք պետք էուժ հաղորդեին կայսերը և բավարարեին նրա իշխանական հավակնությունները հանդերձյալ կյանքում։
Անձանիկների համախումբը հայտնաբերվել և թանգարանի է վերածվել 1975 թվականին: Թանգարանում առկա են 8000-ից ավելի գտածո-արձանիկներ, որոնցից ոչ մեկը չի կրկնում նախորդին:
1987 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ -ի 11-րդ համագումարի ժամանակ Տերակոտե բանակը ներառվել էՀամաշխարհային ժառանգության ցանկում՝ որպես «Ցին դինաստիայի առաջին կայսեր դամբարանի» համալիրի մի մաս։

Китай изнутри: Терракотовая армия
Одной из визитных карточек Китая является Терракотовая армия, которая находится в нескольких километрах от Сианя, столицы провинции Шэньси.
Как сообщает «Арменпресс», Терракотовая армия - общепринятое название захоронения из более чем 8 000 полных терракотовых фигур китайских воинов и их лошадей.
Статуи были захоронены вместе с Ши Хуан Ди, первым императором династии Цинь. Согласно традиции, целью захоронения статуй было то, что они должны были придавать силу императору и удовлетворять его княжеские амбиции и в загробной жизни.
Захоронение фигур было обнаружено и превращено в музей в 1975 году. Всего в музее более 8 000 фигур, ни одна из которых не повторяет другую.
Фото: Варвары Айрапетян
В 1987 году на 11-й сессии ЮНЕСКО Терракотовая армия была включена в Список всемирного наследия как часть комплекса «Гробница первого императора династии Цинь».