Ադրբեջանի վարքագիծը զրոյացնում է Արցախում ապրող մարդկանց կյանքի իրավունքի ցանկացած երաշխիք. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը հայտարարությամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմից հանցավոր այս վարքագիծը դատապարտելի է, այն ուղղակիորեն վտանգում ու ըստ էության զրոյացնում է Արցախում ապրող մարդկանց կյանքի իրավունքի ցանկացած երաշխիք, ինչն էլ հենց խաղաղության ամենակենսական բաղադրիչն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր տարածած հաղորդագրության մեջ ՄԻՊ-ը գրել է. «2022 թվականի օգոստոսի 1-ին, 2-ին և այսօր Արցախի տարբեր ուղղություններով ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական կողմը վարել է ագրեսիվ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, նռնականետեր, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։ Այս գործողությունները կոպտորեն խախտում են ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելքի միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքները, ինչպես նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ադրբեջանական պետության ստանձնած պարտավորությունները»,-նշել է նա:
Քրիստինե Գրիգորյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմից հանցավոր այս վարքագիծը դատապարտելի է, այն ուղղակիորեն վտանգում ու ըստ էության զրոյացնում է Արցախում ապրող մարդկանց կյանքի իրավունքի ցանկացած երաշխիք, ինչն էլ հենց խաղաղության ամենակենսական բաղադրիչն է։ «Հանցավոր այս գործողություններն անմիջապես պետք է դադարեցվեն։ Անկախ դեպքերի աշխարհագրությունից ու ներգրավված կողմերի ռազմաքաղաքական նկրտումներից, խաղաղ բնակչության կյանքի և մյուս իրավունքների նկատմամբ այս ոտնձգությունը պետք է ստանա իր ճշմարիտ գնահատականը։ Կոչով դիմել եմ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններին, հակամարտության լուծմանը ներգրավված միջազգային այլ դերակատարներին գործադրելու առավելագույն ջանքերը՝ Արցախի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի իրական ապահովման ուղղությամբ»,-ընդգծել է ՄԻՊ-ը:
Օգոստոսի 3-ին ժամը 09։00-ից սկսած ադրբեջանական ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը և Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը: Եվս 14 զինծառայող տարբեր աստիճանի վիրավորումներ է ստացել:Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորակազմի հրամանատարության հետ միջոցներ են ձեռնարկվում իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ։

Azerbaijan's behavior nullifies any guarantee of the right to life of people living in Artsakh. Ombudsman
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The Human Rights Defender of Armenia Kristine Grigoryan addressed Azerbaijan's military operations in a statement, stressing that this criminal behavior of Azerbaijan is reprehensible, it directly threatens and essentially nullifies any guarantee of the right to life of people living in Artsakh, which is the most vital component of peace.
“On the 1st and 2nd of August, and today, the Azerbaijani side conducted aggressive military operations in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping mission in the various directions of Artsakh, using weapons of various calibers, grenade launchers, and attack unmanned aerial vehicles.
These acts grossly violate the principles of international law on the prohibition on the use of force and the threat of use of force, as well as the obligations of the Azerbaijani state under the trilateral agreement of November 9, 2020.
This criminal behavior of Azerbaijan is reprehensible, it directly endangers, and in fact, nullifies any guarantee of life for people living in Artsakh, which is the most vital component of peace. The criminal acts of the Azerbaijani side must cease immediately.
Regardless of the geography of the incidents and the politico-military objectives of the parties involved, this encroachment on the right to life and other fundamental rights of the civilian population must receive its true assessment.
I have called upon the ambassadors of the Minsk Group Co-Chair Countries, and other international actors involved in the conflict resolution to make maximum efforts in the direction of truly guaranteeing the right to life of the peaceful population of Artsakh”, reads the statement.