«Զանգեզուրի միջանցքի» տրամաբանությունն ընդունելի չէ, ՀՀ-ն հրաժարվում է նման հարց քննարկել. Աղաջանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ի սկզբանե հրաժարվել է և հրաժարվում է «Զանգեզուրի միջանցքի» հարց քննարկել, նման տրամաբանությունը որևէ կերպ ընդունելի չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում ասուլիսի ընթացքում վերահաստատեց ՀՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը խորհրդարանում ասուլիսում:
«Հայաստանի կողմից բազմիցս նշվել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի տրամաբանությունը որևէ կերպ ընդունելի չէ Հայաստանի համար»,-ասաց Աղաջանյանը:
Նա հիշեցրեց, որ, երբ ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և ԵԽ նախագահի վերջին հանդիպմանը հետևել է Ալիևի համապատասխան հայտարարությունը՝ այդ թվում նաև «Զանգեզուրի միջանցքը» հիշատակելով, ԵԽ նախագահի գրասենյակը հերքող հայտարարությամբ է հանդես եկել, որ նման բան չի քննարկվել:
«Այս գործելաոճը նոր չէ: Ադրբեջանը մշտապես առանձնացել է նմանատիպ գործելակերպով: Սա առանձնապես չի օգնում կամ խրախուսում կառուցողական քննարկումներին: Բայց, ցավոք, մեր հարևաններն առանձնանում են նմանատիպ ոչ պատշաճ, պայմանավորվածությունները չպահող գործելակերպով: Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում չի փոխվել: Հայաստանը հրաժարվում է նման հարց քննարկել, հրաժարվել է ի սկզբանե»,- շեշտեց պատգամավորը:

Логика Зангезурского коридора неприемлема: Армения отказывается обсуждать подобные вопросы: Эдуард Агаджанян
Армения изначально отказывалась и отказывается обсуждать вопрос Зангезурского коридора. Эта логика не приемлема. Как передает «Арменпресс», на пресс-конференции, состоявшейся в парламенте, это подтвердил председатель постоянной комиссии по международным отношениям Национального собрания РА Эдуард Агаджанян.
«Армения неоднократно заявляла, что логика Зангезурского коридора никоим образом не приемлема для Армении», - сказал Агаджанян.
Он напомнил, что когда за последней встречей премьер-министра Армении, президента Азербайджана и председателя Европейского Совета последовало заявление Алиева, в том числе и упоминание Зангезурского коридора, офис председателя Европейского Совета выступил с заявлением, что подобный вопрос не обсуждался.
«Эта практика не нова. Азербайджан всегда отличался этим. Это не особенно помогает или способствует конструктивным обсуждениям. Но, к сожалению, наши соседи отличаются подобным неадекватным несоблюдением договоренностей. Позиция Армении по этому вопросу не изменилась. Армения отказывается обсуждать этот вопрос, отказывалась с самого начала», - подчеркнул депутат.