ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիայի նիստում անդրադարձել է Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի մասնակից պետությունների գլխավոր ասամբլեայի hուլիսի 5-ին կայացած նիստի ընթացքում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հանդես է եկել ելույթով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր ելույթում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ Սյունիքի մարզի բանահյուսական ժառանգության պահպահման նպատակով միջազգային աջակցության տրամադրման որոշման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է հայոց հազարամյա պատմության հետքերը պահպանող այդ մարզի մշակութային ժառանգության պահպանումը։
«Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը մտագոհություն է հայտնել 2020թ․ աշնանն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքների առնչությամբ, որի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի որոշ տարածքներ` այդ թվում Հադրութը և Շուշին, ենթարկվել են հայաթափման։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ բնակչության բռնի տեղահանման արդյունքում լուրջ վտանգ է սպառնում նաև նրանց մշակութային ժառանգությանը, որն անհնար է փոխանցել կամ ապահովել դրա կենսունակությունն ու պահպանումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ, ամփոփելով ելույթը, ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը շարունակում է մնալ Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում։

Постпред Армении выразил на заседании генассамблеи Конвенции ЮНЕСКО озабоченность в связи с наследием Арцаха
На состоявшемся 5 июля заседании Генеральной ассамблеи государств-участников Конвенции ЮНЕСКО «Об охране нематериального культурного наследия» выступил постоянный представитель Республики Армения, посол Кристиан Тер-Степанян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем выступлении постоянный представитель выразил удовлетворение решением об оказании международной поддержки сохранению фольклорного наследия Сюникской области Республики Армения, подчеркнув, что Армения придает большое значение сохранению культурного наследия этого региона, который хранит следы многовековой истории армян.
Кристиан Тер-Степанян выразил озабоченность в связи с последствиями развязанной Азербайджаном осенью 2020 года агрессии против Нагорного Карабаха, в результате которой армяне были выселены из некоторых районов Нагорного Карабаха, в том числе Гадрут и Шуши.
Постоянный представитель Республики Армения, в частности, подчеркнул, что в результате вынужденного переселения серьезной опасности подвергается и их культурное наследие, которое невозможно передать или обеспечить его жизнеспособность и сохранение.
Подводя итоги выступления, постпред Армении подтвердил, что проблема сохранения нематериального культурного наследия армянского народа Нагорного Карабаха продолжает оставаться в центре внимания Армении.