Արցախի Հանրապետության ԱԱԾ-ն պետական դավաճանության դեպք է բացահայտել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է պետական դավաճանության դեպք:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության ԱԱԾ-ից, օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Լ.Գ-ն, հանդիսանալով զինծառայող, 2021 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով կապ է հաստատել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից օգտագործվող՝ հայ աղջկա տվյալներով գրանցված օգտահաշվի հետ, ինչից հետո որոշակի ժամանակահատված շփվելուց հետո, վերջինիս կողմից բանկային փոխանցման միջոցով ստացել է 150 ԱՄՆ դոլար գումար, որի դիմաց նրան է հայտնել ռազմական բնույթի որոշակի տեղեկություններ:
Նշված «աղջկա» միջնորդությամբ՝ 2021 թվականի փետրվար ամսից, բջջային հեռախոսի հավելվածի միջոցով շարունակել է շփումը օտարերկրյա հատուկ ծառայության մեկ այլ ներկայացուցչի հետ: Եվ ծառայության բերումով տիրապետելով ՊՆ N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող սահմանագծի երկայնքով տեղակայված մարտական դիրքերի կոորդինատների, կահավորվածության, սպառազինության, հերթափոխում ընդգրկված զինծառայողների քանակի և մարտական հերթապահության իրականացման հետ կապված այլ տեղեկությունների, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով, 2021 թվականի մարտ ամսից մինչև 2022 թվականի մայիս ամիսը ընկած ժամանակահատվածը, հավաքագրել և բջջային հեռախոսի հավելվածի միջոցով նրանց է փոխանցել պետական և ռազմական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություններ:
Դեպքի առթիվ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում Արցախի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում պետական դավաճանություն կատարելու համար կասկածվող քաղաքացի Լ.Գ-ն ձերբակալվել է, որի ընթացքում տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. The National Security Service of the Republic of Artsakh has revealed a case of high treason.As ARMENPRESS was informed from the National Security Service of Artsakh, as a result of effective operative-investigative measures, it was found out that L.G., a citizen of the Artsakh Republic, being a serviceman, in January-February 2021, through the "Facebook" social network, established contact with an account made by foreign special services using a profile of an Armenian girl. After some time of communication, he received $ 150 by bank transfer, for which he provided some military information.
Through the mediation of the mentioned "girl", from February 2021, he continued to communicate with another representative of the foreign special service through a mobile phone application. Having the coordinates of the military positions located along the border under the protection of the N military unit of the Ministry of Defense, equipment, armament, number of servicemen on duty, other information related to the implementation of combat duty, during the period from March 2021 to May 2022, he transferred military secret information to the foreign special services.
A criminal case was initiated in the National Security Service of the Artsakh Republic under Article 310, Part 1 of the Criminal Code of the Artsakh Republic, within the framework of which L.G., the citizen suspected of high treason, was arrested and confessed.