Ժողովրդագրական պատկերի բարելավման ծրագրերին ուղղվող բյուջեն 2022 թվականին կրկնապատկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ հունիսի 10-ին տեղի է ունեցել Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման խորհրդի նիստը, որին մասնակցել են Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը, Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը, պետական մարմինների այլ պաշտոնատար անձինք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, Համբարձում Մաթևոսյանը ողջունել է Խորհրդի նիստի մասնակիցներին և կարևորել ժողովրդագրական ցուցանիշների շարունակական բարելավմանն ուղղված Խորհրդի ջանքերն ու պետության կողմից իրականացվող այն առանցքային ծրագրերը, որոնց դրական ազդեցությունը հանրության շրջանում ակներև է։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը անդրադարձել է ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված գործող ծրագրերին, արձանագրված արդյունքներին, այնուհետև ներկայացրել է ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ռազմավարության մշակման աշխատանքները, մասնավորապես՝ մեթոդաբանությունը, իրականացման փուլերն ու ժամկետները։
Նշվում է, որ ռազմավարությամբ նախատեսվող գործողություններն ուղղված են լինելու առաջիկա տարիներին ծնելիության կայուն աճ ապահովելուն, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ հանրապետության բնակչության թվի էական աճ գրանցելու նախադրյալներ ստեղծելուն։
Եթե 2019 թվականին ժողովրդագրական պատկերի բարելավման ծրագրերին ուղղվող բյուջեն կազմում էր մոտ 14,5 մլրդ դրամ, ապա 2022 թվականին այն դարձել է շուրջ 31,4 մլրդ դրամ։
Օրակարգային երկրորդ հարցի քննարկման ժամանակ Ժողովրդագրության ռազմավարությունը մշակող թիմի ղեկավար, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի գործընկեր և կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը ներկայացրել է ժողովրդագրական տվյալների շտեմարանի ստեղծման ծրագիրը, մեթոդաբանությունը, հավաքագրված տվյալների աղբյուրները և այլն։

Бюджет программ улучшения демографической ситуации в 2022 году по сравнению с 2019 годом увеличился вдвое
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна сегодня состоялось заседание Совета по улучшению демографической ситуации, в котором приняли участие секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, председатель Статистического комитета Степан Мнацаканян, руководитель Миграционной службы Армен Казарян и другие должностные лица.
Как сообщает Арменпресс, вице-премьер приветствовал участников заседания и подчеркнул важность усилий Совета, направленных на продолжительное улучшение демографических показателей и реализуемых государством ключевых программ, положительное влияние которых очевидно в обществе.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Давид Хачатрян коснулся текущих программ, направленных на улучшение демографической ситуации, и зарегистрированных результатов, а затем представил работу по разработке стратегии улучшения демографической ситуации, в частности, методологию, этапы и сроки реализации.
Отметим, что предусмотренные Стратегией мероприятия будут направлены на обеспечение стабильного роста рождаемости в ближайшие годы, а в долгосрочной перспективе - на создание предпосылок для достижения значительного прироста населения республики.
Добавим, что если в 2019 году бюджет программ улучшения демографической ситуации составлял около 14,5 млрд драмов, то в 2022 году составил уже около 31,4 млрд драмов.
В ходе обсуждения второго вопроса повестки дня руководитель группы разработки демографической стратегии, партнер и руководитель службы управленческого консалтинга группы компаний “Америя” Тигран Джрбашян представил программу создания демографической базы данных, методологию, источники собранных данных и т.д.