Արցախի նախագահը շրջանային վարչակազմերի մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 6-ին աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել՝ նվիրված շրջաններում սոցիալ-տնտեսական մի շարք խնդիրների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, Քննարկվել են համայնքներում հին բնակֆոնդի վերակառուցման և նորոգման ընթացքում ծագող իրավական ու կազմակերպչական խնդիրները և դրանց լուծման մեխանիզմները:
Օրակարգի մեկ այլ հարցով որոշվել է լուծարել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ենթակայությամբ գործող «Արցախանտառ» ՊՈԱԿ-ը՝ լիազորությունների և գործառույթների զգալի մասը փոխանցելով շրջանային վարչակազմերին:
Նախագահը նշել է, որ կառավարման ապակենտրոնացման և շրջանների կարողությունների զարգացման քաղաքականության շրջանակում կատարվող այս քայլին կհաջորդեն նորերը, որոնք համայնքային և շրջանային իշխանություններին հնարավորություն կտան ավելի օպերատիվ և գործունակ լինել տեղական նշանակության հարցերը լուծելիս:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարը, շրջանների վարչակազմերի ղեկավարները, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Арцаха провел рабочее совещание с участием районных администраций
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал 6 июня рабочее совещание, посвященное ряду социально-экономических проблем в регионах.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента Арцаха, обсуждались правовые и организационные проблемы, возникающие в ходе восстановления и ремонта старого жилищного фонда в общинах, и механизмы их решения.
Другой вопрос повестки дня касался ликвидации действующей в подчинении Министерства территориального управления и инфраструктур ГНКО «Арцахантар» и передачи значительной части полномочий и функций районным администрациям.
Президент отметил, что за этим шагом в рамках политики децентрализации управления и развития потенциала регионов последуют новые, которые позволят общинным и районным властям быть более оперативными и действенными при решении вопросов местного значения.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур, руководители администраций районов и другие должностные лица.