Կարևորում ենք համագործակցությունը. Ժաննա Անդրեասյանը և Սոֆիա Զախարակին այցելել են հայ-հունական պետական քոլեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը և Հունաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության փոխնախարար Սոֆիա Զախարակին հունիսի 2-ին այցելել են Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հյուրընկալելով բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ քոլեջի սաները ներկայացրել են մշակութային ծրագիր՝ արժանանալով բարձր գնահատանքի: Այնուհետև ողջույնի խոսքով հանդես է եկել քոլեջի տնօրեն Արթուր Ղազարյանը, ով անդրադարձել է ուսումնական հաստատության հաջողություններին, համավարակից հետո ծառացած մարտահրավերներին և դրանք հաղթահարելու ուղիներին, ինչպես նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Հունաստանի զբոսաշրջության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության դեսպանության կողմից ցուցաբերված աջակցությանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ քոլեջում երեխաները ոչ միայն սովորում են հունարեն, այլև հաղորդակից են դառնում հունական մշակույթին: Նա նաև շեշտադրել է «Էրազմուս պլյուս» ձևաչափով հունական ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցության առանցքային նշանակությունը:
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության անունից մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել այդ գործընթացին և շատ ենք կարևորում համագործակցությունը մեր և Հունաստանի ուսումնական հաստատությունների միջև»,-ասել է փոխնախարարը:
Հունաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության փոխնախարար Սոֆիա Զախարակին էլ անդրադարձել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի գործունեության կարևորությանը, փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու առաջնակարգությանը, երկու ժողովուրդների՝ պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերի նշանակությանը:
Այնուհետև բարձրաստիճան հյուրերն ունկնդրել են քոլեջի սաների ասմունքը. նրանք հատվածներ են արտասանել հույն գրող Ն. Կազանձակիսի, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, բանաստեղծներ Յ. Սեֆերիսի և Օ. Էլիտիսի երկերից:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել գործնական քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է հունարենի ուսուցման զարգացման հնարավորություններին:
«Լեզվի իմացությունը դառնում է մասնագիտությունը սովորելու նոր հնարավորություն՝ աշխատանքային պրակտիկան անցնելու համար»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Քննարկման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել նաև միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում հունական ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցության և համատեղ կրթական ծրագրերին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:

Придаем важность сотрудничеству: Жанна Андреасян и София Захараки посетили Армяно-греческий государственный колледж
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра туризма Греческой Республики София Захараки 2 июня посетили Армяно-греческий государственный колледж туризма, сервиса и пищевой промышленности Еревана.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве ОНКС, принимая высоких гостей, студенты колледжа представили художественную программу, получив высокую оценку. С приветственной речью выступил директор колледжа Артур Казарян, который коснулся успехов учебного заведения, стоящих после пандемии вызовов и путей их преодоления, а также содействия, оказанного Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, Министерством туризма Греции и посольством Греческой Республики в Республике Армения.
Заместитель министра образования и науки РА Жанна Андреасян отметила, что в колледже дети изучают греческий язык и знакомятся с греческой культурой. Она подчеркнула ключевое значение сотрудничества с греческими учебными заведениями в фотмате Erasmus Plus.
«Министерство готово всячески поддерживать этот процесс. Мы придаем большое значение сотрудничеству между нашими и греческими учебными заведениями», - сказала замминистра.
Заместитель министра туризма Греческой Республики София Захараки коснулась важности деятельности Армяно-греческого государственного колледжа туризма, сервиса и пищевой промышленности, приоритетности программ обмена и исторически сложившихся дружеских отношений между двумя народами.
Затем высокие гости прослушали выступления студентов колледжа. Они прочли отрывки из произведений греческих писателей.
Состоялось обсуждение, в ходе которого заместитель министра образования и науки РА Жанна Андреасян говорила о возможностях расширения границ преподавания греческого языка.
«Знание языка становится новой возможностью освоить профессию, пройти трудовую практику», - сказала замминистра.
Обсуждались вопросы сотрудничества с греческими учебными заведениями в сфере среднего профессионального образования и совместных образовательных программ.