Արցախի օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանը ոչնչացրել կամ վանդալիզմի է ենթարկել Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձանների մեծ մասը. Բեգլարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում գտնվող Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձանների մեծ մասը ենթարկվել է վանդալիզմի կամ ոչնչացվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում այս մասին գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Արցախում մայիսի 9-ին նշում են Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի տոնը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրը:
24 արցախցիներ դարձան Խորհրդային Միության հերոսներ, իսկ նրանցից երկուսը՝ լեգենդար օդաչու, ծնունդով Շուշիից Նելսոն Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը կրկնակի արժանացան այդ կոչմանը: Յոթ արցախցիներ դարձան բոլոր երեք աստիճանների Փառքի շքանշանի ասպետ: 1943 թվականին Փառքի շքանշանով պարգևատրված առաջին խորհրդային զինվորներից մեկը դարձավ նաև ղարաբաղցի, ծնունդով Ներքին Սզնեք գյուղից Գևորգ Իսրայելյանը (Փառքի շքանշանի լրիվ ասպետ դարձավ 1945 թվականի մարտին):
Սակայն, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի ադրբեջանական ագրեսիայից հետո և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ՝ նույն թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության արդյունքներով 5000 հայկական հուշարձաններ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին (այդ թվում և խորհրդային ժամանակների), մնացին Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում: Այդ հուշարձանների ճնշող մեծամասնությունը ենթարկվել է վանդալիզմի և ոչնչացվել »,- գրել է Բեգլարյանը:

Azerbaijan destroyed or vandalized most of monuments of Great Patriotic War in Artsakh’s occupied regions – Beglaryan
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. Most of the monuments to the Great Patriotic War in the territories occupied by Azerbaijan have been vandalized or destroyed, ARMENPRESS reports Artsakh’s State Minister Artak Beglaryan wrote on his Telegram channel.
"On May 9, Artsakh celebrates the Victory Day in the Great Patriotic War, the day of the liberation of Shushi, the establishment of Defense Army of the Artsakh Republic.
24 people from Artsakh became heroes of the Soviet Union, and two of them, the legendary pilot Nelson Stepanyan, born in Shushi, and Marshal of the Soviet Union Hovhannes Baghramyan were twice awarded that title. Seven Armenians of Artsakh became Knights of the Order of Glory of all three degrees. In 1943, one of the first Soviet soldiers to be awarded the Order of Glory was Gevorg Israelyan, born in Karabakh, Nerkin Sznek (he became a full-fledged knight of the Order of Glory in March 1945).
However, following the Azerbaijani aggression of September 27, 2020, as a result of the trilateral declaration of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9 of the same year, 5,000 Armenian monuments dedicated to the Great Patriotic War (including those built in Soviet times) remained in the occupied territories of the Artsakh Republic. The vast majority of these monuments have been vandalized and destroyed," Beglaryan wrote.