ՀՀ նախագահն ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց կաթողիկոս պատրիարք Տեր Ռաֆայել Պետրոս Մինասյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց կաթողիկոս-պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Ռաֆայել Պետրոս Մինասյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Տեր Ռաֆայել Պետրոս Մինասյանը շնորհավորել է Վահագն Խաչատուրյանին նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Հայ կաթողիկե եկեղեցու դերը` հատկապես ազգի ինքնության պահպանման գործում:
«Ձեր գործը մեծ նշանակություն ունի մեր ժողովրդի համար: Այն պատմականորեն միշտ մեկ նպատակ է հետապնդել՝ մեր տեսակը պահել, մեր ժողովրդին օգնել դժվարություններից դուրս գալ»,-ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց կաթողիկոս-պատրիարքը համակարծիք լինելով նախագահի հետ՝ նշել է, որ միայն համատեղ ջանքերով և միմյանց օգնելով է հնարավոր եղել առաջ շարժվել:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ազգային-եկեղեցական հարցերին, ինչպես նաև Սփյուռքում մեր եկեղեցու դերի և նշանակության կարևորությանը:

YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received Patriarch of the Armenian Catholic Church, His Beatitude Raphaël Bedros Minassian, the Presidential Office said.
Raphaël Bedros Minassian thanked the President for the welcome and congratulated the latter on assuming office, wishing a productive activity.
President Khachaturyan highly appreciated the role of the Armenian Church especially in the preservation of the nation’s identity.
“Your work is of great importance for our people. Historically it has always pursued one goal – to preserve our type and help our people get out of difficulties”, the President said.
The Armenian Catholicos-Patriarch of Cilicia agreed with the President, stating that it was possible to move forward with joint efforts and by helping each other.
The meeting also touched upon the national-church issues, as well as the role and significance of the Armenian church in Diaspora.