Գերմանացի գործչի խոսքով՝ Գերմանիան ճնշում է գործադրում Թուրքիայի վրա Հայոց ցեղասպանության հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Գերմանիան ճնշում է գործադրում Թուրքիայի վրա, որպեսզի թուրքական իշխանությունները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ, գերմանական Յենա քաղաքի նախկին քաղաքապետ (2006-2018 թթ.) Ալբրեխտ Շրյոտերը:
Շրյոտերի տեղեկություններով՝ գերմանացի և թուրք քաղաքական գործիչների միջև յուրաքանչյուր միջոցառման կամ հանդիպման ժամանակ գերմանական կողմը բարձրացնում է Հայոց ցեղասպանության հարցը: Գերմանացի գործիչը կարծում է, որ Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ Գերմանիայի գործադրած ջանքերը կնպաստեն Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ընդունմանը:
Յենայի նախկին քաղաքապետին հուսադրում է նաև այն փաստը, որ գնալով աճում է այն թուրք գիտնականների, գրողների, արվեստագետների, հասարակական գործիչների թիվը, ովքեր սկսել են հետաքրքրվել Հայոց ցեղասպանության պատմությամբ և դրան առնչվող փաստերով:
«Մենք պետք է աջակցենք այս մարդկանց Թուրքիայում, ուստի ես կարծում եմ՝ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը կարող է լինել շարժում ներքևից՝ ստիպելու կառավարության ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը», - նշեց գերմանացի գործիչը:
Ալբրեխտ Շրյոտերը երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան: 2016 թվականին, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը տոնում էր իր անկախության 25-ամյակը, նա Երևան էր բերել Յենայի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին՝ համերգ տալու Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Այս անգամ Շրյոտերը եկել է մասնակցելու Մեծ Եղեռնի զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին: Ապրիլի 24-ին նա բարձրացել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ասում է, որ իր համար դա շատ կարևոր է, քանի որ որպես գերմանացի ինքը մեղավորություն է զգում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի զանգվածային կոտորածներին Գերմանիայի մեղսակցության համար: Ալբրեխտ Շրյոտերը շեշտում է գերմանացիների կողմից այդ մեղքի գիտակցումն ու ընդունումը նույնիսկ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հետո:
«Ինչպես գիտեք՝ Գերմանիան այն ժամանակ Օսմանյան կայսրության դաշնակիցն էր: Դա սարսափելի մեղք է: Ես սրտի մեծ ցավով եմ վերաբերվում դրան եւ կարծում եմ, որ մենք՝ գերմանացիներս, պետք է ընդունենք այդ մեղքը: Ուստի ինձ համար սա ուխտագնացության պես մի բան է՝ խորհելու իմ ժողովրդի այդ մեղսակցության մասին», - բացատրեց գերմանացի գործիչը:
Գերմանիայի Բունդեսթագը՝ դաշնային խորհրդարանը, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը ընդունել է 2016 թվականի հունիսի 2-ին:
1915-1923 թթ. երիտթուրքական կառավարությունը, այնուհետև նրանց փոխարինած քեմալականները սիստեմատիկ կերպով սպանել և բնաջնջել են Արևմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում եւ Օսմանյան կայսրության այլ հայաբնակ վայրերում ապրող մոտ մեկուկես միլիոն հայ: Հայության մնացյալ հատվածը կա՛մ բռնի կերպով հավատափոխ է եղել, կա՛մ մազապուրծ լինելով երիտթուրքերի և նրանց դաշնակից ուժերի վայրագություններից՝ ապաստան է գտել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Մարդկության դեմ իրականացված այս ծանրագույն հանցագործությունը անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Անատոլիայում ապրող հայերի և քրիստոնյա այլ ժողովուրդների ֆիզիկական բնաջնջման և էթնիկ զտումների միջոցով երիտթուրքերը նպատակ էին դրել կյանքի կոչելու պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը եւ ձևավորվող թուրքական պետության տարածքում ստեղծելու էթնիկապես միատարր բնակչություն:
Ցեղասպանության հետևանքով հայ ժողովուրդը զգալի մասը հայրենազրկվեց և փրկություն գտավ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Սակայն ի հեճուկս Թալեաթի, Էնվերի, Ջեմալի և ցեղասպանության մյուս կազմակերպիչների՝ հայ ժողովրդի ամբողջական բնաջնջման ծրագիրը ձախողվեց և աշխարհը չմոռացավ այդ մեծ ոճրի մասին: Այսօրվա դրությամբ աշխարհի 35 երկիր պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրանց թվում՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան, Իտալիան, Հունաստանը, Կանադան, Շվեյցարիան, Բրազիլիան:

По словам немецкого политика, Германия оказывает давление на Турцию в связи с Геноцидом армян
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Германия оказывает давление на Турцию, чтобы турецкие власти признали Геноцид армян. Об этом «Арменпресс»заявил член Социал-демократической партии Германии, бывший мэр немецкого города Йена (2006-2018 гг.) Альбрехт Шрётер.
По словам Шрётера, немецкая сторона поднимает вопрос Геноцида армян на каждом мероприятии или встрече немецких и турецких политиков. Немецкий политик считает, что признание Геноцида армян парламентом Германии и усилия, предпринятые Германией, будут способствовать признанию Геноцида Турцией.
Бывшего мэра Йены также воодушевляет растущее число турецких ученых, писателей, художников и общественных деятелей, интересующихся историей Геноцида армян и связанными с ним фактами.
"Мы должны поддержать этих людей в Турции, поэтому я думаю, что процесс признания Геноцида армян в Турции может быть движением изнутри, чтобы заставить правительство признать Геноцид армян", - сказал немецкий деятель.
Альбрехт Шрётер посещает Армению во второй раз. В 2016 году, когда Республика Армения праздновала 25-летие своей независимости, он привез в Ереван филармонический оркестр Йеныдля концерта в Национальном академическом театре оперы и балета.
На этот раз Шретер приехал принять участие в чествовании жертв Геноцида армян. 24 апреля он отправился в Цицернакаберд, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Он говорит, что для него это очень важно, потому что как немец он чувствует себя виноватым за соучастие Германии в массовых убийствах армян в Османской империи во время Первой мировой войны. Альбрехт Шрётерподчеркивает важность осознания и признания этой вины немцами даже после того, как Бундестаг Германии признал Геноцид армян.
«Как известно, Германия в то время была союзником Османской империи. Это ужасный грех. Я глубоко опечален этим и считаю, что мы, немцы, должны признать эту вину. Поэтому для меня это похоже на паломничество, чтобы думать о соучастии моего народа», — пояснил немецкий деятель.
Бундестаг Германии - федеральный парламент - принял резолюцию, признающую и осуждающую геноцид армян 2 июня 2016 года.
1915-1923 гг. младотурецкое правительство, а затем сменившие его кемалисты, систематически убивали и уничтожили около 1,5 млн армян, проживающих в Западной Армении, Киликии и других армянонаселенных районах Османской империи. Оставшаяся часть армянства либо насильно изменила веру, либо, спасаясь от зверств младотурок и их союзных сил, нашла убежище в разных странах мира.
Это чудовищное преступление против человечества называется Геноцидом армян. Путем этнической чистки армян и других христианских народов, проживающих в Анатолии, младотурки стремились воплотить в жизнь идеологию пантюркизма и создать этнически однородное население в формирующемся турецком государстве.
В результате Геноцида армянский народ был лишен своей родины и нашел спасение в разных уголках мира. Однако, несмотря на Талаата, Энвера, Джемаля, других организаторов геноцида, план полного уничтожения армянского народа провалился, мир не забыл об этом великом преступлении. На сегодняшний день 35 стран мира официально признали и осудили Геноцид армян. К ним относятся Россия, Франция, США, Германия, Италия, Греция, Канада, Швейцария и Бразилия.