Բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն մեզ լռեցնել, կձախողվեն. ԱՄՆ կոնգրեսականը վճռական է Ցեղասպանության ճանաչման պայքարը շարունակելու գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը հզոր ուղերձ էր բոլոր նրանց, ովքեր պատմությունը վերափոխելու փորձ են անում:
Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տված տեսաուղերձում հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերը:
«Որպես Կոնգրեսի՝ հայկական արմատներ ունեցող երկու անդամներից մեկը և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ` պատիվ ունեմ ձեզ հետ միասին ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը: Ինչպես ձեզնից շատերը՝ ես ևս այս ողբերգությունը շատ խորն եմ զգացել՝ ինչպես ընտանեկան պատմության, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի հայերի հավաքական ցավի միջոցով: Ես երբեք չեմ մոռանա մորս աչքերում եղած մեծ վիշտը, երբ նա ինձ պատմում էր 1915 թվականի ապրիլի 24-ի սարսափների մասին: Օսմանյան կայսրության կողմից 1.5 միլիոն հայերի անսիրտ, համակարգված և հաշվարկված սպանությունը անհերքելիորեն պատմության ամենամութ էջերից է, և մենք պետք է շարունակենք ընդդիմանալ այդ պատմությունը ջնջելու փորձերին»,- նշել է Սփիերը:
Նա նշել է, թե ինչպիսի հպարտության պահ է ապրել, երբ 2021 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Սփիերը նշել է նաև, որ իր համար մեծ պատիվ էր տարիներ առաջ օգնելու Կոնգրեսում ներկայացնել Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձև՝ վերահաստատելու ԱՄՆ հանձնառությունը ճշմարտությանը:
«Նմանօրինակ գործողությունները հզոր ուղերձ են նրանց, ովքեր ցանկանում են վերափոխել պատմությունը: Սակայն մեր գործը դեռ չի ավարտվել: Թուրքիան շարունակում է հերքել, որ Հայոց ցեղասպանություն տեղի է ունեցել և ակտիվորեն աշխատում է՝ ճնշելու վերապրածների վկայությունները: Վերապրածների ճշմարտության հերքումը ոչ միայն վիրավորում է մեր համայնքի զգացմունքները, այլև քաջալերում հանցագործներին: Նախորդ ամիս Ադրբեջանը կրկին սադրանքի դիմեց Արցախում՝ գրավելով ևս մեկ գյուղ և թողնելով Արցախի բնակչությանը սառելու սաստիկ ցրտին՝ երեք շաբաթ շարունակ կտրելով գազը:
Այսօր անկեղծորեն ճանաչելով Հայոց ցեղասպանության ողբերգությունը՝ մենք հզոր ուղերձ ենք հղում՝ ասելով՝ բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն մեզ լռեցնել, կձախողվեն: Այս ցավալի օրը ես միանում եմ ձեզ՝ ոչ միայն հիշատակելու մեր նախնիներին, ովքեր օսմանցիների ձեռքով ոչնչացվեցին, այլև վերահաստատելու մեր հանձնառությունը՝ ի հիշատակ նրանց հանդես գալ ընդդեմ համաշխարհային ճնշումների ու անարդարության: Մենք կարող ենք և պետք է ապահովենք, որ հաստատվի արդարություն և նրանց կորուստը իզուր չլինի»,- եզրափակել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:

Все те, кто попытается заставить нас замолчать, потерпят неудачу: конгрессмен США
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Официальное признание Геноцида армян Соединенными Штатами стало мощным сигналом для всех, кто стремится изменить историю. Об этом в видеообращении «Арменпресс» по случаю 107-й годовщины Геноцида армян заявила сопредседатель фракции Конгресса США по армянским вопросам Джеки Спийер.
«Как один из двух членов Конгресса с армянскими корнями, сопредседатель фракции Конгресса по армянским делам, я имею честь отметить 107-ю годовщину Геноцида армян. Как и многие из вас, я очень глубоко пережила эту трагедию, как через историю моей семьи, так и через коллективную боль армян всего мира. Я никогда не забуду великую скорбь в глазах моей матери, когда она рассказала мне об ужасах 24 апреля 1915 года. Бессердечное, систематическое, расчетливое убийство 1,5 миллиона армян Османской империей, несомненно, является одной из самых мрачных страниц в истории. Мы должны продолжать сопротивляться попыткам стереть эту историю», — сказала Спийер.
Она отметила момент гордости, когда президент США Джо Байден официально признал Геноцид армян в 2021 году. Спийер отметила, что для нее было большой честью помочь представить резолюцию о геноциде в Конгрессе несколько лет назад, чтобы подтвердить приверженность Соединенных Штатов правде.
«Такие действия — мощное послание тем, кто хочет изменить историю. Но наша работа еще не закончена. Турция продолжает отрицать факт Геноцида армян, активно работает над замалчиванием свидетельств выживших. Отрицание правды выживших не только оскорбляет чувства нашего сообщества, но и поощряет преступников. В прошлом месяце Азербайджан снова спровоцировал Арцах, захватив «одно село», оставив арцахцев в морозе, отключив газ на три недели.
Сегодня, искренне признавая трагедию Геноцида армян, мы посылаем сигнал, говоря, что все те, кто пытается заставить нас замолчать, потерпят неудачу. В этот печальный день я присоединяюсь к вам, чтобы не только почтить память наших предков, уничтоженных османами, но и подтвердить наше обязательство помнить их перед лицом глобального угнетения и несправедливости. Мы можем и должны гарантировать, что справедливость восторжествует, и их потеря не будет напрасной», - сказала в заключение конгрессмен США.