Բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն մեզ լռեցնել, կձախողվեն. ԱՄՆ կոնգրեսականը վճռական է Ցեղասպանության ճանաչման պայքարը շարունակելու գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը հզոր ուղերձ էր բոլոր նրանց, ովքեր պատմությունը վերափոխելու փորձ են անում:
Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տված տեսաուղերձում հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերը:
«Որպես Կոնգրեսի՝ հայկական արմատներ ունեցող երկու անդամներից մեկը և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ` պատիվ ունեմ ձեզ հետ միասին ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը: Ինչպես ձեզնից շատերը՝ ես ևս այս ողբերգությունը շատ խորն եմ զգացել՝ ինչպես ընտանեկան պատմության, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի հայերի հավաքական ցավի միջոցով: Ես երբեք չեմ մոռանա մորս աչքերում եղած մեծ վիշտը, երբ նա ինձ պատմում էր 1915 թվականի ապրիլի 24-ի սարսափների մասին: Օսմանյան կայսրության կողմից 1.5 միլիոն հայերի անսիրտ, համակարգված և հաշվարկված սպանությունը անհերքելիորեն պատմության ամենամութ էջերից է, և մենք պետք է շարունակենք ընդդիմանալ այդ պատմությունը ջնջելու փորձերին»,- նշել է Սփիերը:
Նա նշել է, թե ինչպիսի հպարտության պահ է ապրել, երբ 2021 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Սփիերը նշել է նաև, որ իր համար մեծ պատիվ էր տարիներ առաջ օգնելու Կոնգրեսում ներկայացնել Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձև՝ վերահաստատելու ԱՄՆ հանձնառությունը ճշմարտությանը:
«Նմանօրինակ գործողությունները հզոր ուղերձ են նրանց, ովքեր ցանկանում են վերափոխել պատմությունը: Սակայն մեր գործը դեռ չի ավարտվել: Թուրքիան շարունակում է հերքել, որ Հայոց ցեղասպանություն տեղի է ունեցել և ակտիվորեն աշխատում է՝ ճնշելու վերապրածների վկայությունները: Վերապրածների ճշմարտության հերքումը ոչ միայն վիրավորում է մեր համայնքի զգացմունքները, այլև քաջալերում հանցագործներին: Նախորդ ամիս Ադրբեջանը կրկին սադրանքի դիմեց Արցախում՝ գրավելով ևս մեկ գյուղ և թողնելով Արցախի բնակչությանը սառելու սաստիկ ցրտին՝ երեք շաբաթ շարունակ կտրելով գազը:
Այսօր անկեղծորեն ճանաչելով Հայոց ցեղասպանության ողբերգությունը՝ մենք հզոր ուղերձ ենք հղում՝ ասելով՝ բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն մեզ լռեցնել, կձախողվեն: Այս ցավալի օրը ես միանում եմ ձեզ՝ ոչ միայն հիշատակելու մեր նախնիներին, ովքեր օսմանցիների ձեռքով ոչնչացվեցին, այլև վերահաստատելու մեր հանձնառությունը՝ ի հիշատակ նրանց հանդես գալ ընդդեմ համաշխարհային ճնշումների ու անարդարության: Մենք կարող ենք և պետք է ապահովենք, որ հաստատվի արդարություն և նրանց կորուստը իզուր չլինի»,- եզրափակել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:

“Those who attempt to silence us will fail” - U.S. Congresswoman Jackie Speier on Armenian Genocide Remembrance Day
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The United States’ official recognition of the Armenian Genocide sent powerful messages to those who wish to re-write history, United States Congresswoman Jackie Speier said on the occasion of the 107th anniversary of the Armenian Genocide in a video message to ARMENPRESS.
“As one of two Members of Congress with Armenian heritage and as a Co-Chair of the Congressional Armenian Caucus, I am honored to join you in commemorating the 107th anniversary of the Armenian Genocide.
Like many of you I feel this tragedy deeply with my own family history and the collective pain of Armenians worldwide.
I will never forget the great sadness in my mom’s eyes when she taught me about the horrors of April 24th, 1915. The cold-blooded, systematic and calculated murder of 1,5 million Armenians by the Ottoman Empire is undeniably one of the darkest days in history. And we must continue to oppose efforts to erase it.
That’s why I was proud when President Biden officially recognized the Armenian Genocide last year. And that’s why I was honored to help carry the resolution through Congress a few years ago to reaffirm America’s commitment to truth and healing. Actions like these send powerful messages to those who wish to re-write history. But our work is not finished. Turkey continues to deny that the Armenian Genocide occurred. It actively works to suppress firsthand accounts of survivors. Denying survivors their truth not only harms our community’s healing, it actively empowers would-be perpetrators. And just last month, Azerbaijan renewed its aggression against Artsakh, seizing yet another village and leaving the people of Artsakh to freeze in bitter cold by cutting off gas for three entire weeks,” Speier said, referring to the Azerbaijani gas supply cutoff that brought Artsakh (Nagorno Karabakh) to a humanitarian crisis.
“… In truthfully acknowledging the tragedy of the Armenian Genocide today, we also make a powerful statement – those who attempt to silence us will fail.
I join you on this solemn day to not only memorialize our ancestors who perished at the hands of the Ottomans, but to recommit ourselves to speaking out against global oppression and injustice in their honor. We can and must ensure that justice is done and that their loss has not been entirely in vain,” the Congresswoman said.