Փաշինյանը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահի հետ համաձայնության են եկել մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումա` հանդիպում ունեցել Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը ողջունել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը ՌԴ և ընդգծել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների շարունակական զարգացման փաստը:«Գիտեմ, որ արդյունավետ բանակցություններ եք ունեցել ՌԴ նախագահի հետ, որի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ կարևոր հայտարարություն»,- նշել է Վոլոդինը` ընդգծելով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընլայնման գործում առանձնահատուկ իրադարձություն է: Պետդումայի նախագահը կարևորել է նաև միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը` հավելելով, որ այս ուղղությամբ ևս առկա է սերտ երկխոսություն: Պարոն Վոլոդինի խոսքով` երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող փոխվստահությունը կապերն էլ ավելի զարգացնելու լավ հնարավորություն է տաիս:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ նման շփումները նոր ազդակ են հաղորդում միջպետական հարաբերություններին ու համագործակցությանը: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նույնպես կարևորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության ամրապնդումն ու ակտիվ երկխոսությունը:«Նախագահ Պուտինի հետ արդյունավետ քննարկում ունեցանք, ընդունեցինք համատեղ կարևոր հայտարարություն»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ համաձայնության են եկել մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ, այդ թվում` կապված Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահամանագծման և սահմանազատման գործընթացների շուրջ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեության, Երևանում ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստի անցկացման, Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեության և այլ հարցերի շուրջ:

An agreement reached over several important issues during meeting with Putin, says Pashinyan
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Within the framework of his official visit to Russia, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the State Duma and met with the Chairman of the State Duma Vyacheslav Volodin.
The latter welcomed the Prime Minister's official visit to Russia, underlined the fact of the continuous development of the Armenian-Russian allied relations."I know that you had fruitful talks with the Russian President, based on the results of which an important joint statement was adopted,"Volodin said, emphasizing that the visit of the Prime Minister of Armenia is a special event in the further expansion of bilateral relations. The Chairman of the State Duma also attached importance to the strengthening of inter-parliamentary ties, adding that there is a close dialogue in this direction. According to Mr. Volodin, the existing mutual trust between the two countries gives a good opportunity to further develop ties.
Prime Minister Pashinyan thanked for the warm reception, noting that such contacts give a new impetus to interstate relations and cooperation. The Prime Minister of Armenia also attached importance to the strengthening of inter-parliamentary cooperation and active dialogue."We had a fruitful discussion with President Putin, we adopted a joint statement,"Nikol Pashinyan said, adding that they reached an agreement on a number of important issues, including the security of Nagorno Karabakh, the unblocking of regional infrastructure, and delimitation and demarcation processes of the Armenian-Azerbaijan border.
During the meeting the interlocutors exchanged views on the activities of the Armenian-Russian interparliamentary commission, the holding of the sitting of the CSTO Interparliamentary Assembly in Yerevan, the activities of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh and other issues.