Հակամարտությունները դիվանագիտական ճանապարհով լուծելը ներկայում առավել քան կարևոր է. Բորելն անդրադարձել է Բրյուսելի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ժոզեպ Բորելը գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում՝ կիսվելով ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի գրառմամբ, որում նա նշել է, որ արդյունավետ երեկո են ունեցել Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ՝ կոնկրետ և շոշափելի արդյունքներով, հանձնառություն են ստանձնել՝ աշխատելու խաղաղության ապագա պայմանագրի նախապատրաստման ուղղությամբ:
Բորելն այն գնահատել է որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռքբերված կարևոր ջանք և առաջընթաց՝ տևական խաղաղության և կայուն ու ապահով Հարավային Կովկասի ուղղությամբ աշխատելու համար: «Ներկա աշխարհաքաղաքական համատեքստում հիմա առավել քան երբևէ կարևոր է գտնելու ուղիներ՝ ներգրավվելու և դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու հակամարտությունները»,-ընդգծել է նա:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի եռակողմ հանդիպումը կայացել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում:

Как никогда важно найти способы дипломатического разрешения конфликтов: Боррель о встрече в Брюсселе
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель коснулся встречи лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
Как сообщает Арменпресс, Жозеп Боррель поделился на своей странице в Twitter записью председателя Европейского совета Шарля Мишеля, в которой последний отметил, что они провели продуктивный вечер с премьер-министром Армении Пашиняном и президентом Азербайджана Алиевым с конкретными и ощутимыми результатами, принято обязательство работать над подготовкой будущего мирного договора.
Боррель же, в свою очередь, отметил: «Решающие усилия и прогресс, достигнутые между Арменией и Азербайджаном, для достижения прочного мира и стабильного и безопасного Южного Кавказа. В нынешнем геополитическом контексте как никогда важно найти способы вовлечения и дипломатического разрешения конфликтов».