Արարատ Միրզոյանն ու ՀՀ-ՄԹ խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակությունը քննարկել են ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի՝ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերությունների հետագա խորացումը և ամրապնդումը՝ այս գործում շեշտելով նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականցվող բարեփոխումների գործընթացին: Այս համատեքստում բրիտանացի խորհրդարանականները բարձր են գնահատել Հայաստանի կողմից գրանցած ժողովրդավարական առաջընթացը: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ շարունակելու ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի գործընթացը, և այս համատեքստում գնահատել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը։
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Միրզոյանը մանրամասն ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժման, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանության հետ կապված խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է բրիտանացի խորհրդարանականների ջանքերը՝ ուղղված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների և վերջին շրջանում Հայաստանի հետ սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և դրանց մարդասիրական հետևանքների դատապարտմանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սատարմանը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի շրջանակներում բանակցություններ սկսելու կարևորությունը՝ ուղղված համապարփակ վերջնական կարգավորմանը, ներառյալ` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը։
Հյուրերի խնդրանքով՝ նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Арарат Мирзоян и делегация парламентской группы дружбы РА-Великобритании обсудили ситуацию в зоне карабахского конфликта
4 апреля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял делегацию парламентской группы дружбы Армения-Великобритания Палаты общин Великобритании во главе с руководителем группы Тимом Лоутоном.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД РА, в ходе встречи собеседники отметили важность дальнейшего углубления и укрепления отношений между Арменией и Соединенным Королевством, подчеркнув в этом деле роль парламентской дипломатии.
Стороны коснулись процесса реформ, проводимых в Армении. Британские парламентарии высоко оценили демократический прогресс, достигнутый Арменией. Арарат Мирзоян подтвердил приверженность правительства Республики Армения продолжению процесса укрепления демократии, верховенства права, защиты прав человека, бескомпромиссной борьбы с коррупцией и в этом контексте высоко оценил содействие Соединенного Королевства.
Стороны обсудили ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, на армяно-азербайджанской границе. Министр Мирзоян подробно представил действия азербайджанских вооруженных сил по вторжению в село Парух в Нагорном Карабахе, направленные против мирного населения и инфраструктуры, создание гуманитарного кризиса в Арцахе, а также вопросы, связанные с защитой армянского культурного и религиозного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях.
Арарат Мирзоян отметил важность усилий британских парламентариев, направленных на осуждение нарушений прав человека, осуществленных азербайджанскими вооруженными силами в ходе 44-дневной войны, агрессивных действий Азербайджана на границе с Арменией и в Нагорном Карабахе и их гуманитарных последствий, а также на поддержку защиты прав народа Нагорного Карабаха.
Были затронуты переговоры по всеобъемлющему мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Глава МИД Армении подчеркнул важность начала переговоров в рамках формата Минской группы ОБСЕ, направленного на всеобъемлющее окончательное урегулирование, включая и уточнение статуса Нагорного Карабаха.