Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ համանախագահ Իգոր Խովաևին. քննարկվել է ԼՂ շփման գծի խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 28-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ համանախագահ Իգոր Խովաևին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, կողմերը քննարկել ենԼեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման ևՌուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում՝ Փառուխ գյուղի հատվածում, մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Անդրադարձ է կատարվել Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու,քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելուև էթնիկ զտմանն ուղղվածադրբեջանական կողմիայլգործողություններին։Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ:

Глава МИД Армении принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 марта принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны обсудили ситуацию, сложившуюся вследствие нарушения линии соприкосновения Нагорного Карабаха в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в селе Парух, которое началось 24 марта. Были затронуты и другие действия азербайджанской стороны, направленные на создание гуманитарного кризиса в Арцахе, нанесение ударов по гражданскому населению и этнические чистки. Подчеркнута необходимость возвращения подразделений ВС Азербайджана на исходные позиции по состоянию на 23 марта.
Министр Мирзоян представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Была подтверждена важность полноценной работы председательства Минской группы ОБСЕ.