Աշխարհը փոխելու ամենահեշտ ուղին գիտությամբ զբաղվելն է. 10 հարց գիտնականին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդ հետազոտող Սոնա Հունանյանի ուղին սկսվեց է Գյումրու Ֆոտոն վարժարանից, որտեղ հասկացավ, որ շատ է սիրում մաթեմատիկան և ուզում է ավելին իմանալ դրա մասին: Հաջորդ քայլը ԵՊՀ Կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ ընդունվելն էր, իսկ մագիստրատուրան շարունակեց Շվեյցարիայի Լոզանի պոլիտեխնիկական համալսարանում: Դպրոցական տարիների երկընտրանքը՝ շարունակել մաթեմատիկայով, թե ծրագրավորմամբ, հանգուցալուծվեց այնտեղ, երբ հասկացավ, որ կարելի է այդ երկուսը մեկտեղել ու մաթեմատիկական մոդելները ծրագրավորել: Կենսաբանության հանդեպ սերն էլ օգնեց հետազոտական հետաքրքրությունների հստակեցմանը. ուսումը շարունակեց կենսավիճակագրության ոլորտում՝ արդեն ասպիրանտի կարգավիճակում՝ Ցյուրիխի համալսարանում: Գիտական աստիճան ստանալուց հետո ամուսնու և երկու երեխաների հետ վերադարձավ Հայաստան: Ներկայում միացել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գիտնականների աջակցման ADVANCE դրամաշնորհային ծրագրին և ընդգրկված է մեքենայական ուսուցման ուղղությամբ իրականացվող հետազոտական նախագծում:
Սոնան ասում է, որ ADVANCE ծրագիրը գերազանցապես համապատասխանում է իր ապագա պլաններին՝ ապրել հայրենիքում ու զբաղվել ժամանակակից գիտությամբ:
Ո՞վ է գիտնականը:
Գիտնական բառը մենք մի քիչ այլ կերպ ենք ընկալում, մտածում ենք, որ խենթ մարդ է, ով ամբողջ օրը նստած է թղթերի մեջ: Անպայման պատկերացնում ենք Էյնշտեյնին ու մտածում, որ անպայման ինչ-որ հայտնագործություն պիտի անի գիտնական կոչվելու համար: Ես ինձ ավելի շատ համարում եմ հետազոտական աշխատանքով զբաղվող մարդ:
Ինչո՞ւ և ինչպե՞ս որոշեցիք դառնալ գիտնական:
Իրականում մագիստրատուրայից անմիջապես հետո չեմ գնացել ասպիրանտուրա, քանի որ այն ժամանակ դեռ վստահ չէի՝ ինչով եմ ուզում զբաղվել: Մեկ տարուց մի փոքր ավելի աշխատել եմ տվյալների վերլուծության ուղղությամբ ու երևի այդ ժամանակ հասկացա, որ ուզում եմ շարունակել ուսումս և գիտական գործունեությամբ զբաղվել: Որոշ տվյալներ վերլուծելու համար հոդվածներ էի կարդում, որ հասկանայի, թե որ մոդելներն են կիրառելի այդ տվյալների համար: Հետո հասկացա, որ ես ինքս կարող եմ այդ մոդելները ստեղծելու մեջ մասնակցել: Գիտական աշխատանք կատարելու մեջ ինձ մոտիվացնում է այն, որ կարող ես ստեղծել նոր արդյունք ու զբաղվել մի բանով, որով աշխարհում շատ քչերն են անում: Ինձ թվում է՝ դա հաճելի է:
Ո՞րն է Ձեզ ամենաշատը տպավորած բացահայտումը Ձեր ոլորտում:
Երբեմն օգտագործելով տվյալներն ու վիճակագրական մոդելները՝ հնարավոր է ստանալ արդյունքներ, որոնք տվյալներից կախված չլինեն կամ քիչ կախված լինեն: Երբ առաջին անգամ այդ միտքը լսեցի, ինձ համար զարմանալի էր, թե ինչպես է դա հնարավոր: Իսկ դա հնարավոր է, քանի որ, օրինակ, Բայեսյան մոդելներ կիրառելիս վերլուծաբանները լրացուցիչ ենթադրություններ են կատարում, որոնք պետք է ճիշտ ձևակերպված լինեն, որպեսզի տվյալների վերլուծությունից ստացված արդյունքը միայն ենթադրություններից կախված չլինի: Եթե ենթադրությունը շատ հզոր է, տվյալների մեջ պարունակվող ինֆորմացիան կարող է կորել: Դրա համար պետք է մաթեմատիկական մոդելն այնպես կառուցել, որ ոչ միայն հենվի ենթադրությունների վրա, այլ նաև օգտագործի տվյալների մեջ եղած ինֆորմացիան:
Կա՞ն գիտնականներ, ովքեր օրինակելի կերպար են Ձեզ համար:
Շատ են գիտնականներն ու այլ մարդիկ, ում աշխատանքներն արժանի ես համարում ու կուզենայիր նման արդյունք դու էլ գրանցել, բայց քանի որ նույն մարդն անգամ տարբեր միջավայրերում կարող է տարբեր արդյունքներ ունենալ, շատ դժվար է համեմատվել ինչ-որ մեկի հետ: Որպես գիտնականի հետաքրքիր կերպար կցանկանայի նշել մեր հայրենակից պրոֆեսոր Արտեմ Փաթափությանին, ով վերջերս իր գործընկերոջ հետ արժանացավ բժշկագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի։ Չնայած պրոֆեսոր Փաթափությանը ապրում է արտասահմանում, բայց նա ծնվել և մեծացել է հայեցի միջավայրում և վաղ հասակում ստացել հայկական կրթություն։ Այս փաստն, անխոս, շատ ոգևորիչ է։
Ի՞նչ արձագանք են տալիս մարդիկ, երբ իմանում են, որ գիտնական եք:
Տարբեր մարդիկ տարբեր կերպ են արձագանքում, բայց շատերի համար գիտական գործունեությամբ զբաղվելը մեկնաբանվում է որպես պատվաբեր ու կարևոր աշխատանք, քանի որ դա անելու համար պետք է հրաժարվել այլ բաներից: Երևի մարդիկ հասկանում են, որ փորձում ես կարևոր աշխատանք կատարել ավելի բարձր վարձատրվող աշխատանքների փոխարեն: Չեմ կարողանում հիշել մեկին, ով ասած լինի՝ «քո ինչի՞ն էր պետք գիտնական դառնալը»: Կարող եմ վստահորեն ասել, որ հիմնականում ակնածանքով են վերաբերվում:
Ընտանիքի անդամները ոգևորե՞լ են այս ուղին ընտրելիս, թե՞ անհանգստացել, որ չափից ավելի ջանք կպահանջվի:
Ասպիրանտուրա գնալու որոշումն ամուսնուս հետ կայացրինք, և նա միշտ աջակցել է ինձ այս ճանապարհին: Քանի որ երկու մանկահասակ երեխաներ ունենք, երբ ընդունվեցի ասպիրանտուրա, մարդիկ ինձ շնորհավորելու փոխարեն, ասում էին՝ «ինչպե՞ս ես հասցնելու»: Ամուսնուս աջակցությունն ինձ շատ օգնեց արդյունքի հասնելու համար: Հայրս է նաև միշտ ոգևորել ու դեռ փոքրուց խոսել գիտության կարևորության մասին:
Կհիշե՞ք որևէ իրադարձություն, որ շրջադարձային եք համարում Ձեր կարիերայի կառուցման գործում:
Ինձ թվում է՝ ամեն ինչ կաթիլ առ կաթիլ հավաքվել է՝ սկսած դպրոցի ընտրությունից մինչև համալսարանական կրթություն և արտասահմանյան բուհում սովորելը: Մեծ փոփոխություններ կամ շրջադարձային կետեր դժվարանում եմ հիշել:
Ի՞նչն է մոտիվացնում արթնանալ առավոտյան:
Պատճառները շատ են․ ժամանակը շատ արագ է ընթանում։ Պետք է արթնանալ, որպեսզի հասցնել հնարավորինս շատ ներդնել և ստանալ կյանքում։
Երեխային, ով ուզում է ընտրել գիտնականի ուղին, ի՞նչ խորհուրդ կտայիք:
Այս հարցի շուրջ շատ եմ մտածել, քանի որ աղջիկս ինչ-որ ժամանակ առաջ ասում էր՝ «ուզում եմ դառնալ գիտնական»: Երեխաները ունենում են աշխարհը փոխելու, ազդեցիկ մարդ դառնալու երազանքներ, կարծում եմ, որ ամենահեշտ ճանապարհն աշխարհը փոխելու կամ ուղղակիորեն աշխարհի վրա ազդելու հենց գիտնականի աշխատանքով է հնարավոր: Մաթեմատիկայի առումով էլ, քո սենյակում նստած, երբ որևէ կարևոր արդյունք ես ստանում, դու դրանով իսկ աշխարհն ավելի լավն ես դարձնում: Ինձ թվում է՝ սա կարող է փոքրիկների համար մոտիվացիա լինել:
Ի՞նչը կհամարեք Ձեր կարիերայի գագաթնակետը: Գուցե Նոբելյան մրցանա՞կը:
Կարծում եմ՝ Նոբելյան մրցանակ ստանալը գնահատումն է աշխատանքի, իսկ ավելի կարևոր են աշխատանքն ու արդյունքները: Վստահաբար կան շատ գիտնականներ, ովքեր շատ ավելի կարևոր արդյունքներ են ստացել իրենց գիտական գործունեությամբ, բայց այս կամ այն պատճառով չեն պարգևատրվել: Վերջնակետ չկա, միշտ կարող ես ավելի կատարելագործվել, երևի սա ավելի կարևոր է, քան մրցանակները: Եվ ուզում եմ նաև շեշտադրել այն փաստը, որ գիտության մեջ միշտ արդյունքի հնարավոր է հասնել խմբային ջանքերով:

The easiest way to change the world is to do science: 10 questions to scientist
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Young researcher Sona Hunanyan’s career path started at Photon college in Gyumri where she came to realize that she was keen on math and was eager to learn more. The next step was to enter the Faculty of Applied Mathematics at Yerevan State University, afte which Sona continued with her Master’s at Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, EPFL. The dilemma of school years, that is, whether to continue with math or programming, was resolved there once she saw the possibility to combine them both and program math models. The passion for biology helped to specify the framework of research interests: Sona continued with her studies in the field of biological data, already as a PhD student at Zurich University. Having acquired her scientific degree, she moved back to Armenia with her husband and two kids. Sona has joined the ADVANCE STEM Research Grant Program initiated by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and currently she is involved in a Machine Learning research project.
As Sona claims, the ADVANCE grant program perfectly corresponds to her plans: living in her homeland and being involved in modern research programs.
Who is a scientist?
We have a misconception regarding the word scientist as we see them as a madman who deals with papers all day long. Having Einstein in mind, we think they have to make some invention to be called a scientist. I consider myself a person who does research.
Why and how did you decide to become a scientist?
I didn’t do my PhD right after my Master’s as I wasn’t quite certain about what I wanted to do at that point. For over a year I worked in data analysis and it was perhaps then that I realized I wanted to continue with my studies and do science. To analyze some data, I read articles to figure out which models were applicable for those data. Then I understood that I could take part in the creation of those models. In scientific research what motivates me the most is the ability to create a new outcome and to do something that very few people all over the world take part in. I find that appealing.
Which discovery in the field has impressed you the most?
Sometimes it is possible to get results that are not dependent or less dependent on the data used. When I first came across that idea, it surprised me a lot. It is possible indeed as, for instance, applying Bayesian models analysts make further assumptions that need to be correctly formulated to avoid the result of data analysis being solely dependent on assumptions. In case the thesis is compelling, the information contained in the data might be lost. For that reason, math models need to not be based on mere assumptions, but also include the information contained in the data.
Are there any role models among scientists for you?
There are quite a lot of scientists and other people whose work is worthy and worth looking up to. But, as even the same person might get different results in different environments, that’s hard to compare yourself to anybody else. As an interesting scientist, I’d like to highlight our compatriot Artem Pataputyan who has recently been awarded the Nobel prize in medical science. Though professor Pataputyan lives abroad, he was born and grew up in an Armenian environment and got Armenian education. This fact is extremely inspiring indeed.
What is people’s reaction to you as a scientist?
People’s reactions differ but being involved in science is seen as something honourable and significant by most people as you need to forego a lot for the sake of science. People perhaps understand that you try to do something important rather than earn a good living. I would be hard-pressed to recall anybody who would say “Why on earth did you need to become a scientist?”. I can claim that scientists are respected most of the time.
Did your family members encourage your decision to opt for this career path, or were they concerned it would take too much effort?
I decided to do my PhD with my husband and he has always supported me throughout this time. As we have two little kids, people used to ask me how I was going to make it instead of congratulating me. My husband’s support has helped me a lot. My father encouraged me as well, I’ve always heard him talk about the importance of science since early childhood.
Which event could be considered a turning point in your career?
It seems to be a gradual process - starting from school to university education and studies at a foreign university. I’d be hard-pressed to recall any life-changing events and turning points though.
The reasons are diverse, time flies. We need to get up to be able to contribute to the full and make the most of life.
What would you recommend to a child who wants to become a scientist?
I’ve considered this question a lot as my daughter used to want to become a scientist. Children have ambitions to change the world, become influential people, so I believe the easiest way to change the world or directly influence the world is to do science. In terms of math, when you, sitting at your desk, get a significant result, you make the world better. I find it a great motivation for kids.
What would you consider to be the peak in your career? The Nobel Prize?
I reckon the Nobel Prize is just a reward for one’s work, while work and results themselves are much more important. There are scientists whose scientific results are much more considerable, though they haven’t been awarded or honoured for some reason. There’s no finish line, there’s always room for improvement, which is more important than any prize. Also, I’d like to emphasize that it is possible to achieve results in science only with joint efforts.