Արարատ Միրզոյանը հայտնել է Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնում է, որ Ադրբեջանը որպես գերի պահում է 38 անձի, որոնցից 3-ը քաղաքացիական անձինք են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցի ներկայացմանը:
«Ադրբեջանում դեռևս ապօրինաբար պահվում են հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք: Եվ Հայաստանը շարունակում է միջազգային տարբեր ձևաչափերով բարձրաձայնել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը: Ադրբեջանը դեռևս պահում է 38 անձի՝ ռազմագերի, պատանդ և այլ կարգավիճակով պահվող անձինք:38-ից 3-ը քաղաքացիական անձինք են․ ուշագրավ է նաև, որ 38-ից 2-ը գերեվարվել են նախքան նոյեմբերի 9-ը»,-ասաց Միրզոյանը:
Խնդիրը 2021-ի ապրիլի 19-ին ներառվել է ԵԽԽՎ ապրիլյան նստաշրջանի օրակարգում, շարունակում է ուժի մեջ մնալ նաև Ադրբեջանում ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշումը:
2021-ի մայիսի 20-ին Եվրոպական խորհրդարանը 607 անդամների ձայնով ընդունել է հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի կոչ անող բանաձև:
Միրզոյանը հիշեցրեց ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021-ի դեկտեմբերի 7-ի որոշումները: Դատարանը հրատապ միջոցների կիրառմամբ պարտավորեցրել է Ադրբեջանին կանխել ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասսայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության դեմ:
Նախարարը շեշտեց, որ Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի բարձրացրած մոտեցումներն այն մասին, որ պետք է ստեղծել հանձնաժողով, որը պետք է զբաղվի «աղվանական մշակութային կոթողների վերականգնմամբ» հրատապ է դարձնում հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ առաքելության գործուղումը ԼՂ: Եվ հայկական կողմն այս ուղղությամբ այժմ բանակցություններ է վարում:

Armenian FM announces number of captives held in Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said today that Azerbaijan is holding in captivity 38 persons, 3 of whom are civilians.
“Armenian prisoners of war and civilians are still illegally held in Azerbaijan. And Armenia continues raising the issue of the immediate return of Armenian POWs, hostages and other persons held in Azerbaijan at different international formats. Azerbaijan is still holding 38 persons – POW, hostage and persons held in another status. 3 out of 38 are civilians. It’s worth noting that 2 out of these 38 have been captured before the November 9", the FM said at the session of the parliamentary standing committee on foreign affairs.
The issue has been included to the agenda of the PACE autumn session on 2021 April 19, as well as the decision on applying ECHR interim measures in Azerbaijan is still in force.
On May 20, 2021, the European Parliament adopted a resolution calling for the immediate release and return of Armenian captives.
The FM also recalled the 2021 December 7 decisions of the UN’s International Court of Justice, where through the use of urgent measures the Court obliged Azerbaijan to prevent inciting racial hatred and discrimination targeting ethnic Armenians, to take necessary measures to prevent and punish the acts of vandalism and desecration directed against the Armenian cultural heritage.
The minister said the statement of the Azerbaijani culture minister that a commission must be set up to deal with the “restoration of Aghvan cultural monuments” makes urgent sending a UNESCO mission to Nagorno Karabakh. And the Armenian side is now holding negotiations on this direction.