Podcast-100 գաղափար. դեղագետն առաջարկում է նոր նախագիծ, որը թույլ կտա վերահսկել ՀՀ-ում կենսաբանորեն ակտիվ հավելումների շուկան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանյան շուկայում կենսաբանորեն ակտիվ հավելումները մեծ սպառում ունեն, իսկ դրանք իրենցից որոշակի վտանգներ են ներկայացնում: Այդ վտանգների, դրանց վերահսկողության բացակայության և վաղ կանխելուն ուղղված նոր նախագծի մասին «Արմենպրես-Պոդքաստ»-ում խոսել ենք դեղագետ, «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող և շուկայի զարգացման մասնագետ Մոնիկա Իսրայելյանի հետ:
Դեղագործական ոլորտում նոր նախագիծը կենսաբանական ակտիվ հավելումների և բուսական ծագման դեղապատրաստուկների ստանդարտացման արդյունավետ մեթոդների մշակման և դրանց հենքերի վրա հայալեզու ստանդարտ չափորոշիչ փաստաթղթերի կազմումն է, որի կիրառումը ըստ մասնագետի՝ առողջապահական ոլորտին հնարավորություն կտա ՀՀ-ում կենսաբանորեն ակտիվ հավելումների (ԿԱՀ) շուկան ամբողջովին վերցնել վերահսկողության տակ:
«Հայաստանյան շուկայում՝ ազգաբնակչության կողմից կենսաբանորեն ակտիվ հավելումները մեծ սպառում ունեն և լայնորեն կիրառվում են բժշկության մեջ: Իսկ այդ ակտիվ հավելումները չեն անցնում բոլոր այն անալիտիկ ստուգումները, որոնք անցնում են դեղորայքները, և դրանից բխում են մի շարք վտանգներ: Շատ ժամանակ լինում են դեպքեր, երբ կենսաբանորեն ակտիվ հավելումներում հայտնաբերվում են չհայտարարագրված քիմիական սինթեզի ճանապարհով ստեղծված նյութեր, որոնք մեծ վնաս կարող են հասցնել օրգանիզմին»,- ասաց նա:
Դեղագետը ներկայացրեց օրինակ, երբ Հայաստանյան շուկայում առկա «Yong Gang» կենսաբանորեն ակտիվ հավելման մեջ ՀՀ առողջապահության նախարարության դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնը բացահայտել է չհայտարարագրված սինթետիկ դեղանյութ՝ սիդենաֆիլ, մի քանի անգամ գերազանցող չափաբաժնով:
Որից հետո ՀՀ առողջապահության նախարարությունը որոշում է ընդունել, որ որոշ ռիսկային խմբի կենսաբանորեն ակտիվ հավելումները պետք է անցնեն որոշակի փորձարկումներ, բայց տվյալ օրենքը նույնպես չի կարողացել ՀՀ-ում ԿԱՀ-ի շուկան ամբողջովին վերցնել վերահսկողության տակ:
«Ծրագրի հաջող իրականացման դեպքում մենք կկարողանանք օժանդակել առողջապահության նախարարությանը, որպեսզի կարողանան կենսաբանական ակտիվ հավելումների և բուսական ծագման դեղապատրաստուկների շուկան ամբողջովին վերցնել վերահսկողության տակ: Կլինի այնպիսի ստանդարտ չափորոշիչ փաստաթղթերի ստեղծում, որոնք կօգտագործվեն ՀՀ-ում անհրաժեշտ բոլոր ոլորտներում, այսինքն` ոչ թե կվերցնենք այլ երկրների ստանդարտ չափորոշիչ տեխնիկական փաստաթղթեր և կիրականացնենք փորձարկումները, այլ կունենանք մեր սեփականը»,- ասաց դեղագետը:
Մասնագետը նշեց, որ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի անալիտիկ քիմիայի լաբորատորիաներում որոշակի փորձարկումներ իրականացրել են, կարելի է ասել տվյալ ծրագրի 70 տոկոսը գրեթե իրականացված է, բայց քանի որ կենսաբանորեն ակտիվ հավելումները շատ բազմազան են, դրանց համար անհրաժեշտ են տարբեր սարքավորումներ, լուծիչներ, նյութեր, որոնք պետք է ձեռք բերել, իսկ դրա համար անհրաժեշտ են հավելյալ ֆինանսներ:
«Պետք է ասեմ, որ նախագիծը առաջին անգամ ներկայացրել ենք «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթին և որոշել ենք փորձել նմանատիպ մրցույթների միջոցով գտնել նախագիծը ֆինանսավորողներ: Այն տարբերվում է նրանով, որ մրցույթի պահանջն էր՝ գտնել Հայաստանում առկա խնդիրներին նորարարական և կրեատիվ լուծումներ: Դեղագործական ոլորտում էլ իմ կարծիքով, խնդիրը ԿԱՀ-ի վերահսկողության բացակայությունն էր, ինչին էլ ես տվել եմ հետաքրքիր լուծում»,- եզրափակեց Մոնիկա Իսրայելյան:
«100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթը երիտասարդական ծրագիր է, որը կազմակերպվում է ԿԳՄՍ նախարարության կողմից գիտությամբ զբաղվող երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնելու և նորարարական գաղափարներ առաջարկելու համար: Մրցույթն ունի ավելի քան 20 անվանակարգ, որոնք ներառում են տարբեր ոլորտներ: 2021 թվականին նախարարի հրամանով մրցույթի անցկացման կարգում իրականացվել էփոփոխություն, ըստ որի ծրագրի համար նախատեսված պետական միջոցների շրջանակում հինգ անվանակարգում սահմանվել է մրցանակային գումար՝ յուրաքանչյուրին 500.000-ական դրամ:

Podcast-100 идей: проект фармаколога, который позволит контролировать рынок биологически активных добавок в Армении
Недавние исследования показали, что биологически активные добавки широко потребляются на армянском рынке и представляют определенные риски. В «Арменпресс»- Podcast мы с Моникой Исраелян, фармацевтом, младшим научным сотрудником научно-производственного центра «Армбиотехнология», специалистом по развитию рынка беседовали об этих рисках, об отсутствии контроля над ними и о новом проекте, направленном на их предотвращение.
Новый проект в фармацевтической сфере представляет собой разработку эффективных методов стандартизации биологически активных добавок, фитопрепаратов на их основе, подготовку типовых нормативных документов на армянском языке, использование которых, по мнению специалиста, позволит сектору полностью контролировать рынок биологически активных добавок.
«Биологически активные добавки на рынке Армении имеют широко потребление, используются в медицине и населением, но эти активные добавки не проходят все аналитические испытания, которые проходят лекарственные средства. В этом есть ряд опасностей. Нередки случаи, когда биологически активные добавки содержат вещества, созданные путем незадекларированного химического синтеза, и могут нанести большой вред организму», - сказала она.
Фармацевт привела следующий пример: в биологически активной добавке «Йонг Ган», доступной на армянском рынке, Центр лекарственных средств и медицинских технологий Министерства здравоохранения РА обнаружил незадекларированный синтетический препарат сиденафил, несколько раз превышающий допустимую дозу.
После этого Министерство здравоохранения РА приняло решение, согласно которому биологически активные добавки должны проходить определенные испытания, но это не позволило взять под полный контроль рынок биологических добавок в РА.
«Если программа будет успешно реализована, мы сможем помочь Министерству здравоохранения полностью взять под контроль рынок биологически активных добавок и фитопрепаратов. Будут созданы типовые нормативные документы для использования во всех необходимых сферах в Армении, то есть мы не будем брать типовые нормативные технические документы других стран, проводить испытания, а будем иметь свои», - рассказала Моника Исраелян.
Она отметила, что в лабораториях аналитической химии Научно-производственного центра «Армбиотехнология» НАН РА были проведены определенные эксперименты. И можно сказать, что почти 70% данной программы уже реализовано, но поскольку биологически активные добавки очень разнообразны, для них необходимы различные оборудование, растворители, вещества, которые нужно приобрести, а для этого необходимы и дополнительные средства.
«Мы впервые представили этот проект на конкурс «100 идей для Армении», решили попытаться найти спонсоров путем конкурса. Отличие состоит в том, что требование конкурса заключается в новаторских и творческих решениях существующих в Армении проблем. В фармацевтической сфере, на мой взгляд, проблема заключается в отсутствии контроля над БАД, чему я нашла интересное решение», - заключила Моника Исраелян.
Конкурс «100 идей для Армении» - молодежная программа, организованная Министерством образования и науки с целью вызвать заинтересованность молодых людей, занимающихся наукой и предложений инновационных идей. Конкурс насчитывает более 20 номинаций, которые включают в себя разные направления. В 2021 году приказом министра было внесено изменение в порядок проведения конкурса, согласно которому в рамках государственных средств, предусмотренных программой, размер премии был установлен по 500 000 драмов в пяти номинациях.