Փաշինյանը բարձր գնահատեց Ֆրանսիայի դերը ԼՂ խնդրի կարգավորման միջնորդական ջանքերում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Փարիզում «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համաժողովի շրջանակում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին և այդ օրերին հայ ժողովրդի հետ Ֆրանսիայի դրսևորած համերաշխությանը՝ նա հիշեցրեց, որ Մակրոնը համաշխարհային առաջնորդներից առաջինն էր, ով հստակ և անկողմնակալ գնահատական տվեց տեղի ունեցած իրադարձություններին:
«Նույն կերպ ֆրանսիական հասարակությունը նեցուկ կանգնեց Հայաստանին ամենադժվար պահին, ինչն արտահայտվեց նաև Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի՝ ի պաշտպանություն արցախահայության իրավունքների ընդունած բանաձևերում: Այս համատեքստում կցանկանայի վերահաստատել Հայաստանի բարձր գնահատականը Ֆրանսիային՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարևոր դերակատարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում և հույս հայտնել, որ մյուս համանախագահների հետ համատեղ միջնորդական ջանքերը թույլ կտան խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում և նպաստել հաղորդակցության ուղիների բացմանը ու տնտեսական համագործակցության խթանմանը»,- հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
Նա հույս հայտնեց, որ չնայած Հայաստանի կրած կորուստներին և այն մարտահրավերներին, որոնց բախվել է Եվրոպան՝ ի դեմս Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների, երկու երկրները կշարունակեն ամրապնդել հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը:

Пашинян высоко оценил роль Франции в процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Армения высоко оценивает роль Франции в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом в рамках проходящего в Париже форума “Амбиции: Армения-Франция” сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Коснувшись 44-дневной войны и солидарности Франции с армянским народом в те дни, Пашинян напомнил, что Макрон был первым мировым лидером, давшим четкую, беспристрастную оценку произошедшим событиям.
“Точно так же французское общество поддержало Армению в самый трудный момент, что выразилось и в резолюциях, принятых Сенатом и Национальным собранием Франции в защиту прав армян Арцаха. В этом контексте хотел бы подтвердить высокую оценку Арменией важной роли Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта, а также выразить надежду, что совместные с другими сопредседателями посреднические усилия позволят установить мир в регионе, способствовать открытию коммуникаций и развитию экономического сотрудничества”, - заявил премьер-министр Армении.
Он выразил надежду, что, несмотря на понесенные Арменией потери и вызовы, с которыми столкнулась Европа в связи с событиями на Украине, две страны продолжат укреплять армяно-французскую дружбу.