Արարատ Միրզոյանը և Ջեյմս Քլեվերլին հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Ջեյմս Քլեվերլիի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, նշելով, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել բրիտանական կողմի նախաձեռնությամբ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Ջեյմս Քլեվերլիին պետնախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել պատասխանատու առաքելության մեջ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի Հանրապետության և Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ նշելով, որ անցած ժամանակաշրջանում մեծ աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման ուղղությամբ: Կողմերն ընդգծել են ընդհանուր արժեքների և փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը։
Ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացի նշանակությունը՝ այս համատեքստում կարևորելով նաև Միացյալ Թագավորության կողմից ցուցաբերված աջակցությունը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, իսկ հարյուրավոր անհետ կորածների, այդ թվում՝ տասնյակ բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չբացահայտված:

Арарат Мирзоян и Джеймс Клеверли в телефонном разговоре обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности
4 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с государственным министром Великобритании по делам Европы и Северной Америки Джеймсом Клеверли. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает МИД РА, отмечая, что телефонный разговор состоялся по инициативе британской стороны.
Арарат Мирзоян поздравил Джеймса Клеверли с назначением на должность государственного министра и пожелал ему успехов в его ответственной миссии.
Собеседники коснулись 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, отметив, что в прошлом была проделана большая работа по установлению двусторонних отношений. Стороны подчеркнули готовность укреплять и расширять сотрудничество на основе общих ценностей и взаимного доверия.
Было подчеркнуто значение демократических реформ в Армении и содействия, оказываемого Соединенным Королевством в этом процессе.
В ходе беседы были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян представил ситуацию, создавшуюся в результате 44-дневной войной, а также ситуацию вследствие проникновения ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Касаясь актуальных гуманитарных вопросов, Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает удерживать в плену 38 армянских военнопленных и мирных жителей, а судьба сотен пропавших без вести, в том числе и десятков исчезнувших, остается неизвестной.