Մեր հույսն է, որ դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները. Փաշինյանը՝ Ուկրաինայի իրադարձությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանը հույս ունի, որ ռուս-ուկրաինական բանակցությունները արդյունք կտան, և դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին ՄԱԿ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության և ՀՀ դիվանագետի օրվա կապակցությամբ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ դիվանագիտությանը նվիրված այս միջոցառման ժամանակ չի կարող չխոսել Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
«Մենք սրտի կսկիծով ենք հետևում ծավալվող իրադարձություններին, որոնք, հիմա արդեն ակնհայտ է, որ ունենալու են գլոբալ հետևանքներ: Մեր հույսն է, որ այսօր նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունները կկայանան և արդյունք կունենան, և դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները», - իր ելույթն այս խոսքերով եզրափակեց Հայաստանի վարչապետը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Ալեքսեյ Արեստովիչը հայտնել էր, որ Բելառուսում նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա մարտի 2-ի երեկոյան: Ռուսական և ուկրաինական պատվիրակությունների առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել փետրվարի 28-ին՝ Բելառուսի Գոմելի շրջանում:

Мы надеемся, что дипломатия сможет заставить пушки замолчать: Пашинян о событиях в Украине
Ереван надеется, что российско-украинские переговоры дадут результаты, что дипломатия сможет заставить пушки замолчать. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе проходящего в Национальном академическом театре оперы и балета мероприятия по случаю 30-летия вступления Армении в ООН и Дня дипломата Армении, подчеркнув, что не может в ходе посвященном дипломатии мероприятия не говорить о событиях в Украине.
«Мы с прискорбием следим за разворачивающимися событиями, которые, сейчас уже очевидно, будут иметь глобальные последствия. Мы надеемся, что запланированные на сегодня российско-украинские переговоры состоятся и будут иметь результаты, и дипломатия сможет заставить пушки замолчать», - такими словами завершил свое выступление премьер-министр Армении.
28 февраля в Гомельской области Беларуси прошел первый раунд российско-украинских переговоров, встреча продлилась пять часов. Второй раунд переговоров запланирован на 2 марта в районе Беловежской пущи в Брестской области Беларуси, однако, по некоторым данным, переговоры могут начаться утром 3 марта.