Կարևոր է պահպանել տեմպը և շարունակել տնտեսական մարտահրավերներին համատեղ արձագանքելու մեխանիզմների մշակումը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նուր-Սուլթանում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին, որին մասնակցել են նաև ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը, Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության` Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, իր ելույթում, վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հարգելի անդամներ, հանդիպման հարգելի մասնակիցներ,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր ղազախ գործընկերներին հյուրընկալության և այսօրվա հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Օգտվելով առիթից, հարգելի Ալիխան Ասխանի, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ՝ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Վստահ եմ, որ Ձեր հարուստ փորձը զգալի ներդրում կունենա ինչպես Ղազախստանի զարգացման, այնպես էլ մեր ինտեգրացիոն միավորման խորացման գործում։
Անկեղծորեն ողջունում եմ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Նիգմատի Արիպովին ու ևս մեկ անգամ հաստատում դիտորդ երկրների հետ համատեղ ծրագրերի և նախագծերի իրականացման շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության առանձին նախաձեռնությունների առումով։
Ցանկանում եմ գոհունակությամբ նշել 2021 թ.-ին մեր երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ոլորտում արձանագրված դրական արդյունքներն ու միտումները։ Կարևոր է, որ համաճարակաբանական սահմանափակումների և համաշխարհային տնտեսական ցնցումների պայմաններում Միության շրջանակում աշխատանքը շարունակվի համակարգված կերպով։
Ավելին, 2020 թ.-ին այնպիսի արտաքին գործոններով, ինչպիսիք են համաշխարհային առևտրի և արդյունաբերական արտադրության աճի տեմպերի դանդաղումը, պայմանավորված փոխադարձ առևտրի նվազման ֆոնին Հայաստանի տնտեսությունն ապահովեց ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի ծավալների զգալի աճ։ Առևտրաշրջանառությունը 2021 թ.-ին նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20,6%-ով և կազմել 2,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման մատակարարումների ծավալը նույն ժամանակահատվածում աճել է 25,2%-ով։ Ընդ որում՝ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան դեպի երրորդ երկրներ հայկական արտադրանքի արտահանման աճի տեմպերը։ Աճի լավագույն ցուցանիշներն ապահովել են թարմ և վերամշակված գյուղատնտեսական արտադրանքը, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, տեքստիլի և կոշիկի արդյունաբերության արտադրանքը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրներում պահանջարկ ունեցող մի շարք այլ ճյուղերի արտադրանքները։
Արտահանման ծավալների աճին զուգընթաց աճել են նաև Միության երկրներից Հայաստան ներմուծման ցուցանիշները։ Այսպիսով, ծագման երկրի հատկանիշով ներմուծումն աճել է 18,5%-ով։
Հուսով ենք, որ այս տարի համագործակցությունը կլինի ոչ պակաս արդյունավետ, այդ թվում՝ Միության ինտեգրման հիմնական ոլորտներում առաջընթացի և նոր նախաձեռնությունների իրականացման հաշվին։
Չափազանցություն չի լինի, եթե նշեմ, որ նման արդյունքները հնարավոր են դարձել նաև ազգային կառավարությունների և Միության մարմինների համակարգված ջանքերի շնորհիվ։ Մենք բոլորս վերաֆորմատավորել ենք մեր աշխատանքը՝ ի նպաստ ավելի գործնական գործողությունների և արագ որոշումներ կայացնելու՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների և բիզնեսի: Այս փուլում չափազանց կարևոր է պահպանել հավաքած տեմպը և շարունակել տնտեսական մարտահրավերներին համատեղ արձագանքելու մեխանիզմների մշակումը։
Այսօր թվային տեխնոլոգիաների զարգացման մակարդակը որոշիչ դեր է խաղում երկրների և տնտեսական միությունների մրցունակության հարցում։ Հայաստանի Հանրապետությունը համարում է թվային տնտեսության անցումը որպես տնտեսական աճի առանցքային շարժիչ ուժ, ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է Միության թվային օրակարգի ձևավորմանն ու իրականացմանը։
Այս համատեքստում, կցանկանայի ընդգծել արդյունաբերական կոոպերացիայի, սուբկոնտրակտացիայի և տեխնոլոգիաների տրանսֆերի եվրասիական ցանցի նախագծի իրականացման կարևորությունը։ Միության երկրների միջև արդյունաբերական համագործակցությունը պետք է ուղղված լինի առաջնահերթ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը և փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացմանը, ներմուծման փոխարինման զարգացմանը, նորարարությունների ներդրմանը և բարձր տեխնոլոգիական նոր ճյուղերի ստեղծմանը:
Նշեմ, որ Հայաստանը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում ունի կարողություններ, որոնք հնարավորություն են տալիս արտադրել բարդ էլեկտրոնային արտադրանք, ինչը ևս մեկ կարևոր քայլ կարող է լինել մեր Միության շրջանակում միկրոէլեկտրոնիկայի ձեռնարկությունների միջև համագործակցության զարգացման գործում։
Բացի այդ, կարևոր ենք համարում նաև քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում արդյունաբերական համագործակցության ընդլայնումը։ Այս ուղղության զարգացումը թույլ կտա արդյունաբերողներին կենտրոնացնել իրենց ուժերը` ամենապահանջված ապրանքների սեփական արտադրության վրա։
Այս առումով, անհրաժեշտ է ընդլայնել Միության երկրներում արդյունաբերության պետական աջակցության գործիքները և դրանց առաջանցիկ մերձեցման հնարավոր ուղղությունները։
Բացահայտելով Միության թվային ներուժը՝ չեմ կարող չնշել «ԵԱՏՄ-ում բեռնափոխադրումների հետագծի նավիգացիոն կնիքների կիրառման մասին» և «Ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրերի ստորագրումը։ Համաձայնագրերի դրույթների կիրառումը նպատակաուղղված է ապրանքների անդրսահմանային փոխադրումների համար հեռահար թվային ուղեկցման տրամադրմանը և սահմանին դրանց մաքսազերծման ընթացակարգի պարզեցմանը և, ի վերջո, ուղղված է փոխադրումների թափանցիկության բարձրացմանը, ինչը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա ընդհանրապես տրանսպորտային ծառայությունների ոլորտի զարգացման վրա։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դիվերսիֆիկացիան կխթանի Միության ներսում առևտրի աճը և ապրանքների արտահանումն արտաքին շուկաներ, ինչպես նաև տարանցիկ տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը։
Պակաս կարևոր ոլորտ չէ նաև էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը, որը ոչ միայն արագ թափ է հավաքում, փոխելով համաշխարհային շուկայի սպառողական վարքագիծը, այլ նաև ընդլայնում է նրա անդրսահմանային հնարավորությունները։ Միաժամանակ անհրաժեշտ է արագացնել Միության շրջանակում գործող էլեկտրոնային առևտրի հարկման մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ աշխատանքը՝ հարկային վարչարարության լավագույն համաշխարհային փորձին համապատասխան։
Վերջում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022 թ-ին Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում նախագահությունն անցել է Ղրղզստանի Հանրապետությանը, ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել մեր գործընկերներին և հաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու նախագահող երկրի և անդամ պետությունների հետ՝ ի նպաստ եվրասիական ինտեգրման հետագա զարգացմանը։
Վստահ եմ, մեր համատեղ ջանքերը հաջողությամբ կպսակվեն ինչպես Միության ներսում, այնպես էլ ազգային մակարդակում՝ ի շահ մեր քաղաքացիների»։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում առանձին նախաձեռնություններին Ուզբեկստանի մասնակցությանը, ԵԱՏՄ երկրների մակրոտնտեսական իրավիճակին և տնտեսությունների զարգացմանն ուղղված առաջարկություններին, Միության շրջանակում ապրանքների հետագծելիությանը, արդյունաբերության ոլորտում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Важно сохранить темп и разрабатывать механизмы совместного реагирования на экономические вызовы: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета, состоявшемся в Нур-Султане. В нем участвовали премьер-министр России Михаил Мишустин, премьер-министр Беларуси Роман Головченко, премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов, премьер-министр Кыргызстана Акылбек Жапаров, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, а также премьер-министр Узбекистана, как государства-наблюдателя в ЕАЭС, Абдулла Арипов.
Как сообщили «Арменпресс» в правительстве РА, в своем выступлении Никол Пашинян, в частности, отметил:
«Уважаемые члены Евразийского межправительственного совета, уважаемые участники заседания!
Прежде всего, позвольте поблагодарить наших казахстанских партнеров за проведение сегодняшней встречи на высоком уровне.
Пользуясь случаем, уважаемый Алихан Асханович, еще раз хочу поздравить Вас с назначением на должность премьер-министра Республики Казахстан. Уверен, что Ваш богатый опыт внесет весомый вклад в развитие Казахстана и в углубление нашего интеграционного союза.
Искренне приветствую премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллу Нигматовича Арипова и подтверждаю свою готовность развивать сотрудничество в рамках программ со странами-наблюдателями, в том числе и в рамках инициатив Евразийского экономического союза.
Хотел бы с удовлетворением отметить положительные результаты и тенденции, зарегистрированные в 2021 году в сфере взаимной торговли между нашими странами. Необходимо, чтобы при эпидемиологических ограничениях и глобальных экономических потрясениях работа внутри Союза могла бы продолжаться на систематической основе.
Более того, в 2020 году за счет внешних факторов, таких как замедление роста мировой торговли и промышленного производства, за счет спада взаимной торговли, экономика Армении обеспечила значительный рост взаимной торговли со странами ЕАЭС. Товарооборот в 2021 году увеличился на 20,6% по сравнению с предыдущим годом, составив 2,7 млрд долларов США. Объем экспорта из Армении в страны ЕАЭС за тот же период увеличился на 25,2%. При этом темпы роста экспорта во взаимной торговле выше, чем темпы роста экспорта армянской продукции в третьи страны. Наилучшие темпы роста обеспечили свежая и переработанная сельскохозяйственная продукция, алкогольная и безалкогольная продукция, текстильная и обувная продукция, а также продукция ряда других отраслей, пользующихся спросом в государствах-членах ЕАЭС.
Наряду с ростом объемов экспорта увеличились и показатели импорта из стран Союза в Армению. Так, импорт по странам происхождения увеличился на 18,5%.
Надеемся, что в этом году сотрудничество будет не менее эффективным, включая реализацию новых инициатив и в основных сферах союзной интеграции.
Не будет преувеличением отметить, что такие результаты стали возможными благодаря скоординированным усилиям национальных правительств и союзных органов. Мы все переформатировали нашу работу в сторону более практических действий, быстрого принятия решений на благо наших граждан и бизнеса. На данном этапе очень важно сохранить набранный темп, продолжить разработку механизмов совместного реагирования на экономические вызовы.
Сегодня уровень развития цифровых технологий играет решающую роль в конкурентоспособности стран и экономических союзов. Республика Армения рассматривает переход к цифровой экономике как ключевой драйвер экономического роста, традиционно активно участвует и поддерживает формирование и реализацию цифровой повестки Союза.
В этом контексте хотел бы подчеркнуть важность реализации Евразийского сетевого проекта производственной кооперации, субподряда и трансфера технологий. Промышленное сотрудничество между странами Союза должно быть направлено на углубление сотрудничества в приоритетных областях, устранение барьеров в торговле, развитие импортозамещения, внедрение инноваций, создание новых высокотехнологичных производств.
Хочу отметить, что у Армении есть возможности в области микроэлектроники, позволяющие производить сложную электронную продукцию, что может быть важным шагом в развитии кооперации предприятий микроэлектроники в рамках нашего Союза.
Кроме того, считаем возможным расширение производственной кооперации в сфере гражданской авиации. Развитие этого направления позволит производителям сосредоточить свои усилия на собственном производстве наиболее востребованной продукции.
В связи с этим необходимо расширение инструментов государственной поддержки промышленности в странах Союза, возможные направления их поступательного сближения.
Раскрывая цифровой потенциал Союза, не могу не упомянуть о подписании Соглашения об использовании навигационных пломб на пути следования грузов в ЕАЭС и Соглашения о механизме прослеживаемости. Применение положений соглашений направлено на обеспечение дальнего цифрового сопровождения при трансграничной перевозке товаров, упрощение процедуры их таможенного оформления на границе и в конечном итоге направлено на повышение прозрачности перевозок, что также положительно отразится на развитии транспортных услуг. Диверсификация транспортной инфраструктуры будет стимулировать рост торговли внутри Союза, экспорт товаров на внешние рынки, а также развитие транзитных транспортных коридоров.
Не менее важным является развитие электронной коммерции, которая не только стремительно набирает обороты, меняя потребительское поведение мирового рынка, но и расширяет свои трансграничные возможности. В то же время необходимо ускорить работу по совершенствованию механизма налогообложения электронной коммерции внутри Союза в соответствии с лучшим мировым опытом налогового администрирования.
Наконец, принимая во внимание тот факт, что в 2022 году Кыргызстан принял председательство в Евразийском экономическом союзе, хотел бы пожелать успехов нашим партнерам и подтвердить готовность Республики Армения к сотрудничеству с председательствующими государствами-членами в интересах дальнейшего Евразийской интеграции.
Уверен, что наши совместные усилия будут успешными как внутри Союза, так и на национальном уровне, во благо наших граждан».
В ходе заседания обсуждались вопросы, связанные с участием Узбекистана в отдельных инициативах в рамках ЕАЭС, макроэкономическое положение стран ЕАЭС, предложения по экономическому развитию, вопрос прослеживаемости товаров внутри Союза и дальнейшее сотрудничество в сфере промышленности.