Բարձրագույն և բարձր մակարդակներում մեր միջև հաստատվել է բաց քաղաքական երկխոսություն. Տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նուր-Սուլթանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, ողջունելով Վարչապետ Փաշինյանին` Ղազախստանի նախագահը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ, Ղազախստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները զարգանում են կայուն կերպով: Այս տարի մենք նշում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, շատ կարևոր տարեթիվ է: Բարձրագույն և բարձր մակարդակներում մեր միջև հաստատվել է բաց քաղաքական երկխոսություն, զարգանում են խորհրդարանական, մշակութային-հումանիտար կապերը: Գիտեք, որ մենք Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ տածում ենք ամենաջերմ զգացմունքները, ես անձամբ Ձեզ և հայ ժողովրդին մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում: Կարծում եմ` վատ չեմ տիրապետում Ձեր ժողովրդի պատմությանը, բարձր եմ գնահատում մշակույթի և մյուս ոլորտներում ձեռքբերումները:
Գործնականում մենք հանդիսանում ենք դաշնակիցներ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում, Եվրասիական տնտեսական միությունում, դրա համար կարծում եմ, որ մեր երկրների միջև հենց այսպիսի փոխհարաբերություններն են համարվում ամենաօպտիմալը: Ինչ վերաբերում է Ղազախստանին, ապա մենք կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:
Իր հերթին, Վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Կասիմ-Ժոմարտ Կեմելի, ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ: Սա այս տարի դեմ առ դեմ մեր առաջին հանդիպումն է, սակայն մենք բազմիցս ենք խոսել հեռախոսով: Շատ ուրախ եմ, որ այն իրադարձություններից հետո, որոնք տեղի ունեցան Ղազախստանում, բնականոն կյանքը լիարժեք վերականգնվել է: Արդեն Եվրասիական տնտեսական միությունում մենք քննարկում ենք մեր տնտեսական հետագա համագործակցությունը և Եվրասիական տնտեսական տարածքի հետագա զարգացումը:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ուրախ եմ, որ վերջապես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ճգնաժամային մեխանիզմներն աշխատեցին: Գիտեք, որ դա եղել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահության առաջնահերթությունը: Մենք միշտ կարծել ենք և կարծում ենք, որ ՀԱՊԿ ճգնաժամային արագ արձագանքման մեխանիզմները պետք է նորմալ աշխատեն: Ցավոք Հայաստանը եղել է մի իրավիճակում, երբ մենք կարծում էինք, որ մեխանիզմը պետք է գործի, սակայն, ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Դրանից հետո մենք դարձանք ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր և հայտարարեցինք, որ դա մեր առաջնահերթություններից մեկն է: Շատ ուրախ եմ, որ երբ անհրաժեշտ եղավ` այդ մեխանիզմը կարողացանք գործարկել: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ջերմ խոսքերի և հյուրընկալության համար»:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ղազախական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր, անդրադարձել ինտեգրացիոն գործընթացներին առնչվող մի շարք թեմաների:

Armenian PM meets with Kazakhstan’s President in Nur-Sultan
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayevin Nur-Sultan on the sidelines of his working visit, the PM’s Office said.
“I am very happy to see you, dear Mr. Prime Minister. The relations between Kazakhstan and Armenia are steadily developing. This year we mark the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations, it’s a very important year. An open dialogue at the highest levels has been established between us, the parliamentary and cultural-humanitarian ties are developing. You know that we have the warmest feelings towards Armenia and the Armenian people, I personally have a great respect to you and the Armenian people. I think I know the history of your people not so badly, I highly appreciate their achievements in culture and other areas.
In practice, we are allies within the Collective Security Treaty Organization, the Eurasian Economic Union, therefore I think that these type of mutual relations between our countries are the most optimal ones. As for Kazakhstan, we will continue working on that direction”, the President of Kazakhstan said.
In his turn the Armenian PM said: “Dear Mr. President, I am glad to meet you. This is our first face-to-face meeting this year, however, we talked by phone for many times. I am very happy that the normal life has been fully restored in Kazakhstan after the latest events. We are already discussing in the Eurasian Economic Union our further economic cooperation and the further development of the Eurasian economic space.
I want to note that I am happy that finally the crisis mechanisms of the Collective Security Treaty Organization started to work. You know that it has been the priority of Armenia’s chairmanship. We always thought and continue to think that the CSTO rapid crisis response mechanisms must operate normally. Unfortunately, Armenia has been in a situation when we believed that this mechanism must work, however, it didn’t take place, unfortunately. After that we became a chairing country in the CSTO and announced that it is one of our priorities. I am very happy that we managed to apply that mechanism when it was needed. I once again want to thank you for your warm words and hospitality”.
Various issues relating to the agenda of the Armenian-Kazakh relations, the integration processes were also discussed during the meeting.