Ցանկանում եք ինքներդ ձե՞զ համոզել, թե՞ մյուսներին. Եղոյանը՝ ադրբեջանցի պատգամավորին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի ավարտվել՝ որքան էլ ադրբեջանցի պատգամավորները ջանում են դա համոզել՝ իրենք իրենց և մյուսներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Եղոյանը Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովի նիստին՝ անդրադառնալով ադրբեջանցի պատվիրակի ելույթին, որում պատգամավորը պնդել էր, թե իբր ԼՂ հակամարտությունն ավարտվել է:
«Ես չեմ հիշում, թե քանի անգամ ադրբեջանցի կոլեգաները կրկնեցին՝ փորձելով համոզել իրենք իրենց, թե կոնֆլիկտն ավարտվել է: Կոնֆլիկտը չի ավարտվում՝ պարզապես հայտարարելով, թե այն ավարտվել է: Կոնֆլիկտն ավարտվում է, երբ վերացվում են կոնֆլիկտի պատճառները: Պատճառները, որոնք բերել են ԼՂ կոնֆլիկտին, չեն ավարտվել: Ես կասեի՝ նույնիսկ սրվել են, քանի որ Ադրբեջանում հայերի, հայկական մշակույթի և հայերի հետ կապված ամեն ինչի նկատմամբ ատելությունը ավելի ու ավելի է խորանում»,-ասաց Եղոյանը:
Նա որպես ապացույց հիշեցրեց Ադրբեջանի ջանքերը՝ վերացնելու հայկական արձանագրությունները եկեղեցիների վրայից և դրանք ներկայացնելու որպես ալբանական:
Անդրադառնալով ադրբեջանցի պատգամավորի՝ սեփական երկիրը որպես բազմամշակութային ներկայացնելու ջանքերին՝ Եղոյանը հարցրեց, թե ո՞րտեղ են 500 000 հայերը, որոնք ապրել են Ադրբեջանում՝ որտե՞ղ են նրանք հիմա, Բաքվում, Սումգայիթում ապրած հայերը որտե՞ղ են: «Ո՞րտեղ են այդ հայերը, ո՞ւր են անհետացել, եթե Ադրբեջանը բազմամշակութային երկիր է: Ես չգիտեմ՝ դուք փորձում եք համոզել ինքներդ ձե՞զ, թե՞ ձեր շուրջն այլ մարդկանց»,-հարցրեց Եղոյանը:
Պատգամավորը շեշտեց՝ խաղաղությունն ամեն գնով հնարավոր չէ: «Խաղաղությունը պետք է կառուցվի աշխատանքով, փոխադարձ հարգանքով, ուրիշների իրավունքների հարգմամբ, մարդկանց իրավունքի հարգմամբ, կյանքի իրավունքի, սեփականության իրավունքի հարգմամբ: Հայերի կյանքի և սեփականության իրավունքն արդյոք երաշխավորվա՞ծ է Ադրբեջանում. ոչ, քանի որ չեք կարող գտնել մի հայի, որն ապրում է ադրբեջանական իշխանության կանոնների ներքո: Նրանք բոլորը՝ Բաքվում, այլ քաղաքներում, անհետացել են»:
Եղոյանը առաջարկեց մտածել այն մասին, հաշվի առնել դա, երբ փորձ է արվում լուծումներ առաջարկել:
Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմը սանձազերծած Ադրբեջանի ներկայացուցիչ՝ պատվիրակ Սոլթան Մամադովն էլ պնդեց, թե իրենք պատերազմ չեն ուզում: Վերջում էլ նշեց, թե իրենց այցը լավ քայլ է՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների համար:

Вы пытаетесь убедить себя или других?: вопрос Егояна азербайджанскому депутату
Нагорно-карабахский конфликт не завершен, как бы ни убеждали себя и других азербайджанские депутаты. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании комиссии Парламентской ассамблеи «Евронест» в Ереване заявил депутат Национального собрания РА Арман Егоян, обратившись к выступлению азербайджанского делегата, в котором тот заявил, что Нагорно-карабахский конфликт завершен.
«Я уже не помню, сколько раз мои азербайджанские коллеги повторяли, пытаясь убедить себя, что конфликт исчерпан. Конфликт не заканчивается простым объявлением об окончании. Конфликт прекращается, когда устраняются причины конфликта. Причины, которые привели к нагорно-карабахскому конфликту, не устранены. Я бы сказал, что они даже усилились, потому что в Азербайджане все больше и больше углубляется ненависть к армянам, к армянской культуре, ко всему, что связано с армянами», - сказал Арман Егоян.
В качестве доказательства он напомнил об усилиях Азербайджана по удалению армянских надписей с церквей и выдавании их за албанские.
Касаясь усилий азербайджанского депутата представить свою страну как многонациональную, Егоян спросил, где же 500 000 армян, проживавших в Азербайджане, где они сейчас, где армяне, проживавшие в Баку и Сумгаите? «Где эти армяне? Куда они исчезли, если Азербайджан - мультикультурная страна? Я не знаю, вы пытаетесь убедить себя или окружающих», - спросил Арман Егоян.
Депутат подчеркнул, что мир невозможен любой ценой. «Мир должен строиться посредством работы, взаимного уважения, уважения прав других, уважения прав людей, уважения права на жизнь, права собственности. Гарантировано ли право на жизнь и собственность армян в Азербайджане? Нет, потому что нельзя найти армянина, живущего при азербайджанском правительстве. Все они исчезли из Баку и из других городов». Егоян предложил подумать об этом, когда пытаются предлагать решения.
Делегат Султан Мамедов, представитель Азербайджана, развязавшего 44-дневную войну против Арцаха, также настаивал на том, что они не хотят войны. В заключение он отметил, что их визит является хорошим шагом для установления отношений между двумя странами.