Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հեռավար ձեւաչափով հանդիպել է ավստրալացի գործընկերների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Ավստրալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը հեռավար ձեւաչափով փետրվարի 21-ին հանդիպել է Ավստրալիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի համանախագահներ Թրենթ Զիմմերմանի եւ Ջոել Ֆիթսգիբբոնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱԺ-ից, հեռահար հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Ավստրալիայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը եւ գրասենյակի քաղաքական հարցերի պատասխանատու Միքայել Գոլոգոսյանը:
Իշխան Սաղաթելյանը երախտագիտություն է հայտնել ավստրալացի խորհրդարանականներին հայ-ավստրալական կապերի զարգացման համար` նշելով, որ պատրաստակամ է ներդնել հավելյալ ջանքեր` եղած կապերը զարգացնելու եւ դրանց նոր որակ հաղորդելու համար:
ԱԺ փոխնախագահը դրական է գնահատել Ավստրալիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Արցախի խնդրի վերաբերյալ` այդ հարցում ընդգծելով Նոր Հարավային Ուելս խոշոր նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին:
«Ես հույս ունեմ, որ կգա արդարության օրը, եւ Ավստրալիան ամբողջությամբ կճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը: Դա անհրաժեշտ է նաեւ նոր ցեղասպանությունների կանխման համար»,- մասնավորապես ասել է ԱԺ փոխնախագահը` այդ համատեքստում անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններ հաստատելու սկսված գործընթացին:
Իշխան Սաղաթելյանն ընդգծել է, որ Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ այդ հարցը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Ավստրալիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի համանախագահ Ջոել Ֆիթսգիբբոնը նույնպես կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը, ինչպես նաեւ այդ նպատակով միջազգային հանրության ջանքերի համատեղումը` հետագայում նման գործողությունների իրականացումը կանխելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ավստրալական կապերի հետագա զարգացմանը, նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

“Artsakh can never be part of Azerbaijan” – Vice Speaker Ishkhan Saghatelyan tells Australian colleagues
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The Vice Speaker of the Parliament of Armenia Ishkhan Saghatelyan held an online meeting with the Co-Chairs of the Australia-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group Trent Zimmerman and Joel Fitzgibbon.
Armenian National Committee of Australia Executive Director Haig Kayserian and Political Affairs Director Michael Kolokossian also participated in the meeting, the Armenian parliament’s press service said.
Ishkhan Saghatelyan, the Head of the Armenia-Australia Friendship Group of the Armenian Parliament, expressed gratitude to his Australian colleagues for developing the Armenian-Australian ties, noting that he is ready to make additional efforts to develop the existing relations and conveying new quality to the ties.
Saghatelyan positively assessed Australia’s balanced position on the Artsakh issue, underscoring the recognition of the independence of the Republic of Artsakh by New South Wales.
The issue of the Armenian Genocide recognition was also addressed during the meeting.
“I hope that the day of justice will come, and Australia will fully recognize the fact of the Armenian Genocide. This is needed also for preventing new genocides,” Vice Speaker Saghatelyan said, in part, and in this context touched upon the process in the direction of establishing Armenian-Turkish relations.
Ishkhan Saghatelyan underscored that Artsakh can never be part of Azerbaijan and that the conflict must be resolved within the OSCE Minsk Group.
Joel Fitzgibbon also attached importance to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as uniting the international community’s efforts for this purpose in order to prevent new genocides in the future.
Other issues relating to the development of the Armenian-Australian ties, as well as issues of mutual-interest were discussed.