Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի գործունեությունը հայ-սիրիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում՝ նշելով, որ Հայաստանը հետևում է զարգացումներին և մաղթում է, որպեսզի բարեկամ Սիրիան օր առաջ հաղթահարի ճգնաժամը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կողմից 2019թ. Սիրիա ուղարկված մարդասիրական առաքելությանը, որը ծավալել է հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման գործունեություն: Վարչապետի խոսքով՝ առաքելությունը հարգանքի տուրք է Սիրիայի ժողովրդին, որն ապաստան է տվել 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին, և որի հետ հայ ժողովրդին միավորում են պատմական սերտ կապերը:
Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը գոհունակությամբ արձանագրել է ՀՀ կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցության փաստը և նշել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է լավագույն ջանքերը երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ: ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ ճգնաժամի ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար և նշել, որ Սիրիայի կառավարությունը շատ բարձր է գնահատում ՀՀ մարդասիրական առաքելությունը: Նա ընդգծել է, որ դա վկայում է երկու երկրների ամուր բարեկամության մասին և հարատև զարգացում, հաջողություններ մաղթել Հայաստանին և հայ ժողովրդին:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador of Syria Mohammed Haj Ibrahim on the occasion of completion of his diplomatic mission in Armenia, the PM’s Office said.
Pashinyan highly appreciated the Ambassador’s contribution to the strengthening of the Armenian-Syrian relations, stating that Armenia follows the developments and wishes the friendly Syria to overcome the crisis as soon as possible.
The PM touched upon the humanitarian mission sent by Armenia to Syria in 2019 aimed at conducting humanitarian demining works and providing medical services to the locals. According to Pashinyan, this mission is a tribute to the people of Syria who provided shelter to the 1915 Armenian Genocide survivors, and with whom the Armenian people are connected by close historic ties.
The Syrian Ambassador in his turn praised the productive cooperation with the Armenian government and said that during his tenure he has made the best efforts for the development of the bilateral relations. He expressed gratitude to the government of Armenia for the support provided during crisis and said the Syrian government highly values the humanitarian mission of Armenia. According to him, this shows the firm friendship between the two countries. Mohammed Haj Ibrahim wished success and lasting development to Armenia and the Armenian people.