Մայր Աթոռը միջազգային հանրությանը կոչ է անում խստագույնս արձագանքել Բաքվի մշակութային անթաքույց եղեռնագործությանը
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարությամբ դիմում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր երկրներին, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություններին, քույր եկեղեցիներին ու կրոնական կառույցներին, միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին՝ խստագույնս արձագանքելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային անթաքույց եղեռնագործությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ում Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի էջում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է. «Օրերս Ադրբեջանի իշխանությունները, ի դեմս մշակույթի նախարարի, հանդես են եկել հերթական հակահայկական նախաձեռնությամբ:
Համաձայն վերջինիս հայտարարության՝ Ադրբեջանում ձևավորվել է տեղի և արտերկրյա մասնագետներից կազմված «Աղվանական պատմության և ճարտարապետության մասնագետների աշխատանքային խումբ», որի նպատակն է, այսպես կոչված, աղվանական կրոնական տաճարներից հեռացնել «հայերի թողած կեղծ հետքերը»:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական իշխանությունների սույն նախաձեռնությունը և այն որակում է որպես հակամարդկային ու հակաքաղաքակրթական գործողություն՝ Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի նկատմամբ շարունակական թշնամանքի ու ատելության ընդգծված դրսևորումներով:
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի քրիստոնեական սրբավայրերի հայկական ինքնությունը գիտականորեն հաստատված իրողություն է և չի կարող վիճարկման առարկա դառնալ խելամիտ ու առարկայական մտածողության շրջանակներում:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դիմում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր երկրներին, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություններին, քույր եկեղեցիներին ու կրոնական կառույցներին, միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին՝ խստագույնս արձագանքելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային եղեռնագործության անթաքույց այս փաստին՝ կասեցնելու և կանխելու համար վանդալիզմի այս ու նմանօրինակ դրսևորումները»:

Первопрестольный Эчмиадзин призвал международное сообщество отреагировать на культурный геноцид Баку
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением в связи с очередной антиармянской инициативой Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, в заявлении Первопрестольного говорится:
“На днях власти Азербайджана в лице министра культуры выступили с очередной антиармянской инициативой.
По словам последнего, в Азербайджане сформирована «рабочая группа специалистов по истории и архитектуре албанов» в составе местных и иностранных экспертов с целью устранения «ложных следов, оставленных армянами» с так называемых албанских религиозных храмов.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает данную инициативу властей Азербайджана, характеризует ее антигуманным и антицивилизационным актом с подчеркнутыми проявлениями продолжительной вражды и ненависти по отношению к Армении, Арцаху и армянскому народу.
Армянская принадлежность христианских святынь в Арцахе, перешедших под контроль Азербайджана, является научно доказанной реальностью, и ее невозможно оспаривать в рамках разумной и объективной логики.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает все страны, вовлеченные в урегулирование карабахского конфликта, в первую очередь, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, братские церкви и религиозные организации, международные специализированные организации, решительно отреагировать на этот открытый культурный геноцид, проводимый Азербайджаном”.