Գրիգորյանն ու Օվերչուկը քննարկել են Հարավային Կովկասի տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Երևան է ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ Այցի ընթացքում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն, կառավարման խորհրդի նախագահ Օլեգ Բելոզյորովը և Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Կողմերը քննարկել են ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կարևոր դերը Հայաստանի տնտեսության համար և քննարկվել են կոնցեսիոն պայմանագրի շրջանակներում ընկերության հետ համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարներին:

Мгер Григорян и Алексей Оверчук обсудили перспективы восстановления транспортных коммуникаций Южного Кавказа
В Ереван с рабочим визитом прибыл вице-премьер РФ Алексей Оверчук. Состоялась встреча Алексея Оверчука с вице-премьером Республики Армения Мгером Григоряном. Об этом «Арменпресс» сообщили в Аппарате вице-премьера.
Во встрече приняли участие генеральный директор ОАО «Российские железные дороги», председатель Правления Олег Белозеров и чрезвычайный и полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
Стороны обсудили вопросы повестки российско-армянских двусторонних отношений, в том числе торгового и экономического сотрудничества. С обеих сторон была отмечена важная роль ЮКЖД для экономики Армении, был обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития сотрудничества с компанией в рамках концессионного соглашения.
В ходе встречи также были затронуты вопросы повестки трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики, а также перспективы восстановления транспортных сообщений в регионе Южного Кавказа.