Գրիգորյանն ու Օվերչուկը քննարկել են Հարավային Կովկասի տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Երևան է ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ Այցի ընթացքում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն, կառավարման խորհրդի նախագահ Օլեգ Բելոզյորովը և Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Կողմերը քննարկել են ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կարևոր դերը Հայաստանի տնտեսության համար և քննարկվել են կոնցեսիոն պայմանագրի շրջանակներում ընկերության հետ համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարներին:

Armenian, Russian deputy PMs discuss prospects of restoring transportation communications in South Caucasus
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of the Russian Federation AlexeiOverchuk arrived in Armenia on a working visit.
He already met with Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan, Mr Grigoryan’s Office said.
The meeting was also attended by the General Director of the Russian Railways OJSC Oleg Belozyorov and Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin.
The sides discussed the agenda of the Armenian-Russian bilateral relations, including the commercial cooperation. Both emphasized the key role of the Russian Railways for Armenia’s economy and discussed a number of issues relating to the further development of the cooperation with the company within the framework of a concession agreement.
The meeting also touched upon the issues on the agenda of the Armenia-Russia-Azerbaijan deputy prime ministerial working group, as well as the prospects of unblocking the transportation communications in the South Caucasian region.