Պետք է փոխել մոտեցումները սերունդներին կանխատեսելի, կայուն, առողջ աշխարհ թողնելու համար. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի շրջանակում անցկացվող՝ «Երիտասարդությունը հանուն կայունության» («Youth4Sustainability») համաժողովում հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Արմեն Սարգսյանն իր ելույթում խոսել է ժամանակակից աշխարհում կատարվող սրընթաց փոփոխությունների, ներկայիս մարտահրավերների, տեխնոլոգիական զարգացումներն ի շահ շրջակա միջավայրի պահպանության օգտագործելու կարևորության մասին:
«Առաջին, երկրորդ, երրորդ, չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխություններից հետո, կարծում եմ՝ չեն լինի հինգերորդը, վեցերորդը, յոթերորդը, քանի որ մենք ապրելու ենք մշտական հեղափոխության շրջանում, որը ես անվանում եմ սրընթաց հեղափոխություն: Դա կլինի հեղափոխություն, որը տեղի կունենա ամեն ամիս: Նոր տեխնոլոգիական զարգացումները, նոր գաղափարներն այնքան արագ են իրագործվելու, որ մենք դժվարանալու ենք հետևել: Փոփոխություններ ու զարգացում լինելու են ամենօրյա ռեժիմով: Սակայն, միևնույն ժամանակ, մենք շարունակում ենք թունավոր նյութեր արտանետել մթնոլորտ և վնասում ենք ոչ միայն կլիման, այլև՝ մեր շրջակա միջավայրը: Մենք մեր շրջական միջավայրը վնասում ենք նաև քիմիական նյութերի արտանետմամբ, միջուկային փորձարկումների իրականացմամբ: Այս ամենը հանգեցնում է նաև տարատեսակ հիվանդությունների: Եվ ահա ունենք այն, ինչ ունենք: Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որը ոչ միայն խնդիրներ ունի կլիմայի հետ, այլև, ընդհանուր առմամբ, մեծ մարտահրավերների առջև է կանգնած: Այս աշխարհը դարձել է անկանխատեսելի, փոխկապակցված, որտեղ անկայունության զգացում կա, որտեղ պոպուլիզմը շատ արագ է զարգանում: Սա աշխարհ է, որտեղ շատ անպատասխան հարցեր կան»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել, որ ներկայիս արագ փոփոխվող աշխարհում տեխնոլոգիաներն ու բիզնեսն ավելի «կանաչ» վարքագիծ դրսևորեն.
«Աշխարհում առկա խնդիրներից մեկը կլիմայի, շրջակա միջավայրի պահպանությունն է: Ինչպե՞ս ենք մենք այդ խնդիրը լուծում: Մենք այս ոլորտում որոշակի առաջընթաց ունենք այն առումով, որ շատ ինստիտուտներ, ընկերություններ, բարեգործական կազմակերպություններ հանձնառություն ունեն՝ աջակցել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին: Սակայն ո՞րն է վերջնական լուծումը:
Կարծում եմ՝ լուծում կգտնվի, երբ կլիմայի փոփոխություններին առնչվող «դուռը» բացվի տեխնոլոգիաների համար: Մենք օգտագործել ենք տեխնոլոգիաները և վնասել կլիման, խնդրի լուծումը պետք է գտնվի տեխնոլոգիաների միջոցով: Լուծումը կգտնվի նաև այն ժամանակ, երբ կլիմայի փոփոխության լուծման դռները բացվեն բիզնեսի համար: Այսինքն՝ երբ բիզնեսը, արդյունաբերությունն ավելի շատ շահույթ ունենան «կանաչ» վարքագիծ դրսևորելով: Բիզնեսը պետք է շահագրգռված լինի բնությանն ավելի քիչ վնաս հասցնել: Ամբողջ աշխարհում՝ և՛ հանրային, և՛ մասնավոր հատվածում տրիլիոնավոր դոլարների հասանելիություն կա, որոնք կարող են ներդրվել այսպիսի բիզնեսում և այդ կերպ լուծել կլիմայի փոփոխություններ հետ կապված խնդիրները: Դա է առաջ գնալու ուղին:
Կարող եմ ներկայացնել իմ գաղափարը, որը հնչեցրել եմ Գլազգոյում: Մենք բոլորս ապրում ենք նույն մոլորակի վրա, և արդյոք կապ ունի՞, թե որտեղ ենք ծառ տնկում: Երբ թթվածին է արտազատվում, կապ ունի՞, թե որտեղ է դա տեղի ունենում՝ Էմիրություններո՞ւմ, Կատարո՞ւմ, Սիբիրո՞ւմ, թե՞ Չինաստանում, քանի որ թթվածինը արտազատվում է ամբողջ աշխարհի համար: Նույնն է նաև վնասելու դեպքում: Երբ մենք այստեղ վնասում ենք կլիման, դա ազդեցություն է ունենում մնացած երկրների վրա:
Կան շատ երկրներ կամ կազմակերպություններ, որոնք CO2 են արտազատում, սակայն պատրաստ են փոխել դա: Յուրաքանչյուր փոփոխություն ժամանակ է պահանջում: Մեր կյանքը 30, 40, 50 տարի առաջ, կարելի է ասել, սև էր՝ ածուխի, հետագայում նաև՝ նավթի այրման հետևանքով: Այսօր այն մի փոքր ավելի մոխրագույն է դարձել, քանի որ սկսել ենք օգտագործել արևի, քամու էներգիան, ավելի շատ գազ ենք այրում, քան նավթ: Սակայն մեր նպատակն է դառնալ կանաչ: Սևից դեպի կանաչ անցում կատարելու համար մեզ ժամանակ և մեծ ջանքեր են հարկավոր:
Եթե Հայաստանը փոքր երկիր է և կլիմայի հետ կապված մեծ խնդիրներ չունի, կա նաև մեծ երկիր, որն ածուխ է այրում, և այդ երկրին ժամանակ է հարկավոր՝ այն արևի էներգիայի փոխակերպելու համար: Ես այդ երկրին ասում եմ՝ քեզ 100 միլիոն դոլար պարտք ունեմ, կարող եմ առաջարկել, որ այդ գումարը քեզ վերադարձնելու փոխարեն ծառեր տնկեմ, կամ կանաչ գործունեություն ծավալեմ և այդ կերպ վճարեմ իմ պարտքը:
Խնդիրն առաջացել է արդյունաբերական և տեխնոլոգիական մեծ զարգացման հետևանքով, և լուծումն էլ պետք է գտնվի դրանց կիրառման և բաց քաղաքականություն վարելու միջոցով: Առաջին հերթին պետք է փոխել ոչ թե տեխնոլոգիաները, գործիքները, այլ՝ մոտեցումները, թե ինչպես ենք վերաբերվում աշխարհին, մեր բիզնեսին, որ մեր երեխաների համար մենք ցանկանում ենք կանխատեսելի, կայուն, առողջ աշխարհ թողնել:

Нужно изменить подходы, чтобы оставить поколениям предсказуемый, стабильный, здоровый мир: президент Армении
В ходе рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках международного авторитетного Форума «Неделя стабильности Абу-Даби» на конференции «Молодежь во имя стабильности» ( Youth4Sustainabilit") выступил в качестве главного докладчика.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента Армении, Армен Саркисян в своем выступлении говорил о стремительных изменениях в современном мире, о нынешних вызовах, важности использования технологических развитий в интересах охраны окружающей среды.
«После первой, второй, третьей, четвертой промышленной революции, думаю, не будет пятой, шестой, седьмой, поскольку мы будем жить в период постоянной революции, которую я называю стремительной революцией. Это будет революция, которая будет происходить каждый месяц. Новые технологические разработки, новые идеи будут внедряться так быстро, что нам будет трудно за ними угнаться. Изменения и развитие будут происходить ежедневно. Но при этом мы продолжаем выбрасывать в атмосферу токсичные вещества, нанося вред не только климату, но и окружающей среде. Мы наносим вред окружающей среде, выбрасывая химические вещества и проводя ядерные испытания. Все это приводит к различным заболеваниям. И вот имеем то, что имеем. Мы живем в мире, который не только имеет проблемы с климатом, но и в целом сталкивается с большими проблемами. Этот мир стал непредсказуемым, взаимосвязанным, где есть ощущение нестабильности, где очень быстро растет популизм. Это мир, в котором есть много вопросов без ответов», - сказал он.
Президент Саркисян посчитал важным, что в сегодняшнем быстро меняющемся мире технологии и бизнес стали более «зелеными»:
«Одной из проблем в мире является защита климата и окружающей среды. Как решить эту проблему? Мы добились определенного прогресса в этой области в том смысле, что многие учреждения, компании и благотворительные организации привержены поддержке борьбы с изменением климата. Но в чем же заключается окончательное решение?
Мы использовали технологии, нанося климату вред, и решение проблемы должно быть найдено с помощью технологий. Решение будет найдено, когда для бизнеса откроется дверь к изменению климата. То есть, когда предприятия и отрасли будут получать больше прибыли, демонстрируя «зеленое» поведение. Бизнес должен быть заинтересован в том, чтобы наносить меньше вреда природе. В государственном и частном секторах по всему миру имеются триллионы долларов, которые можно инвестировать именно в такие предприятия для борьбы с изменением климата. Это путь вперед.
Я могу представить свою идею, которую озвучил в Глазго? Мы все живем на одной планете, какая разница, где мы сажаем деревья? Если выделяется кислород, какая разница, где это происходит - в ОАЭ, Катаре, Сибири или Китае, ведь кислород выделяется на весь мир? То же самое касается и вреда. Когда мы наносим климату вред в этой точке, это влияет и на другие страны.
Есть много стран или организаций, которые выбрасывают в атмосферу CO2, но готовы это изменить. Каждое изменение требует времени. Наша жизнь 30, 40, 50 лет назад, можно сказать, была черной, так как была связана с сжиганием угля, позже - с сжиганием нефти. Сегодня она стала чуть более серы, поскольку мы начинаем использовать солнечную энергию и энергию ветра, мы сжигаем больше газа, чем нефти. Но наша цель - стать зелеными. Переход от серого к зеленому требует времени и усилий.
Армения маленькая страна, у нее нет больших проблем с климатом, но есть и большие страны, которые сжигают уголь, этим странам нужно время, чтобы преобразовать эту энергию в солнечную. Я говорю таким странам, я задолжал вам 100 миллионов долларов, и вместо того, чтобы вернуть эти деньги, и оплатить свой долг, я вам могу предложить посадить деревья и заняться зеленым бизнесом.
Проблема возникла в результате развития промышленности и технологий, и решение должно быть найдено посредством их применения и ведения открытой политики. В первую очередь надо менять не технологии, инструменты, а наши подходы, то, как мы относимся к миру, к своей работе, хотим ли мы оставить нашим детям предсказуемый, стабильный и здоровый мир.