Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծած գրականությունն ինքնատիպ ճանապարհ է դեպի մարդն ու մարդկայինը. ՀՀ նախագահը ցավակցել է բանաստեղծի ընտանիքին և հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, հեռագրում, մասնավորապես, նշված է.
«Խոր ցավ եմ ապրում՝ իմ բազմաթիվ հայրենակիցների հետ միասին սգալով մեր նորագույն գրականության լավագույն ներկայացուցիչների մեկի՝ բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Ռազմիկ Դավոյանի կորուստը։
Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծած գրականությունն ինքնատիպ ճանապարհ է դեպի մարդն ու մարդկայինը՝ ի սկզբանե համահունչ լինելով ժամանակին և իրականությանը։
Ավելի քան վեց տասնամյակ նրա յուրահատուկ ու բազմաշերտ ստեղծագործությունը որպես պոեզիա ու արձակ, որպես երգի վերածված բանաստեղծություն ու հրապարակախոսություն, որպես մարդկային զգացմունք և քաղաքացիական մտահոգություն ուղեկցում է մեզ։
Այն շարունակելու է այդպիսին մնալ նաև հետագա ժամանակներում, քանզի Ռազմիկ Դավոյանը ստեղծագործ անհատ էր ու հայրենիքի ճակատագրով ապրող քաղաքացի։
Ցավակցության և մխիթարանքի խոսքերս եմ հղում Ռազմիկ Դավոյանի ընտանիքին և հարազատներին, նրա գրչակից ընկերներին և նրա գրականությունը գնահատողներին»։

Президент Армении выразил соболезнования семье и родным Размика Давояна
Президент Армении Армен Саркисян в связи с кончиной поэта Размика Давояна направил телеграмму соболезнования. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Аппарата президента Армении, в телеграмме, в частности, говорится:
«Вместе с многими моими соотечественниками я испытываю глубокую боль, скорблю о потере одного из лучших представителей нашей новейшей литературы, поэта, общественного деятеля Размика Давояна.
Литература Размика Давояна - это уникальный путь к человеку и к человеческому, она изначально в гармонии с реальностью.
Вот уже более шести десятилетий нас сопровождает его неповторимое и многоплановое творчество - поэзия и проза, стихи, перешедшие в песню, и публицистика.
Он останется таким и в грядущие времена, поскольку Размик Давоян был творческой личностью и гражданином, живущим судьбой Родины.
Выражаю свои соболезнования и слова утешения семье и родным Размика Давояна, его друзьям-писателям и ценителям его литературы».