Հայաստանում կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամով վարակվելու 2 բերովի դեպք է արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» շտամով հարուցված կորոնավիրուսային հիվանդության երկու դեպք, որոնք բերովի են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Հիվադությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Որպես COVID-19-ով պացիենտներ՝ նրանք ենթարկվել են համաճարակաբանական հետազոտության։ Հայաստան ժամանելուն պես նրանց քթըմպանի նմուշները հետազոտվել են նաև սեքվենավորման մեթոդով, որի արդյունքում էլ հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» շտամը։ Պացիենտների վիճակը բավարար է, չեն հոսպիտալացվել, երկուսն էլ բուժում են ստանում տանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Սեքվենավորման աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի համագործակցությամբ:
Հաշվի առնելով համաճարակային իրավիճակը` Առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները և պատվաստվել, քանի որ COVID-19-ի և դրա շտամների դեմ կանխարգելիչ ամենաարդյունավետ միջոցը պատվաստումն է։

Two cases of COVID Omicron variant detected in Armenia
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Two cases of Omicron variant of COVID-19 have been detected in Armenia, the National Center for Disease Control and Prevention said in a statement, adding that both are imported cases.
“As COVID-19 patients they underwent an epidemiological examination. Upon their arrival in Armenia, samples of their nasal mucosa were examined also by sequestration method, as a result of which the Omicron variant was detected.
Both patients are in satisfactory condition, they have not been hospitalized, receive treatment at home”, the statement says.
The Ministry of Health of Armenia again urges citizens to follow all the rules, to get vaccinated in order to prevent the spread of COVID-19 and its variants.